Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maków Maz. Przedstawiciele NASK i Microsoft podpisali umowę w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Z tej okazji gościli w ZS im. ŻAK

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Umowę podpisano 9 października
Umowę podpisano 9 października Renata Jasińska
Maków Mazowiecki. W środę, 9 października w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej podpisano umowę o współpracy NASK i Microsoft w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Wśród zaproszonych gości był Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, przedstawiciele NASK i Microsoft, a także starosta makowski i burmistrz Makowa.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Celem projektu jest propagowanie wiedzy z zakresu ochrony powietrza, ze szczególnym naciskiem na problematykę smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie, a także działań, które pozwalają zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza. Dziś do sieci projektu ESA podłączonych jest już ponad 330 szkół, zaś makowski ŻAK był jedną z pierwszych, które wzięły udział w projekcie.

Zamysł całej akcji był taki, żeby włączyć w nią rodziców poprzez dzieci i młodzież. Żeby dotrzeć do dorosłych z informacja o tym, jak ważne są problemy związane z zanieczyszczonym powietrzem, a to wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Bo my dorośli mamy wiele rzeczy na głowie, i czasem nam się wydaje, że to nie jest nasze zmartwienie

- stwierdził z kolei minister Marek Zagórski.
- I ten pomysł polega na tym, żeby przeprowadzić kampanię edukacyjną. A żeby nie mówić o czymś zupełnie abstrakcyjnym, to chcemy pokazać również jakie to powietrze naprawdę jest. Stąd właśnie kolejnym elementem tego programu jest instalacja czujników i tablic, które to pokazują.

Weź, nie truj

- Dorośli często zamiatają sprawy pod dywan, a wy tego nie robicie – zwrócił się do młodzieży Bartłomiej Klinger, zastępca dyrektora w NASK PIB.

Odważnie wychodzicie na ulicę i mówicie o tym co myślicie, także w tej sprawie. Czujnik na szkole to też jest posunięcie wymagające odwagi, gdyż jest takim wyrzutem sumienia dla dorosłych, a to właśnie oni najczęściej powodują że to powietrze jest takie, a nie inne

– dodał.
Placówki, które biorą udział w programie mają zainstalowane mierniki zanieczyszczenia mierzące m.in. poziom pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Wskazania z mierników uczniowie, nauczyciele i rodzice mogą śledzić na stronie https://esa.nask.pl/.
W ponad 200 szkołach prowadzona jest aktywna edukacja oparta na pracy z autorskimi materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi „Weź nie truj”.
Placówki, które biorą udział w programie mają zainstalowane mierniki zanieczyszczenia mierzące m.in. poziom pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Wskazania z mierników uczniowie, nauczyciele i rodzice mogą śledzić na stronie Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
W ponad 200 szkołach prowadzona jest aktywna edukacja oparta na pracy z autorskimi materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi „Weź nie truj”.

- Chcemy żeby program się rozwijał, żeby chętnych szkół przybywało. Dlatego właśnie w waszej szkole zaczynamy akcję „Program dla powietrza”. Będziemy starali się zaangażować w tą akcję szerokie grono podmiotów zainteresowanych czystym powietrzem i tych, którzy mają pieniądze, czyli przedsiębiorców zarówno lokalnych, jak i globalnych, samorządy – stwierdził zastępca dyrektora NASK.

Microsoft wesprze technologicznie i finansowo

Pierwsza firma, która odpowiedziała na zaproszenie do współpracy to Microsoft.
- Globalną misją naszej firmy jest dostarczanie technologii osobom i organizacjom w taki sposób, aby umożliwiać im realizowanie coraz bardziej wymagających celów. Przejawem tej misji jest też nasz udział w tym projekcie. Z jednej strony dlatego, że projekt ma cele edukacyjne, a z drugiej, że nie może się on obyć bez warstwy technologicznej – mówił Piotr Marczuk, dyrektor korporacyjny firmy Microsoft.

Zobacz inne materiały

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na makowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto