Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niejadki i głodomory

(ama)
Najpóźniej pod koniec wieku przedszkolnego (6 lat) dziecko nie tylko potrafi już samodzielnie jeść, ale także ma określone - dobre lub złe - nawyki żywieniowe.

Najpóźniej pod koniec wieku przedszkolnego (6 lat) dziecko nie tylko potrafi już samodzielnie jeść, ale także ma określone - dobre lub złe - nawyki żywieniowe. Nasza pociecha staje się pełnoprawnym biesiadnikiem przy stole i smakoszem - próbuje nowych dań, ma swoje upodobania, a niektóre potrawy zdecydowanie odrzuca.

Co zrobić jednak, jeśli nic jej nie smakuje? Albo buzia otwiera się tylko na słodycze? Każdemu dziecku zdarzają się okresowe braki apetytu. Problem pojawia się, kiedy niechęć do jedzenia utrzymuje się przez dłuższy czas. Jeśli dziecko będzie jeść za mało i jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne nie zostanie pokryte - po pewnym czasie doprowadzi to do niedowagi. Poniżej dekalog, jak zachęcić dziecko do jedzenia. Spróbuj wprowadzić w życie te wskazówki, a jeśli nie będzie poprawy - konieczna jest wizyta u lekarza. Przyczyną niedowagi u dzieci mogą być niektóre choroby, takie jak celiakia (nieprzyswajalność białka glutenowego). W takich przypadkach niezbędna jest konsultacja i ustalenie właściwej diety z pediatrią.

10 dobrych rad dla rodziców

Jak postawić na nogi chudzielca

1. Kontroluj podawanie dziecku słodyczy. Te nie tylko nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, ale dodatkowo odbierają apetyt na konkretne posiłki. Niewłaściwe jest podawanie dziecku słodyczami tylko dlatego, aby zjadło cokolwiek.

2. Pilnuj stałych pór posiłków (nie tylko u dziecka, ale u wszystkich domowników, bo dziecko przejmuje od nich nawyki). Jedzenie nie powinno być dla dziecka dostępne w każdej ilości i o każdej porze. Dlatego niewskazane jest nagminne powtarzanie głównego posiłku na życzenie dziecka, które nie chciało go jeść o właściwej porze. Musi się ono zaspokoić wtedy zwykłą kanapka, która zaspokoi głód.

3. Nie wolno przeładowywać talerza naszej pociechy. Dużo lepsze są małe porcje, które nie wprawią dziecka w przerażenie, i z którymi będzie mogło się uporać. Jeśli będzie głodne, zawsze zdążymy z dokładką.

4. Większa liczba małych posiłków jest dużo lepsza niż trzy solidne podstawowe. Żołądek dziecka jest przecież jeszcze mały!

5. Dzieci, które mało jedzą powinny więcej pić, ponieważ przyjmują mniej płynów zawartych w pokarmach stałych

6. Zadbaj, aby w codziennym menu twojej pociechy była odpowiednia liczba kalorii i wystarczająca ilość składników odżywczych. Dlatego ogranicz do minimum podawanie dziecku produktów gotowych, a posiłki rób samodzielnie. Pamiętaj o dodatkach odżywczych wzbogacających potrawy, takich jak śmietanka, olej, ser pełnotłusty, orzechy. Wszystkie one zajmują mało miejsca w żołądku, a dostarczają dużej ilości energii.

7. Pamiętajmy, że dziecko je oczami. Dlatego posiłki powinny być nie tylko smaczne, ale i ładnie podane. Samo spożywanie posiłków nie powinno nastręczać dziecku problemów (zadbaj o odpowiednią wysokość siedzenia, ale także rozmiar kanapki, aby dziecku łatwo było ja trzymać, kubek z odpowiednim uchwytem itp.)

8. Pozwól dziecku na samodzielność przy stole, nawet kosztem zabrudzonej buzi czy plam na obrusie. Jedzenie, zwłaszcza w wypadku niejaka, powinno zawierać elementy zabawy.

9. Nie wolno terroryzować dziecka przy stole. Jedzenie nie może być dla dziecka przykrym obowiązkiem. Dlatego zadbaj, aby posiłki upływały w spokojnej i przyjemnej atmosferze.

10. Jeżeli starania o podtuczenie malucha przyniosły sukces - trzeba w odpowiednim czasie powrócić do normalnej diety. Jeśli przeoczymy ten moment - nasza pociecha z chudzielca stanie się grubaskiem.

Przysmaki, które tuczą

(podane wartości odnoszą się do 100 g, chyba że podano inaczej)

DANIA FAST-FOODOWE

Chipsy ziemniaczane 548 kcal (1 sztuka + 10 kcal)

Frytki średnie 210 kcal, duże -540 kcal

Hamburger (średni) 330 kcal, podwójny hamburger 510 kcal

Hot-dog 263 kcal

Pizza mała 330-450 kcal

Pod ewentualne foto albo do ramki:

Cheesburger + frytki + coca-cola = 1200 kcal = 60 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego


SŁODYCZE, LODY

Batonik Milky Way 218 kcal

Baton Mars (65 g) 295 kcal

Biszkopciki 400 kcal

Chałwa 620 kcal

Czekolada z orzechami (tabliczka 100 g) 600 kcal

Delicje szampańskie (1 sztuka) 54 kcal

Herbatniki zwykłe (1 sztuka) 45 kcal

Krówki wyborowe 387 kcal

Michałki 533 kcal

Nutella (1 łyżka) 88 kcal

Pierniczki serca w czekoladzie, nadziewane marmoladą (1 sztuka) 110 kcal

Psince Polo 544 kcal

Ptasie mleczko 473 kcal

Wiśnie w czekoladzie 446 kcal

Lody mleczno-owocowe 116 kcal

Lody śmietankowe 160 kcal

Lody śmietankowo-kakaowe 166 kcal


SOKI, NAPOJE

Coca-cola (puszka 200 ml = niepełna szklanka) 82 kcal

Cola light (puszka 200 ml) 1 kcal

Shake czekoladowy 330 kcal

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto