Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne obszary Natura 2000 z planami zadań ochronnych

BAW
fot. - M.Miłoch/RDOŚ Katowice
fot. - M.Miłoch/RDOŚ Katowice
W ubiegłym miesiącu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ustanowiła kolejne plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000. Jeden dla obszaru Natura 2000 Buczyny w Szypowicach i Las Niwiski, zaś drugi dla obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Stawiska, którego granice pokrywają się z granicami rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. O tym, czym jest obszar Natura 2000 i co dają plany zadań ochronnych, opowiedziała Małgorzata Zielonka-Alker, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Warto wiedzieć, że Natura 2000 to system obszarów chronionych wyznaczonych dla zachowania siedlisk i gatunków rzadkich i zagrożonych w skali całej Europy. - Na terenie naszego województwa wyznaczonych zostało 40 obszarów siedliskowych i 5 ptasich - mówi Małgorzata Zielonka-Alker z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. - W ich obrębie chronione są lasy, łąki i murawy kserotermiczne powstałe dzięki działalności człowieka, jaskinie, podziemia po eksploatacji górniczej oraz związane z nimi gatunki roślin i zwierząt. Wśród tych ostatnich znajdziemy wiele gatunków ptaków, jak np. głuszec, mający ostoję w Beskidzie Żywieckim oraz ptaki wodno-błotne, takie jak ślepowron, perkoz dwuczuby i rybitwa rzeczna, żyjące w obszarze specjalnej ochrony ptaków Dolina Górnej Wisły - dodaje Małgorzata Zielonka-Alker, rzecznik prasowy RDOŚ w Katowicach.

Na wyznaczonych obszarach ochronie podlegają nie wszystkie elementy środowiska przyrodniczego, jak rośliny, zwierzęta, grzyby, czy elementy przyrody nieożywionej. Chronione są jedynie konkretne siedliska i gatunki, dla których obszar został wyznaczony.

Dlatego nie obowiązuje na nich z góry określony katalog zakazów, a zasada, że nie wolno podejmować działań, które mogłyby znacząco negatywnie wpłynąć na przedmiot ochrony.

- Zdarza się jednak, że granice obszaru naturowego pokrywają się z granicami rezerwatu przyrody. W takiej sytuacji na terenie obszaru Natura 2000 obowiązują takie same zakazy, jak w rezerwatach. W niektórych przypadkach zdarza się, że rezerwat nie jest udostępniony do ruchu turystycznego, wówczas obowiązuje całkowity zakaz wstępu. Tak jest na przykład w przypadku obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Stawiska - zaznacza rzecznik prasowy RDOŚ w Katowicach.

W ubiegłym czasie RDOŚ w Katowicach ustanowił dwa plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 w woj. śląskim. Pierwszy obejmuje obszar Natura 2000 Buczyny w Szypowicach i Las Niwiski. To położone na terenie gmin Ogrodzieniec i Pilica pasmo łagodnych wzgórz wapiennych porośniętych przez lasy, otoczone terenami rolniczymi. Składają się na niego cztery wyspy leśne: trzy o wielkości kilkuset hektarów i jedna, kilkunastohektarowa, zwana Lasem Niwiskim. Drugi plan zadań ochronnych dotyczy rezerwatu Stawiska położonego w gminie Lipie. Ochroną rezerwatową objęty

jest stary, niewielki powierzchniowo drzewostan, w którym obecne są dęby zakwalifikowane jako pomniki przyrody. Ich wartość przyrodniczą znacząco podnoszą dziuple i próchnowiska.

- Mówiąc w skrócie, plan zadań ochronnych (PZO) to dokument służący zaplanowaniu ochrony obszarów Natura 2000, a w zasadzie wskazaniu najpilniejszych działań, jakie powinny zostać podjęte - mówi Małgorzata Zielonka-Alker. - Choć jest zarządzeniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska i zawiera elementy formalne, narzucone przepisami prawa oraz zaleceniami Komisji Europejskiej, to tryb jego opracowywania jest wyjątkowy. Zapisy planu są bowiem wynikiem procesu, często długotrwałego, w ramach którego dyskutuje się propozycje poszczególnych rozwiązań - tłumaczy.

W opracowanie PZO włączani są wszyscy, którzy mogą wpłynąć na formułowanie zapisów, jak np. naukowcy oraz osoby, na których plan może mieć wpływ poprzez nałożenie jakichś obowiązków, czy modyfikację prowadzonej dotychczas działalności, np. zarządcy terenu, samorządy. - W pierwszej kolejności konieczne jest zebranie wszystkich informacji dotyczących tego, co jest przedmiotem ochrony w danym obszarze. Następnie angażowany jest zespół ekspertów, który prowadzi badania terenowe. Zebrane przez nich dane stają się przyczynkiem do dyskusji w gronie tak zwanego Zespołu Lokalnej Współpracy - dodaje Małgorzata Zielonka-Alker.

Zespół Lokalnej Współpracy składa się z przyrodników, samorządowców, przedstawicieli instytucji działających na terenie danej ostoi oraz zarządcy terenu, czyli rolnicy, hodowcy ryb oraz leśnicy. Jest on kluczowy do wypracowania rozwiązań kompromisowych, czyli jak np. pogodzić rolnicze użytkowanie z zachowaniem cennych muraw i łąk.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto