MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Latarnia morska w Śląskiem? Czemu nie! Stawy Belnik w Jeleniu-Dębie to IDEALNE miejsce na wiosenny wypoczynek

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W woj. śląskim mamy latarnię morską! Kiedyś mieścił się tu słynny w całym regionie hotel "Wrzos" i domki letniskowe Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Kopalni Jaworzno. Do dziś pozostał po nim ślad w postaci latarni morskiej. Kompleks czterech stawów Belnik w jaworznickim Jeleniu-Dębie otacza sosnowy las. Teren porasta rzadka i chroniona roślinność, występują tu unikatowe gatunki bezkręgowców i płazów. To raj dla wędkarzy i osób szukających zielonej oazy do relaksu na łonie natury. Prowadzą tu trasy rowerowe i szlaki turystyczne. Samochodem dojedziemy do znajdującego się nieopodal parkingu, skąd nad wodne tereny doprowadzi nas leśna ścieżka.

Jak tam PIĘKNIE! Zobacz zdjęcia TUTAJ

Latarnia morska w Śląskiem? Czemu nie! Stawy Belnik w Jeleniu-Dębie to IDEALNE miejsce na wiosenny wypoczynek

Zastanawiacie się, gdzie wybrać się na przejażdżkę rowerową, pieszą wycieczkę czy spacer z psem? Świetnym wyborem będą Stawy Belnik w Jaworznie, zlokalizowane w południowej części miasta w rejonie dzielnicy Jeleń-Dąb. Malowniczy krajobraz zachwyca szczególnie wiosną. Cztery stawy okala kompleks leśny Nadleśnictwa Chrzanów. To raj dla wędkarzy, osób szukających ciszy i siedlisko wielu gatunków fauny i flory. Warto wziąć ze sobą dobry aparat fotograficzny. Teren często służy jako tło i panorama sesji fotograficznych, także zdjęć ślubnych. Można spokojnie posiedzieć na ławce, skryć się w cieniu drzew czy szuwarów, a także zobaczyć... latarnię morską!

Kiedyś był tu świetnie prosperujący hotel. Do dzisiaj stoi latarnia morska

Cztery zbiorniki wodne rozdzielone groblami znajdują się na obszarze byłego Ośrodka Wypoczynkowo- Rekreacyjnego Kopalni Jaworzno „Tarka”. Wówczas w lesie obok stawów znajdowały się domki letniskowe, popularny hotel „Wrzos”, restauracja „Szarotka”, boisko, scena do występów muzycznych i plac zabaw. W sieci można znaleźć zdjęcia kompleksu z czasów jego świetności. Obecnie pozostały już tylko śladowe ilości ruin po byłych obiektach. Praktycznie całkowicie zniknęły pozostałości po domkach letniskowych oraz scenie, jednak pomiędzy stawami zachowała się w miarę w dobrym stanie słynna latarnia morska. Czasy rekreacyjnej przeszłości miejsca zarosły i odeszły w zapomnienie, jednak stawy są utrzymane w świetnym stanie.

Doskonałe miejsce dla wędkarzy, pieszych wycieczek, spacerów i wypoczynku w ciszy

Stawy Belnik to wymarzona miejscówka dla wędkarzy. Rybostan tych zbiorników tworzą głównie leszcz, płoć, krąp, jazgarz, okoń i karaś srebrzysty. Złowić można również szczupaka, lina oraz karpia. Teren łowisk jest zadbany, okalają je wykoszone pola zieleni, okala las. Można znaleźć tutaj świetne miejsce na relaks, przysiąść na ławeczce podczas postoju na trasie pieszej wycieczki. Szum wody, brzęczenie owadów i śpiew ptaków to naturalna terapia antydepresyjna. W miejscach nie osłoniętych drzewami, w słoneczny dzień na pewno złapiemy opaleniznę.

Środowisko życia wielu chronionych gatunków

Teren kompleksu stawów nie traci na atrakcyjności także ze względu na bioróżnorodność siedlisk roślin, owadów i zwierząt. Cztery zbiorniki wodne oddzielone są od siebie groblami, otaczają je głównie sosnowe lasy, a na niewielkich powierzchniach lasy liściaste o charakterze łęgów. Występują tu chronione gatunki roślin: kruszyna pospolita, kruszczyk szerokolistny, ciemiężyca zielona. Znajdziemy też gatunki rzadkie, jak zawilec żółty, śledziennica skrętolistna i ziarnopłon wiosenny.

Dzięki tym roślinom, zbiornikom wodnym i trzcinowiskom przylegającym do lasów, bardzo zróżnicowany jest w tym miejscu świat bezkręgowców, mających tu idealne miejsce do bytowania. Zobaczymy tu ważki, w tym przedstawicieli rodzajów szablak, żagnica, ważka, pałątka; pluskwiaki różnoskrzydłe: nartniki i pluskolce oraz kilka gatunków chrząszczy wodnych z największym ich przedstawicielem, pływakiem żółtobrzeżkiem. Wśród ślimaków zasiedlających stawy żyje na tym terenie błotniarka stawowa i zatoczek rogowy. Muliste dno zbiorników sprzyja skąposzczetom, np. rurecznikowi.

Rechot żab i śpiew ptaków. Chronione płazy

Po północno-zachodniej stronie czwartego stawu strumień odprowadzający wodę rozlewa się, tworząc młakę. Teren zarośnięty jest wilgociolubną roślinnością, w tym olchą i jej podrostem. Środowisko do życia i rozwoju znalazły tu gatunki chronione płazów: traszka zwyczajna, ropucha szara, ropucha zielona, żaba trawna oraz rzekotka drzewna, a także żaby z grupy „zielonych”. Szczególnie cenne są chronione prawem unijnym gatunki płazów wymienione w IV załączniku Dyrektywy Siedliskowej: żaba jeziorowa, ropucha zielona oraz rzekotka drzewna. Na stawach gniazdują łyski, kokoszki wodne, krzyżówki. Gęsto zarośnięte brzegi stawów i otaczające je zbiorowisko leśne stanowią doskonałe siedliska dla wielu ptaków śpiewających.

Na miejsce prowadzą szlaki turystyczne i trasy rowerowe, w pobliże można też dojechać samochodem

Wokół terenów biegną szlaki turystyczne: czerwony i niebieski. Oznakowane są również trasy rowerowe szlaku niebieskiego i czarnego. W niedalekiej odległości są stawy w Byczynie. W okolice "Tarki" dojechać można samochodem, który przed szlabanem zostawić będzie trzeba na parkingu i traktem leśnym wśród drzew dotrzemy do zbiorników wodnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto