Katowickie Wodociągi wspólnie na rzecz zmian klimatu

Redakcja
Zwiedzanie oczyszczalni ścieków Gigablok, przez uczestników COP24 oraz studentów śląskich uczelni

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, popularnie określana mianem szczytu klimatycznego, czy też COP24, po raz trzeci odbyła się w Polsce. Katowice gospodarzem tak wielkiego wydarzenia, jakim była globalna konferencja, były po raz pierwszy. W dniach od 3 do 15 grudnia 2018 roku negocjowane były działania na rzecz polityki klimatycznej. Katowickie Wodociągi od samego początku były zaangażowane w działania związane z organizacją szczytu.

Wspólnie na rzecz klimatu

Szczyt klimatyczny to niezwykle ważne wydarzenie, przy organizacji którego potrzebna była ścisła współpraca władz państwowych, samorządowych, służb miejskich i organizacji pozarządowych. We współpracy z przedstawicielami służb rządowych, Urzędem Miasta, Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Policją, Katowickie Wodociągi podjęły szereg działań, by na czas trwania szczytu zapewnić ciągłość i niezawodność dostaw wody i odprowadzania ścieków. W pierwszej kolejności sprawdzono stan sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w strefie Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, czyli strefie 0 zwanej też „Blue zone”. Odpowiedzialne za to oddziały sieci wodociągowej oraz pomiarów i kontroli sieci Katowickich Wodociągów, skontrolowały wydajność przyłączy wodociągowych, a także dokonały sprawdzenia ciśnienia i wydajności znajdujących się tam hydrantów. Łącznie w strefie Spodek - MCK, sprawdzono sieć wodociągową o długości 1636 m. Zabudowano 4 dodatkowe punkty poboru wody oraz wykonano nowy odcinek sieci wodociągowej w rejonie ul. Nadgórników o długości 126 m. Przeprowadzone prace pozwoliły na zapewnienie dwustronnego zasilenia wyznaczonego obszaru, by w razie awarii móc dokonać przekierowania wody w sieci i zachować ciągłość dostaw wody. Jednocześnie oddział kanalizacji Katowickich Wodociągów dokonał szczegółowej inspekcji sieci kanalizacyjnej, wykonał profilaktyczne jej czyszczenie oraz sprawdził przyłącza o łącznej długości około 860 m. Na terenie „Blue zone” powstało kilka obiektów tymczasowej zabudowy, które były zasilane w wodę z kontenerów napełnianych z hydrantów. Nieczystości z obiektów tymczasowych częściowo były odprowadzane do sieci kanalizacyjnej, a częściowo do specjalnych zbiorników. Tym samym Katowickie Wodociągi zapewniły całodobowy zrzut ścieków na teren Oczyszczalni: „Dąbrówka Mała - Centrum” oraz „Podlesie”.

Zgodnie z zaleceniami służb państwowych, Katowickie Wodociągi na czas trwania całego wydarzenia postawiły swoje służby w stan podwyższonej gotowości, przyjmując system pracy całodobowo-alarmowy. Przyjęte zasady pozwoliły na 24-godzinny monitoring całej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie strefy 0.

Warsztaty w „Dobrym Klimacie”

Działania Katowickich Wodociągów, związane z Konferencją Narodów Zjednoczonych, obejmowały także organizację wydarzeń towarzyszących, skierowanych do mieszkańców miasta. W oparciu o założenia odbywającego się szczytu klimatycznego oraz z myślą o ochronie zasobów wodnych Katowickie Wodociągi przeprowadziły warsztaty edukacyjne. Odbyły się one 13 i 14 grudnia w ustawionym specjalnie na czas COP24 na katowickim rynku pawilonie „Dobry Klimat”. Zajęcia skierowane były do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W czwartek 13 grudnia odbyła się część dotycząca badań laboratoryjnych wody. W piątek 14 grudnia tematem było oczyszczanie ścieków oraz produkcja biogazu. Każdego dnia odbyły się trzy półtoragodzinne spotkania. W każdym z nich wzięło udział około 50 uczniów katowickich szkół.

Uczestnicy warsztatów laboratoryjnych mieli okazję dowiedzieć się, jak oznacza się chlor w wodzie, wykrywa bakterie grupy coli czy też przeprowadza badania zapachu i smaku wody. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania i wykonania badań czystości powierzchni rąk. Spotkanie prowadziły laborantki z Akredytowanego Laboratorium Centralnego Katowickich Wodociągów.

Warsztaty poświęcone oczyszczaniu ścieków rozpoczynały się seansem filmowym. Uczniowie zobaczyli fabularny film edukacyjny pt. „Giga”. Był on punktem wyjścia do omówienia procesu oczyszczania ścieków i produkcji biogazu, a z niego energii elektrycznej i cieplnej. Uczestnicy spotkania mieli też okazję sprawdzić zdobytą wiedzę ,samodzielnie budując oczyszczalnię ścieków na specjalnie do tego przygotowanej makiecie. Do przeprowadzenia warsztatów wykorzystano elementy Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK, która na co dzień funkcjonuje na terenie oczyszczalni ścieków Gigablok. Warsztaty prowadził zastępca kierownika oczyszczalni Gigablok.

Goście COP24 na oczyszczalni ścieków Gigablok

Specjalnie dla gości szczytu klimatycznego przygotowano ofertę wycieczek tematycznych, gdzie oprócz zwiedzania takich miejsc, jak: Auschwitz - Birkenau, Kopalnia Węgla GUIDO, czy zabytkowego osiedla Nikiszowiec, jedną z propozycji były wycieczki na teren katowickiej oczyszczalni ścieków Gigablok. Uczestników szczytu klimatycznego wraz ze studentami, którzy przyjechali na studia do Katowic w ramach wymiany międzynarodowej, Katowickie Wodociągi gościły dwukrotnie - 11 i 13 grudnia. Podczas obu spotkań gości przywitał Prezes Zarządu Stanisław Krusz. Przygotowane zostały dwie anglojęzyczne prezentacje. Pierwsza dotyczyła działalności Katowickich Wodociągów, natomiast druga stanowiła wprowadzenie do zwiedzania oczyszczalni. Po wymianie informacji oraz doświadczeń, które stały się początkiem ciekawej dyskusji, goście zostali zaproszeni do zwiedzenia oczyszczalni. Szczególną uwagę podczas zwiedzania zwrócono na technologie - zastosowanie piaskownika z usuwaniem tłuszczu czy stacji higienizacji osadu, które w momencie oddania oczyszczalni do użytku, czyli w 2009 roku były bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami. Z uwagi na szczególne zainteresowanie gości rozwiązaniami na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dużo uwagi poświęcono prezentacji procesu odzysku biogazu w fermentatorach osadu i jego wykorzystania do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

„Pakiet Katowicki”

Miesiące wzmożonej pracy, liczne debaty, warsztaty i prezentacje, w których wzięło udział ponad 21,5 tys. gości z blisko 200 krajów, przyniosło zamierzony efekt. Przedyskutowano cały szereg kwestii szczegółowych i technicznych - składających się na skomplikowany i trudny dokument, jakim jest Porozumienie Paryskie z 2015 r. dotyczące zmian klimatu. Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie i podpisać tzw. „Pakiet Katowicki”, który ma na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i doprowadzić do stworzenia gospodarki niskoemisyjnej.

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Materiał oryginalny: Katowickie Wodociągi wspólnie na rzecz zmian klimatu - śląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3