Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O co chodzi z aglomeracją? Rozmowa z Józefem Natonkiem, prezesem MPWiK w Jaworznie

Rozm. Anna Zielonka
11 osiedli w Jaworznie nie znalazło się w nowych granicach aglomeracji. Oznacza to, że nie zostaną one skanalizowane. Dlaczego? Zapytaliśmy o to Józefa Natonka, prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej mogliśmy usłyszeć o aglomeracji Jaworzno. Czym ona jest i co ona oznacza?

JN: Utworzenie aglomeracji z obszarów których ścieki odprowadzane są do oczyszczalni Jaworzno Dąb, wynikało z realizacji przez gminę Jaworzno Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Jaworzno przystąpiło do niego w 2003 r. Tym samym gmina zobowiązała się do podejmowania działań, które mają na celu rozbudowę i usprawnienie systemu kanalizacyjnego miasta oraz oczyszczanie ścieków zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi. Aglomeracja Jaworzno została wyznaczona Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego w październiku 2008r.. Do aglomeracji należą gminy: Jaworzno, Chełmek i Mysłowice (dzielnica Dziećkowice).

Część dzielnic poza Aglomeracją Jaworzno. Czy będzie kanalizacja?

Zaznaczę jednak, że granice i obszar aglomeracji nie mogą być utożsamiane z granicami administracyjnymi gmin. Można śmiało powiedzieć, że w pierwszej wersji aglomeracja Jaworzno była bardzo rozległa. Aby spełnić dość surowe wymagania Dyrektywy Ściekowej, która mówi, że do 2015 roku aglomerację Jaworzno należy skanalizować w 95 procentach i zapewnić oczyszczanie ścieków z tego obszaru, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W obecnej formie, wielkości aglomeracji jest to wysoce ryzykowne i ciężkie do osiągnięcia. Dlatego granice aglomeracji musiały zostać zmienione.

No właśnie, bowiem 11 jaworznickich osiedli i ich części nie znalazło się w granicach aglomeracji. Dlaczego?

JN: Do aglomeracji ustanowionej w 2008 r. włączono wiele obszarów, które nie posiadały odpowiedniego wskaźnika koncentracji. Chodzi tu o kryterium bliskie 120 osób przypadających na kilometr sieci kanalizacyjnej. Najczęściej był on obliczany na podstawie opracowań studialnych i koncepcyjnych. Po opracowaniu projektów budowlano-wykonawczych niejednokrotnie okazywało się, że wartości tego wskaźnika są zawyżone w stosunku do wartości wynikających z planu aglomeracji.

Aby uporządkować ten stan rzeczy, w maju 2011 r. zwrócono się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego o korektę granic aglomeracji ustanowionej w 2008 r. z uwzględnieniem najnowszych szacunków dotyczących zakresu rzeczowego inwestycji koniecznych do zrealizowania w celu osiągnięcia wymaganego stopnia skanalizowania. Wraz z prośbą o weryfikację granic aglomeracji przedłożono plan aglomeracji, z którego wyłączono Wilkoszyn, Jeziorki, Koźmin, Cezarówkę Górną, Cezarówkę Dolną, Byczynę, oraz część osiedli Pańska Góra, Jeleń, Dąbrowa Narodowa i Szczakowa.

W ten sposób skupiliśmy się na obszarach, które spełniają kryteria tworzenia aglomeracji i stwarzają szansę wypełnienia Dyrektywy Ściekowej, a tym samym uniknięcia uciążliwych kar. Zmiana aglomeracji w taki sposób stwarza także szansę na pozyskanie dla miasta kolejnych funduszy unijnych na rozbudowę kanalizacji. Tylko aglomeracja w nowo ustalonych granicach pozwoli na jej skanalizowanie do 2015 roku w 95 procentach.

MPWiK Jaworzno: Jakie inwestycje zamierza przeprowadzić firma w 2012 roku?

A co z 11 osiedlami, które nie mają teraz szansy na skanalizowanie?

JN: Część z osiedli, które nie będą w aglomeracji, od wielu lat posiada już w pewnym zakresie system kanalizacyjny. Są to m.in. Dąbrowa Narodowa, Jeleń i Szczakowa. Mieszkańcy w tych dzielnicach od wielu lat korzystają z kanalizacji. Na dzień dzisiejszy wyłączenie tych dzielnic z obszaru aglomeracji nie oznacza braku ich skanalizowania i braku inwestycji. Po dostosowaniu do roku 2015 aglomeracji Jaworzno do wymogów UE, będzie kontynuowana dalsza rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Jaworznie.

Podsumowując należy stwierdzić, że podejmujemy duże działania, aby uniknąć naliczenia kar na wszystkich mieszkańców z tytułu nie skanalizowania obszaru aglomeracji do roku 2015.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto