Jest nadzieja na kompromis. Rafako przedłuża gwarancje na blok 910 MW w Jaworznie. Mediacje spółek trwają

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
24 stycznia, po godzinie 23 Zarząd Rafako podał do publicznej wiadomości, że przedłuża gwarancje na Blok 910 MW w Jaworznie do 10 marca 2023 roku.
24 stycznia, po godzinie 23 Zarząd Rafako podał do publicznej wiadomości, że przedłuża gwarancje na Blok 910 MW w Jaworznie do 10 marca 2023 roku. Karina Trojok
24 stycznia 2023 roku doszło do przedłużenia do dnia 10 marca 2023 roku okresu obowiązywania gwarancji na Blok 910 MW w Jaworznie - poinformowało w komunikacie Rafako. To nadzieja na kompromis miedzy skonfliktowanymi spółkami Tauron Wytwarzanie i Rafako, które przed Prokuratorią Generalną RP nadal prowadzą "mediacje ostatniej szansy". Kiedy poznamy ustalenia mediacyjne skonfliktowanych partnerów biznesowych?Jaworznicka jednostka nadal jest na przestoju z powodu awarii i nie produkuje energii. Prezes Tauronu na spotkaniu z prezydentem Raciborza zapewnia o wsparciu spółki dla społeczności miasta i pracowników Rafako

Wtorek, 24 stycznia 2023 roku był zapowiadanym wcześniej terminem mediacji ostatniej szansy przed Prokuratorią Generalną pomiędzy Tauron Wytwarzanie i Rafako w sprawie bloku 910 MW w Jaworznie. Dotychczas żadna ze stron nie poinformowała oficjalnie o jego przebiegu i efektach. We wtorek, na zaproszenie prezesa Grupy Tauron Pawła Szczeszka, do siedziby Tauronu przyjechał prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Tego samego dnia, po godzinie 23, Zarząd Rafako podał do publicznej wiadomości informację o przedłużeniu do 10 marca 2023 roku okresu obowiązywania gwarancji na blok 910 MW w Jaworznie.

Szczeszek: spotkanie z prezydentem Raciborza dowodzi zaangażowania Taurona w kwestię wsparcia społeczności Raciborza

Spotkanie prezesa Tauronu i prezydenta Raciborza zostało zainicjowane przez Pawła Szczeszka, o czym informował w mediach społecznościowych Dariusz Polowy, prezydent Raciborza. Rozmowy dotyczyły sytuacji obydwu spółek pozostających w konflikcie, możliwych sposobach jego jak najszybszego rozwiązania oraz wsparcia pracowników i społeczności Raciborza.

- Rafako ma dla mnie olbrzymie znaczenie. W rezultacie, na zaproszenie Prezesa Tauron Pana Pawła Szczeszka gościłem dzisiaj w siedzibie Tauronu. Analizowaliśmy sytuację, w której znalazły się obie spółki oraz możliwe, jak najlepsze relacje pomiędzy Tauronem a Rafako. Prezes Paweł Szczeszek zapewnił mnie, że po stronie Tauronu jest duża wola polubownego rozwiązania aktualnej sytuacji. Dziękuję Prezesowi Tauronu Panu Pawłowi Szczeszkowi za serdeczne przyjęcie i merytoryczną rozmowę - pisał w mediach społecznościowych Dariusz Polowy.

Rafako to wiodąca polska spółka, dostarczająca specjalistyczne rozwiązania dla sektora energetycznego, ciepłownictwa oraz branży ropy i gazu w Polsce i za granicą, w zasadzie jedyna polska firma tej branży w kraju, niegdyś gigant. To nadal największy pracodawca w Raciborzu. W przypadku ogłoszenia upadłości pracę mogą utracić tysiące osób zatrudnionych w raciborskiej fabryce oraz setki pracowników ich podwykonawców.

- Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji pracowników i podwykonawców Rafako, którzy ponoszą konsekwencje decyzji zarządu Rafako. Na spotkaniu z władzami samorządowymi przedyskutowaliśmy scenariusze rozwiązań dla mieszkańców miasta zaangażowanych w proces budowy Bloku 910. Chcę podkreślić, że nie pozostawimy ich bez wsparcia - zapewnia Zarząd Taurona.

Rafako: 24 stycznia 2023 roku, doszło do przedłużenia do dnia 10 marca 2023 roku okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania w zakresie realizacji Kontraktu

Mediacje obu spółek toczą się przed Prokuratorią Generalną, żadna ze stron dotychczas nie zdradza ich szczegółów i decyzji, jakie na nich zapadają. Wtorkowe spotkanie mediacyjne zakończyło się późnym wieczorem. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że mediacje przedłużono do początku lutego. Kolejne ze spotkań mediacyjnych, wg nieoficjalnych doniesień, ma odbyć się 26 stycznia. Wczoraj, 24 stycznia, po godzinie 23 Zarząd Rafako podał do publicznej wiadomości, że przedłuża gwarancje na Blok 910 MW do 10 marca 2023 roku. To o miesiąc dłużej, niż dotychczas obowiązujący termin, który upływał w dniu 14 lutego.

- Zarząd RAFAKO S.A. z siedzibą w Raciborzu („Emitent”), podaje do wiadomości publicznej, iż w dniu 24 stycznia 2023 roku, doszło do przedłużenia do dnia 10 marca 2023 roku okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania w zakresie realizacji Kontraktu numer 2013/0928/Ri na „Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A. – Budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II – w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku” („Kontrakt”) wiążącego Emitenta i Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie jako wykonawcę oraz TAURON Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Jaworznie („TAURON Wytwarzanie”) jako zamawiającego, a także do przedłożenia TAURON Wytwarzanie dokumentów potwierdzających przedłużenie okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania w zakresie realizacji Kontraktu - można przeczytać w komunikacie.

Zarząd Rafako dodaje, że łączna kwota gwarancji należytego wykonania w zakresie realizacji Kontraktu nie uległa zmianie i wynosi 549.820.561,76 zł.

Wzajemne roszczenia partnerów biznesowych

Blok w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Tauron Wytwarzanie i Rafako od wielu miesięcy toczą spór w kwestii problemów w działaniu bloku. Obydwie spółki wzajemnie obarczają się odpowiedzialnością za wadliwe funkcjonowanie jednostki. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona przyczynami są liczne wady i usterki bloku. Spółki żądają od siebie równocześnie odszkodowań opiewających na ponad miliard złotych, wzajemnie kwestionując żądania przeciwnej strony. Tauron Wytwarzanie wezwała Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość, a następnie wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę 857,6 mln zł. Oba przedsiębiorstwa uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne. Upadłość raciborskiej spółki oznaczać może utratę pracy setek osób. Czy skonfliktowani partnerzy biznesowi wypracują kompromis, nie wiadomo. Dotychczasowe mediacje między stronami przy udziale Prokuratorii Generalnej nie przyniosły porozumienia.

Czy jaworznicki Blok 910 MW ruszy w zapowiadanym terminie?

W tle toczących się negocjacji między spółkami, praca jaworznickiej jednostki w dniu wczorajszym 24 stycznia 2023 ponownie została wstrzymana z powodu awarii. Rafako powtarza, że za awariami do tej pory stał złej jakości węgiel, Tauron mówi o awarii młynów, obarczając winą budowniczego bloku.

- Powodem chwilowego wyłączenia bloku w Elektrowni Jaworzno jest awaria układu młynowego, za który odpowiada Rafako - przekazał Tauron Wytwarzanie.

Spółka dodała, że prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze ponowne uruchomienie jednostki. Rzeczniczka prasowa Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera poinformowała, że zidentyfikowane wady bloku dotyczą m.in. „właśnie układu młynowego, za który odpowiada Rafako”.
Rzecznik prasowy Rafako Jacek Balcer podkreśla, że przyczyną większości dotychczasowych awarii bloku 910 MW było niekontraktowe paliwo spalane w tej jednostce oraz że zainstalowane w Jaworznie młyny wyprodukowała renomowana zagraniczna firma i dopóki mieliły odpowiedniej jakości węgiel, nie było z nimi kłopotów.
Jaworznicki Blok ma ruszyć ponownie dzisiaj, po godzinie 18.

- Prowadzimy prace mające na celu jak najszybsze uruchomienie jednostki. Blok ponowie zostanie zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną najpóźniej jutro - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera.

Kiedy zakończy się spór biznesowy, a blok zacznie produkować energię bez awaryjnych przestojów?

Zarząd śląsko-dąbrowskiej Solidarności wezwał Ministerstwo Aktywów Państwowych do mediacji w sporze pomiędzy Tauronem i Rafako. Związkowcy zgłosili też postulat wykonania audytu technicznego bloku 910 MW w Jaworznie. Jacek Sasin ocenił, że spór między Tauronem a Rafako jest sporem między dwoma podmiotami gospodarczymi, "minister aktywów państwowych zaś nie ma kompetencji, by go rozstrzygać". Sasin dodał, że oczekuje wykazania dobrej woli od obu stron. W kwestii sporu spółek wypowiedział się również Premier Mateusz Morawiecki, stwierdzając, że to błędy po stronie kierownictwa w obu firmach doprowadziły do sporu między Tauronem i Rafako. Podkreślił, że z jego perspektywy najważniejszą kwestią sporu jest dostępność Jaworzna dla krajowego systemu elektroenergetycznego.

- Nasz konflikt nie jest polityczny. To spór gospodarczy, biznesowy. Im mniej w nim będzie polityki, tym lepiej dla obu stron mówił w miniony piątek na konferencji prasowej Trajan Szuladziński.

Tymczasem spór biznesowy trwa nadal, jeden z największych bloków energetycznych, mający stanowić filar bezpieczeństwa energetycznego kraju, póki co jest na przestoju i nie produkuje energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie