Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Memoriał Jana Ciołczyka 2022 w Jaworznie - ZDJĘCIA. Rywalizowały piłkarskie drużyny młodzieżowe z woj. śląskiego i małopolskiego

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Memoriał Jana Ciołczyka 2022 w Jaworznie za nami. W miniony weekend na sztucznej nawierzchni Stadionu Miejskiego MCKiS w Jaworznie, rywalizowały drużyny młodzieżowe z województwa śląskiego oraz małopolskiego. Imprezie towarzyszyła akcja Fundacji DKMS Pokonajmy Nowotwory Krwi pn. „Dzień Dawcy Szpiku w Jaworznie 2022”. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego, Śląskiego Zrzeszenia LZS, budżetu Gminy Jaworzno. Partnerem Memoriału były Lasy Państwowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Paweł Silbert, Prezydent Miasta Jaworzna oraz prezesi śląskich i małopolskich związków i podokręgów piłkarskich.

Memoriał Jana Ciołczyka 2022 w Jaworznie - ZDJĘCIA

Za nami 24. Memoriał Jana Ciołczyka. W sobotę 6 sierpnia 2022 r. na sztucznej nawierzchni Stadionu Miejskiego MCKiS, w 3 kategoriach wiekowych: orlików, młodzików i trampkarzy, rywalizowały drużyny młodzieżowe z województwa śląskiego oraz małopolskiego.

Memoriał, organizowany od lat w Jaworznie, oprócz upamiętnienia postaci ważnego dla lokalnej społeczności zasłużonego działacza sportowego i społecznego, prezesa LKS „Ciężkowianka” Jaworzno w latach 1982-98, inicjatora rozbudowy infrastruktury sportowej – Jana Ciołczyka, jest jednocześnie zachętą do zdrowego ruchu, a szczególnie do aktywności przebiegającej rodzinnie - wyjaśnił Janusz Ciołczyk, brat zmarłego patrona imprezy i główny organizator wydarzenia.

Miejsca na podium

W kategorii młodzików triumfował UKS „Górnik” Libiąż, przed LKS „Ciężkowianka” Jaworzno i LKS „Polonia” Luszowice. W najstarszej kategorii trampkarzy na podium stanęli zawodnicy „Unii” Oświęcim, „Unii” Bieruń Stary oraz LKS „Ciężkowianka” Jaworzno. Według przepisów PZPN, wśród orlików, najmłodszej kategorii wiekowej uczestniczącej w turnieju, nie prowadzi się oficjalnej klasyfikacji, jednak trenerom znane są wyniki podopiecznych.

- W myśl nowej zasady szkoleniowej, najmłodsi: Orlik, Skrzat, Żak grają bez punktów - informował Bolesław Ściepura, Prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu - Trenerzy znają wyniki, ale chodzi o to, aby najmłodszych nie zniechęcać ewentualną porażką - dodał Ściepura.

W tej kategorii wszystkie mecze wygrała młodzież „Górnika” Jaworzno, szkolona przez trenera Filipa Koralika. Na boisku wyróżnili się także adepci LKS „Ciężkowianka” Jaworzno oraz UKS „Błyskawica” Myślachowice.

- Gra w drużynie piłkarskiej od najmłodszych lat to bardzo dobry pomysł, ale osobiście uważam, że obecnie powstaje zbyt duża ilość klubów piłkarskich. Jak tylko ktoś zrobi kurs instruktorski, od razu zakłada klub. To sprzyja rozproszeniu. W danym mieście wystarczyłyby 2-3 kluby, np. mocny lub juniorski i seniorski - zauważał Ściepura.

Pani senator też kopała piłkę

Teamy biorące udział w sportowej rywalizacji otrzymały puchary i medale. Najlepszym zawodnikom wręczono nagrody rzeczowe.

- Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży jest niezwykle istotna dla ich rozwoju - powiedziała Joanna Sekuła, senator RP, która wręczała medale i nagrody zwycięzcom.- Sama kiedyś po szkole grałam w piłkę nożną. Nie była to rywalizacja na punkty, nie wyznaczaliśmy sobie specjalnych pozycji, nawet bramkarz był lotny. Nie rozpychaliśmy się, wynik był nieistotny. Chodziło o to, żeby wspólnie pobyć, wspólnie pobiegać. Chodziłam też po drzewach i strzelałam wspólnie z kolegami z łuku - wspominała pani senator.

Nagrody wyróżnionym wręczali także Wojciech Saługa, poseł na Sejm RP; Marcin Kozik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego; Miłosz Szatan reprezentujący posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Kalinowskiego; Tomasz Sędor, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie, członkowie władz Śląskiego i Małopolskiego Związków Piłki Nożnej, a zarazem prezesi Podokręgów Piłki Nożnej w Katowicach Stefan Mleczko, w Sosnowcu Józef Grząba i Olkuszu Bolesław Ściepura; Anna Wolna z reporter Young, Barbara Komorowska, Zasłużony dla miasta Jaworzna pan Stanisław Bigaj oraz prezes LKS „Ciężkowianka” Jaworzno Janusz Ciołczyk.

Młodzi adepci piłki nożnej nie byli głodni

Uczestnicy turnieju mogli również liczyć na poczęstunek, który po emocjach piłkarskich smakował wyśmienicie.

- Trenujemy trzy razy w tygodniu po 1,5 godziny - jeszcze w emocjach i z pełnymi ustami mówili ośmiolatkowie: Wojtek, lewy napastnik; Kuba, bramkarz; Stasiu, napastnik i lewy pomocnik; Fabian, środkowy pomocnik i prawy napastnik; Andrzej, prawa obrona; Igor, lewy obrońca. - Na boisku liczy się koncentracja i zaangażowanie. Aby mieć dobre wyniki, trzeba często ze sobą trenować i współpracować podczas gry - zgodnie dodawali chłopcy.

Skrzypaczka zakochana w piłce nożnej

Jaworznicki turniej jest pokłosiem długoletniej tradycji piłkarskiej w Polsce, w tym na Śląsku i w Małopolsce.

- Pamiętam Janka Ciołczyka jeszcze z dzieciństwa. Razem graliśmy - powiedział Ściepura

PZPN, jak i ŚZPN kładzie ogromny nacisk na treningi dzieci i młodzieży.

- Obecnie już na poziomie przedszkola zachęca się dzieci do gry w piłkę. W tym wieku oczywiście poprzez zabawę - wyjaśniał Józef Grząba, prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Sosnowcu. - Przyszłe wyniki w dużej mierze zależą od jak najwcześniejszych ćwiczeń. PZPN i ŚZPN organizują bardzo wiele akcji, szkółek piłkarskich, cykliczne rozgrywki i turnieje. Oczywiście za tym idą potężne środki. W kosztach partycypują także samorządy i rodzice młodych piłkarzy - wymieniał Grząba.

Prezes Grząba wspominał również czasy świetności piłki nożnej w Polsce i naszym regionie.

- Pamiętam, jak graliśmy ważne mecze, po wygranej dzwonił dyrektor kopalni i mówił, że wydobycie wzrosło. Przegrana wiązała się ze spadkiem urobku i minorowym nastrojem załogi - opowiadał anegdoty Grząba.

W sosnowieckim klubie zakochana była światowej sławy skrzypaczka Wanda Wiłkomirska.

- Przyszła kiedyś na mecz i od tamtej pory starała się być na spotkaniach jak najczęściej. Wysyłaliśmy po nią na lotnisko samochód. Kiedyś okazało się, że spiesząc się na nasz mecz, zostawiła na lotnisku skrzypce. Warte były krocie. Kierowca wracał po nie bez specjalnej wiary, że się odnajdą. A one tam były! - wspominał Grząba.

Mecz AKS Niwka z Lechem Poznań w 1978 roku zgromadził 10 tysięcy kibiców.

- Zainteresowanie było ogromne. Przy każdym zakładzie były kluby sportowe. Ludzie żyli piłką - uśmiecha się Józef Grząba.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Jaworzno Paweł Silbert, Prezes Śląskiego Zrzeszenia LZS Andrzej Sandlo, Prezesi Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula i Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun, Prezesi Podokręgów Piłki Nożnej w Chrzanowie Józef Cichoń, w Katowicach Stefan Mleczko, w Sosnowcu Józef Grząba oraz w Olkuszu Bolesław Ściepura.

Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego, Śląskiego Zrzeszenia LZS, budżetu Gminy Jaworzno, sponsorów oraz własnych. Partnerem Memoriału były Lasy Państwowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto