Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nazwy ulic w Jaworznie do korekty. Zmiany dotyczą blisko stu ulic

Anna Zielonka
Aleja marsz. Józefa Piłsudskiego, a nie jak dotychczas Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego, ulica 11 Listopada zamiast ulicy 11-go Listopada albo ulica Bolesława Chrobrego w miejsce Bol. Chrobrego. Jaworzniccy urzędnicy wzięli się za "drobną" korektę nazw ulic i placów w naszym mieście i na przygotowanej przez siebie liście umieścili aż 96 zmian. Mówią, że chodzi tu tylko o ujednolicenie pisowni, tak aby zniknęły rozbieżności w pisowni istniejących nazw ulic. Jaworznickie nazewnictwo nie zgadzało się bowiem z pisownią stosowaną w krajowym rejestrze urzędowego podziału terytorialnego kraju, zwanego w skrócie TERYT. Uchwałę przyjmującą prawie sto zmian w pisowni przyjęli radni na ostatniej sesji.

Na czym polegają korekty? Po pierwsze, na tym, że przy nazwach ulic, które miały już swojego patrona, do nazwisk dopisano imiona tych patronów tam, gdzie ich brakowało. Dlatego, na przykład, pełna nazwa ulicy Warskiego brzmi teraz ulica Adolfa Warskiego (wcześniej w nazwie nie było imienia), z kolei ulica w centrum Jaworzna, nazywana do tej pory L. Waryńskiego, zyskuje oficjalną nazwę Ludwika Waryńskiego.

Mamy nowe forum w Jaworznie, weź udział w dyskusji!

Również osiedlowa droga na Podwalu, której nazwę na pierwszy rzut oka mało kto potrafił rozszyfrować, czyli S.F. Mazur, w pełnym brzmieniu okazała się ulicą Stefanii i Franciszka Mazur. W skrócie ulica ma być nazywana po prostu - Mazur. Po drugie, urzędnicy ujednolicili skróty wyrazów. Przykładowo, wspomniany powyżej Józef Piłsudski w nazwie alei jego imienia ma być tytułowany nie jako marszałek, ale jako "marsz." Nie ma też już ulicy Świętego Wojciecha, ale jest św. Wojciecha. Nie obowiązuje również nazwa Gen. Sikorskiego. Jest za to ulica gen. Władysława Sikorskiego.

Po trzecie, dostosowano pisownię do zasad poprawności językowej, a z tym bywało różnie. I tak, gdy do tej pory oficjalna nazwa ulicy z Góry Piasku zawierała błąd i nazywała się ulicą Generała Grota Roweckiego, to teraz, po korekcie, nosi miano gen. Stefana Grota-Roweckiego (błąd polegał na braku myślnika w dwuczłonowym nazwisku).

Kolejny taki przykład? Nie wiedzieć czemu, jedna z ulic w Szczakowej, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, była nazywana ulicą Boy-Żeleńskiego, tymczasem oba człony nazwiska są odmienne. Nieprawidłowe były też wszelkie daty w nazewnictwie ulic. Przy liczbie oznaczającej dzień miały dodany przyrostek "-go". A to błąd, ponieważ przy datach nie stosuje się takich form. Dlatego zamiast 1-go Maja, 3-go Maja i 11-go Listopada obowiązują teraz poprawne formy - 1 Maja, 3 Maja i 11 Listopada. Mieliśmy też nazwę... Anonima Galla zamiast Galla Anonima albo Morcinka Gustawa zamiast Gustawa Morcinka. Nie będzie również Placu św. Jana. Jest za to św. Jana. Dokładną listę zmian znajdziecie w uchwałach Rady Miejskiej z grudnia ub. roku.

A dla tych, którzy obawiają się, że korekty wymuszą na mieszkańcach zmiany w dowodach osobistych i innych dokumentach, mamy dobrą wiadomość. Nie dojdzie do tego. Ale aby tak różowo nie było, informujemy, że podatnicy i tak za coś zapłacą - za zakup i zainstalowanie nowych tabliczek z nazwami ulic w mieście. Na szczęście tylko części, bowiem nie dojdzie do wymiany tych tablic, na których są same nazwiska, bez imion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto