Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otyłość u dzieci. Coraz więcej grubasków w katowickich szkołach

Katarzyna Domagała
123rf
Nasze dzieci są coraz grubsze - wynika z badań, którymi objęto uczniów trzecich klas szkół podstawowych w Katowicach. Objęły one okres od 2007 do 2010 r.

W pierwszym badaniu, w 2007 r., wzięło udział 2 tys. uczniów. Otyłość stwierdzono u 8,65 proc. (259 dzieci), a nadwagę u 12,95 proc. (173 dzieci). Ostatnie wyniki, z 2010 roku, pokazują, że z 9- i 10-latkami jest coraz gorzej. W 2010 roku badaniem objęto 1553 uczniów. Otyłość stwierdzono u 12,65 proc. z nich. Zaś dzieci z nadwagą było 11,55 proc. Eksperci są pewni, że sytuacja podobnie wygląda w innych miastach naszego regionu.

A efekt takich zaniedbań może być tragiczny. - Otyłe dziecko narażone jest na choroby sercowe i wszelkiego typu alergie, jego stawy nie będą już tak sprawne, może też skarżyć się na bóle kręgosłupa - wymienia prof. Halina Woś, kierownik kliniki pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jak dodaje, dzieci mogą mieć również problemy psychologiczne. Dziecko z nadwagą czy otyłością zaczyna się wstydzić swojego wyglądu i przestaje się ruszać. Prosi rodziców, aby zwalniali go z lekcji wychowania fizycznego, a ci często się na to godzą. - To błędne koło, które do niczego dobrego nie prowadzi - mówi prof. Woś.

Jej zdaniem, to właśnie zmiana podejścia rodziców i całej rodziny do żywienia i ruchu na świeżym powietrzu jest podstawą zwalczania otyłości i nadwagi u małych dzieci. - Liczba godzin wuefu jest odpowiednia, ale po szkole dzieci siadają przed telewizorem. Lepiej, by z rodzicami poszły na spacer.

Za otyłość swoich dzieci po części odpowiadają rodzice

Rozmowa z Katarzyną Purak, doradcą żywieniowym z firmy Galatea w Katowicach
Gdzie szukać źródeł otyłości i nadwagi u dzieci?
Jak wygląda kuchnia śląska każdy z nas wie, jednak to nie tutaj upatrywałabym głównej przyczyny otyłości. Spowodowana jest złą dietą oraz brakiem ruchu. Kolorowe reklamy zachęcają do zjadania coraz to nowych, niezdrowych i tuczących produktów - w coraz większych ilościach! Nie możemy zapominać też, że dziecko przejmuje nawyki żywieniowe z rodzinnego domu. Zapracowani rodzice zamiast przygotowanej w domu razowej kanapki i spakowania świeżego owocu dają dziecku pieniądze. A one kupują niezdrowy posiłek. W weekend zaś, w nagrodę zabierają dzieci do fastfoodu. Wolny czas, zamiast na spacerze, czy na wspólnym rowerowym wypadzie za miasto, kończy się wyjazdem do supermarketu.

Co zrobić, by za kilka lat 10-latki nie ważyły tyle, ile dorośli?
Należy przestrzegać kilku zasad zdrowego stylu życia. Nie zmuszać malucha do zjadania wszystkiego, co nałożymy na talerz, podawać posiłki w określonych porach i nakładać niewielkie porcje. Nie można nagradzać dziecka za zjedzenie dodatkowej porcji, wyrabiać w nim nawyku jedzenia na spacerze, a uczyć je własnym przykładem, wspólnym spacerem, grą w piłkę. KD

Zdrowa propozycja dla 10-latka

Śniadanie: Szklanka owsianki na mleku do tego owoc sezonowy.
Drugie śniadanie: Bułeczka pełnoziarnista z masłem, sałatą i żółtym serem lub chudą wędliną, pomidorem i kiełkami. Obowiązkowo woda mineralna.
Obiad: Talerz zupy jarzynowej (bez zasmażki i tłustej śmietany) do tego razowe spaghetti z tuńczykiem i ananasem.
Podwieczorek: Galaretka z truskawkami, do tego szklanka kefiru.
Kolacja: Sałatka grecka , do popicia szklanka soku ze świeżych cytrusów.

Czy w Twoje dziecko ma nadwagę? Jak z tym walczysz? Czekamy na Wasze komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto