Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrole MPWiK Jaworzno: Pracownicy spółki i straż miejska sprawdzają jak pozbywamy się ścieków

Anna Zielonka
Ekipa pracowników MPWiK oraz Straży Miejskiej ma prawo skontrolować co robimy ze ściekami
Ekipa pracowników MPWiK oraz Straży Miejskiej ma prawo skontrolować co robimy ze ściekami Anna Zielonka
Jak się okazuje, niektórzy jaworznianie oszukują Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, bo ścieki ze swoich gospodarstw, zamiast do szamb, odprowadzają... nie wiadomo gdzie - pisze Anna Zielonka.

Od kwietnia tego roku strażnicy miejscy i pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie skontrolowali 230 nieruchomości, które pozbywają się ścieków do szamba. Spisali 134 protokoły i 36 umów z mieszkańcami na podłączenie do kanalizacji.
- Zespół przekonywał jaworznian, jak duży wpływ na środowisko ma prawidłowe odprowadzanie ścieków. Powinny one trafiać nie do gleby, przydrożnych rowów i rzek, ale do sprawnie działającej sieci kanalizacyjnej, która właśnie powstaje lub już istnieje - tłumaczy Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji .

Jaworzno na Facebooku. Koniecznie dołącz do nas i bądź na bieżąco z tym co dzieje się w mieście!

Na przekonywaniu jednak się nie kończy. Członkowie zespołu skrupulatnie sprawdzają m.in. prawidłowość funkcjonowania przydomowych szamb i częstotliwość ich opróżniania.

Jakie są wyniki? Okazuje się, że niektórzy jaworznianie fałszują dokumenty związane z pozbywaniem się nieczystości! Części ścieków pozbywają się nielegalnie. Nie wiadomo, gdzie trafiają te nieczystości.

- Takie działanie oprócz mandatu karnego, może zakończyć się nawet odrębnym postępowaniem - poskreśla Sławomir Grucel.
Podkreśla, że średnie miesięczne zużycie wody przez jednego mieszkańca Jaworzna wynosi 2,5 m3. W ciągu miesiąca 4-osobowa rodzina zużywa około 10 m sześciennych wody, która w takiej samej objętości trafia albo do miejskiej kanalizacji albo do szamba.

- W ciągu roku 4-osobowa rodzina wytwarza, więc około 120 metrów sześciennych nieczystości ciekłych. A zatem, roczny koszt zgromadzenia tej ilości nieczystości w zbiorniku bezodpływowym oraz jego opróżnienia wynosi średnio ok. 2400 zł. Natomiast roczny koszt odprowadzenia tej ilości ścieków do kanalizacji wynosi średnio 886,80 zł - oblicza Grucel.

Chęć na podłączenie się do miejskiej kanalizacji wyraziło w ciągu ostatnich miesięcy 2 tys. jaworznian. Za pośrednictwem MPWiK starają się o dotację do przyłączy kanalizacyjnych z NFOŚiGW.


*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto