Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta, przyszłoroczne podatki w Jaworznie wyśrubowane na maksa

oprac. Tadeka
W Jaworznie, na ostatniej sesji Rady Miasta, radni pochylali się nad projektami uchwał dot. stawek podatków lokalnych w 2023 roku. Stawki podatków w Jaworznie, jak w większości miast w Polsce, wzrosną do poziomów maksymalnych.
W Jaworznie, na ostatniej sesji Rady Miasta, radni pochylali się nad projektami uchwał dot. stawek podatków lokalnych w 2023 roku. Stawki podatków w Jaworznie, jak w większości miast w Polsce, wzrosną do poziomów maksymalnych. pixabay
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej jaworzniccy radni podjęli uchwały dotyczące stawek podatków lokalnych na 2023 roku. Galopująca inflacja i wzrost cen energii elektrycznej znacząco wpłyną na wysokość przyszłorocznych stawek podatkowych. Podatki od gruntów i budynków wzrosną w Jaworznie średnio o 12,15 proc.

Pod koniec lipca 2022 r. minister finansów poinformował o nowych maksymalnych stawkach, m.in. tych dotyczących podatku od nieruchomości. W Jaworznie, na ostatniej sesji Rady Miasta, radni pochylali się nad projektami uchwał dot. stawek podatków lokalnych w 2023 roku. Stawki podatków w Jaworznie, jak w większości miast w Polsce, wzrosną do poziomów maksymalnych.

Stawki podatku od nieruchomości 12 proc. w górę

Wzrost stawek podatku gmina tłumaczy rosnącą inflacją, która w znaczny sposób wpływa na kondycję finansową miasta.

-Zanotowano spadek dochodów przy jednoczesnym wzroście wydatków, w szczególności na rosnące ceny energii i usług ze względu na wzrost płacy minimalnej. Korzystanie z mechanizmu wyrównawczego, indeksującego stawki podatku o poziom inflacji pozwoli na częściowe zrekompensowanie kosztów wzrastających wydatków gminy na skutek obecnej sytuacji rynkowej, których dynamika jest większa niż możliwa dynamika po stronie dochodów - czytamy w obwieszczeniu gminnym.

Wzrosnąć ma przede wszystkim podatek od nieruchomości. Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, do którego należy Jaworzno, biorąc pod uwagę aktualną sytuację finansową miast, 9 września 2022 r. zarekomendował wszystkim samorządom województwa śląskiego konieczność przyjęcia do projektów budżetów miast na rok 2023 maksymalnych stawek podatku od nieruchomości we wszystkich obszarach (kategoriach budynku/mieszkania lub gruntu objętych opodatkowaniem).

- Podstawową opłatą, którą płacimy na rzecz gminy jest podatek od gruntów oraz budynków. Obecnie stawka np. za metr kwadratowy mieszkania wynosi 89 groszy. W 2023 r. będzie o 11 groszy wyższa. Oznacza to, że właściciel mieszkania o powierzchni 50 mkw zapłaci w przyszłym roku 50 zł podatku czyli o 5,50 zł więcej niż dotychczas - tłumaczą przedstawiciele gminy.

Podatki od gruntów i budynków wzrosną w Jaworznie średnio o 12,15 proc. Wyższe podatki od budynków zapłacą też przedsiębiorcy prowadzący w nich działalność gospodarczą. W projekcie ustawy na 2023 rok podatek od gruntów za m kw. powierzchni przeznaczonej pod działalność gospodarczą wskazuje stawkę 1,16 zł; od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 28,78 zł za m kw. powierzchni. Dla przykładu, miesięczna rata podatku za budynek o powierzchni 100 mkw. przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej na działce o powierzchni 300 mkw. wzrośnie o około 343 zł rocznie.

Podatek od środków transportowych

Podwyższony ma również zostać podatek od środków transportowych. Od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, proponowane w projekcie ustawy stawki na 2023 rok to odpowiednio:

  • powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 1 020,00 zł
  • powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie – 1 692,00 zł
  • powyżej 9 ton i mniej niż 12 ton – 2 040,00 zł

Za samochód ciężarowy o dopuszczanej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton trzeba będzie zapłacić 3 888,00 zł, od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton będzie to kwota 2 376,00 zł. Ten sam typ pojazdu, ale o masie równej lub wyższej niż 12 ton, ma wiązać się z sumami:

  • masa równa lub wyższa niż 12 ton
  • do 36 ton włącznie – 3 012,00 zł
  • powyżej 36 ton – 3 888,00 zł

Od przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego, przedsiębiorca zapłaci 2 040,00 zł, pojazdy w tym typie o masie równej lub wyższej niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego w przedziale 12 do 36 ton włącznie to koszt 2 376,00 zł, powyżej 36 ton – 3 012,00 zł.
Podatek od autobusu, zależeć będzie od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy: kwota za pojazd o liczbie mniejszej niż 22 miejsca wyniesie 2 400,00 zł, natomiast liczba miejsc równa lub większa niż 22 miejsca to wydatek rzędu 3 048,00 zł.

Znacznie wyższe stawki podatku rolnego i leśnego

Wskaźniki stanowiące podstawę do ustalenia stawek podatków rolnego i leśnego na rok podatkowy ogłosił Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Podstawą do ustalenia stawki podatku rolnego zarówno w odniesieniu do gruntów gospodarstw rolnych, jak i gruntów pozostałych jest przyjęta uchwałą rady gminy średnia cena skupu żyta. Dla przykładu, stawka podatku rolnego w 2023 r. ustalona na podstawie ceny skupu żyta w wysokości 74,05 zł za 1 dt wyniesie:

  • 185,125 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych (równowartość pieniężną 2,5q żyta), w roku 2022 r. było to 153,70 zł
  • 370,25 zł od 1 ha gruntów pozostałych (równowartość pieniężną 5q żyta), w roku 2022 r. kwota ta wynosiła 307,40 zł.

- Przez wiele lat, świadomą polityką gminy było utrzymywanie stawek podatkowych na niskim poziomie, jednak nowe obciążenia i realizacja zadań oraz programów uzyskujących dużą akceptację społeczną wymagają dorównania stawek do tych określonych przez Ministerstwo Finansów. Coroczna waloryzacja stawek do wskazanych w obwieszczeniu, pozwala na uniknięcie nagromadzenia dużych zobowiązań, które mogłyby powstać przy zmianach podatkowych realizowanych co kilka lat - tłumaczą konieczność podwyższenia stawek podatkowych przedstawiciele gminy.

Stawka podatku leśnego w 2023 r. od 1 ha lasu ustalona jest na podstawie kwoty stanowiącej cenę sprzedaży drewna, która obecnie wynosi 323,18 zł za 1 m3. Podatek leśny liczony wg tej stawki wyniesie zatem 71,0996 zł, dla porównania w 2022 r. była to kwota 46,6972 zł.

Warto skorzystać z ulgi budowlanej

Gmina przypomina również, że mieszkańcy mogą skorzystać z 10-letniego okresu zwolnienia z podatku od nieruchomości, na której wybudują swój dom.

-Zwolnienie przysługuje każdemu, kto wybuduje nowy budynek mieszkalny jednorodzinny tj. budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 200 m², służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych - czytamy w obwieszczeniu UM.

Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie nie obejmuje budynków mieszkalnych jednorodzinnych zajętych w całości lub części na prowadzenie działalności gospodarczej. Zwolnienie przysługuje na okres 10 lat począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem. Z takiej ulgi skorzystało dotychczas 808 mieszkańców Jaworzna.
Na aktualizację stawek podatków zdecydowały się niemal wszystkie polskie miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie