Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LOK zorganizował konkurs piosenki patriotycznej. Finały odbyły się w Koszęcinie

Mat. prasowe
Najpierw były eliminacje w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie, a później etap wojewódzki. Młodzi ludzi dobrze znają się na piosence i poezji patriotycznej. Udowodnili to zdobywając wysokie miejsca w tym konkursie organizowanym przez Ligę Obrony Kraju, w skrócie LOK. Finały odbyły się w Koszęcinie.

LOK zorganizował konkurs piosenki patriotycznej. Finały odbyły się w Koszęcinie:

„ Wolność nie jest nam dana na zawsze, jest czymś, co trzeba pielęgnować i nie dać sobie tego wyrwać. Dbałość o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne jest naszym obowiązkiem…” – takie hasło dominowało podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Pieśni o Tematyce Patriotycznej, który odbył się 15-16 listopada 2013 roku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

Konkurs zorganizowano w ramach obchodów 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości i rozpoczął się odegraniem hymnu państwowego. Patronat nad tą zaszczytną imprezą objął: Starosta Lubliniecki Pan Joachim Smyła, Śląski Kurator Oświaty Pan Stanisław Faber, Prezes Ligi Obrony Kraju płk Grzegorz Jarząbek.

W konkursie wzięły udział zespoły z Wojewódzkich Organizacji LOK oraz zespoły reprezentujące Starostwo Lublinieckie / z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza / i miasto Jaworzno . Zespoły te były oceniane poza konkursem.

Każda drużyna reprezentująca dane województwo składała się z czterech przedstawicieli: dwóch w kategorii poezja i dwóch w kategorii pieśń. Uczestnicy byli oceniani indywidualnie w swojej kategorii, natomiast dla zespołu liczyła się suma zdobytych punktów przez wszystkich czterech reprezentantów.

Prowadzący - Dyrektor Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi obrony Kraju - ppłk Ryszard Kasprzyk oraz mgr Ewa Szpak przywitali zaproszonych gości: Prezesa Ligi Obrony Kraju – płk Grzegorza Jarząbka, przedstawiciela Śląskiego Kuratorium Oświaty – Pana Wacława Wójcika, Pana Michała Mazura reprezentującego Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, przewodniczącą ZNP w Częstochowie Panią Helenę Jasak, Dyrektora MDK w Jaworznie Pana Szczepana Palińskiego oraz Dyrektora Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu Pana Bogdana Mrowiec.

Podniosłym i miłym akcentem tego spotkania było uhonorowanie medalami tych, którzyw szczególny sposób wspierali działalność LOK-u, angażując się w pracę społeczną. Srebrny medal „Za zasługi dla LOK” otrzymał Pan Zbigniew Cierniak, Pan Michał Mazur, brązowy medal „Za zasługi dla LOK” Pani Krystyna Kusztal i Pan Szczepan Paliński, natomiast odznakę „Zasłużony Działacz LOK” otrzymali Pani Janina Broda i Pan Tomasz Musiał.

Aby dodać stremowanym i przejętym uczestnikom odwagi, najpierw wystąpiła pani Halina Matera – Prezes Zarządu Rejonowego LOK w Lublińcu, która zaprezentowała piękny wiersz K. I. Gałczyńskiego „ Dzikie Wino”, wprowadzając liryczny nastrój. Występy uczestników konkursu zaczęła drużyna z Małopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK. Pozostali tymczasem przysłuchiwali się uważnie, konfrontując w głowie swoje umiejętności z występami uczestników i wybierając swoich faworytów. Gdzieniegdzie słyszało się szepty zachwytu lub delikatnej krytyki. Takie zdenerwowanie, które udzieliło się niektórym uczestnikom, było jak najbardziej zrozumiałe, gdyż poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki.

Uczestnicy wybierali również wyszukane utwory poetyckie z twórczości Ernesta Brylla, Artura Oppmana, Adama Zagajewskiego, Tadeusza Różewicza, a wśród pieśni pojawiły się takie perełki jak: „Bitwa Warszawska” Krzesimira Dębskiego, K. K.Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę” czy pieśń harcerska „Archanioły śląskiej ziemi”. Każdy z występujących słusznie został nagrodzony gromkimi brawami, gdyż jak to stwierdziła prowadząca: „To była uczta duchowa” i z ogromną przyjemnością słuchało się pieśni i utworów lirycznych, oddając się odpowiedniemu nastrojowi.

Kwintesencją tych występów, a zarazem niespodzianką dla uczestników był krótki recital Zespołu Estradowego Piosenki Żołnierskiej „Wiarus”, który zaprezentował kilka patriotycznych pieśni.

Uspokojeni i już mniej stremowani młodzi ludzie mogli z przyjemnością oddać się relaksowi, jaki zapewnili organizatorzy, zapraszając podczas dwugodzinnej przerwy do Domu Pracy Twórczej na zwiedzenie siedziby Zespołu Śląsk. Odnawiany zespół pałacowy kosztem ok. 40 milionów zł na razie jest placem budowy, ale za rok, gdy odbędą się tu kolejne finały konkursu z całą pewnością zachwyci.

Wewnątrz już został w dużej mierze odnowiony – lśni posadzkami, złoci się i srebrzy mnóstwem nagród, skłania do refleksji nad przeszłością, zachwyca teraźniejszością i obiecuje równie ambitną przyszłość sztandarowego zespołu śląskiego regionu Polski.

Zbliżająca się godzina 15:00 wprowadzała ponowne poruszenie wśród uczestników, którzy z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników. Swoją obecnością zaszczycił nas przybyły na rozdanie nagród Śląski Wicekurator pan Tadeusz Żesławski, który razem z pułkownikiem Grzegorzem Jarząbkiem i panią Haliną Materą wręczał nagrody i puchary.

Jury w składzie: Olga Bąkowska, Piotr Hankus, Karolina Banach, Jerzy Serafin, Jacek Kapica przyznało następujące miejsca: w klasyfikacji indywidualnej w kategorii poezja:
I. miejsce - Aleksandra Walińska z Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK,
II. miejsce - Natalia Rośko z Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK,
III. miejsce - Alicja Florkowska z Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK.
wyróżnienie - Kamil Suszczyk z Łódzkiej Organizacji Wojewódzkiej LOK

w klasyfikacji indywidualnej w kategorii śpiew:
I. miejsce - Maria Czerniak, Daria Wardęcka, Kamil Burda z Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK,
II. miejsce - Magdalena Ples z Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK
III. - Natalia Stolarska z Łódzkiej Organizacji Wojewódzkiej LOK
wyróżnienie - Martyna Wańczyk z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

Klasyfikacja zespołowa Zarządów Wojewódzkich:
I miejsce – Wielkopolska Organizacja Wojewódzka LOK
II. miejsce – Śląska Organizacja Wojewódzka LOK,
III. miejsce – Łódzka Organizacja Wojewódzka LOK,
IV. miejsce – Małopolska i Dolnośląska Organizacja Wojewódzka LOK

Nagroda specjalna – wyróżniono zespoły reprezentujące miasto Jaworzno oraz Zespół Szkół
im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

Także i publiczność, która uważnie przysłuchiwała się występom, wybrała swoich faworytów
w kategorii poezja i śpiew. Tegoroczny wybór publiczności był w 100% zgodny z decyzją jury, co jest dowodem, że pierwsze miejsca zajęli faktycznie najlepsi, a otrzymali je: Aleksandra Walińska – poezja i Maria Czerniak, Daria Wardęcka, Kamil Burda – śpiew.

Puchary i nagrody rzeczowe ufundował Starosta Lubliniecki i Prezes Ligi Obrony Kraju. Puchary dla wyróżnionych Nagrodą Publiczności ufundowali Śląski Kurator Oświaty i Prezes Śląskiej Organizacji Ligi Obrony Kraju. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody upominki od Zespołu „Śląsk”.

Dwa zespoły z Jaworzna prezentowały województwo śląskie i swoje miasto i należą im się ogromne brawa i podziękowania, ponieważ indywidualnie dwie uczestniczki zajęły drugie miejsce, co pozwoliło zespołowi uplasować się na drugim miejscu, a także otrzymać nagrodę specjalną.

A kim byli owi wyróżnieni:Weronika Burzyńska i Magdalena Ples z II LO; Natalia Rośko,
Martyna Pluta, Patryk Jarocin i Anna Banasik z III LO; Gabriela Kośmider, Natalia Ciura i Dominik Gutowski z Gimnazjum nr 5 oraz Karolina Buczek z ZSP nr 3.

Zadowoleni i dumni ze swoich występów uczestnicy z pewnością wzięli sobie do serca rady, które jury im przekazało: aby w przyszłym roku wystąpili tak dobrze albo jeszcze lepiej na kolejnym już konkursie w Koszęcinie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto