Ostrożnie z fajerwerkami! Policjanci z Jaworzna kontrolują punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Jaworzniccy policjanci kontrolowali punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jaworzniccy policjanci kontrolowali punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KMP Jaworzno
Udostępnij:
Sylwester i nowy rok to czas szampańskiej zabawy. Wiele imprez uświetnionych będzie pokazem sztucznych ogni. Od kilku dni handlowcy oferują w sprzedaży materiały pirotechniczne. W okresie poprzedzającym czas zabaw sylwestrowych, jaworzniccy policjanci kontrolowali miejsca sprzedaży fajerwerków, zwracając szczególną uwagę na ich legalność oraz warunki, w jakich są przechowywane.

Koniec grudnia to czas, kiedy wiele osób zaopatruje się w fajerwerki i petardy, aby w sylwestrową noc hucznie powitać nowy rok. To także czas, gdy w wielu marketach, sklepikach oraz na straganach można kupić takie artykuły. Ich sprzedaż wymaga jednak zachowania szczególnych środków ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa, których przestrzegania pilnują między innymi funkcjonariusze policji.

Jaworzniccy mundurowi kontrolowali ostatnio miejsca sprzedaży fajerwerków, sprawdzając między innymi legalność ich pochodzenia, a także obowiązkowe wyposażenie w instrukcję obsługi w języku polskim. Policjanci sprawdzali także miejsce ich przechowywania, wyposażenie w gaśnicę oraz koc gaśniczy, a także tabliczki informacyjne. Mundurowi przypominali handlowcom, aby fajerwerki sprzedawane były tylko osobom dorosłym, informowali o konsekwencjach sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim.

Policjanci apelują, by zachować szczególną ostrożność przy posługiwaniu się petardami, fajerwerkami oraz różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zawsze przy kupnie fajerwerków powinniśmy sprawdzić czy:

 • obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 • lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 • podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Przy używaniu fajerwerków powinniśmy sprostać poniższym zasadom:

 • upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
 • czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 • zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
 • wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 • sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś policji.
 • gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Istotny pod względem prawnym jest fakt, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom - uchroni to najmłodszych, którzy często padają ich ofiarami.

Niewłaściwe i nieuprawnione zachowanie może także skutkować odpowiedzialnością określoną w Kodeksie Wykroczeń:

 • Artykuł 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
 • Artykuł 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
 • § 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.
 • oraz w Ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym:
 • Artykuł 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie