Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okręgi wyborcze

IM
Polskie okręgi wyborcze - obszary terytorialne wyznaczone przepisami odpowiednich ordynacji wyborczych zawartych w ustawach Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego, Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej ...

Polskie okręgi wyborcze - obszary terytorialne wyznaczone przepisami odpowiednich ordynacji wyborczych zawartych w ustawach Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego, Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, z których wybiera się reprezentację do wieloosobowych instytucji wybieranych w drodze głosowania.

Wyznacznikiem okręgu wyborczego jest rejestrowanie w nim list kandydatów do instytucji wybieranej spośród osób zamieszkujących na obszarze okręgu.

W zależności od rodzaju wyborów okręgi wyborcze dzielą się na okręgi, w których wybiera się przedstawicieli do Sejmu oraz Senatu; okręgi, w których wybiera się przedstawicieli do rad samorządowych - rad gminy, powiatu i sejmików wojewódzkich, a także okręgi w których wybierani są polscy przedstawiciele do Parlamentu Europejskiego.

Każdy z okręgów wyborczych posiada określoną liczbę mandatów, mandat oznacza miejsce w instytucji, które może zajmować pojedyncza osoba wchodząca w jej skład. Liczba mandatów okręgów do Sejmu, Senatu i rad samorządowych ustalana jest przed wyborami powszechnymi na podstawie liczby ludności zamieszkującej obszar okręgu oraz podziału na skupiska ludności (dla rad gminy).

Liczba mandatów polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim jest stała. Dzielona jest na poszczególne okręgi wyborcze w czasie obliczania wyników wyborów proporcjonalnie do liczby głosów uzyskanych w wyborach przez kandydatów.
Instytucje jednoosobowe: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast nie są wybierani w okręgach wyborczych.

Można przyjąć zwyczajowo, że okręgiem, w którym dokonuje się wyboru Prezydenta RP jest obszar całej Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w przypadku wójta/burmistrza/prezydenta miasta jest to gmina lub miasto, w którym wybierana jest osoba.(źródło wikipedia)

Polacy wybierają posłów w 41 okręgach wyborczych.

OKRĘG WYBORCZY NR 1 - część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatów:
bolesławiecki, głogowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, zgorzelecki, złotoryjski oraz miast na prawach powiatu: Jelenia Góra, Legnica.

Liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym wynosi 12.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: LEGNICA
.
OKRĘG WYBORCZY NR 2 - część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatów:
dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu:
Wałbrzych.
Liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym wynosi 9
.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: WAŁBRZYCH.

OKRĘG WYBORCZY NR 3 - część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatów:
górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski
oraz miasta na prawach powiatu:
Wrocław.

Liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym wynosi 14.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: WROCŁAW.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto