Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienna depresja nie taka straszna. Można jej zapobiec

Aldona Minorczyk-Cichy
Jesień to kiepski czas dla meteopatów. Prawidłowa dieta może im jednak ułatwić życie
Jesień to kiepski czas dla meteopatów. Prawidłowa dieta może im jednak ułatwić życie arc.
Choć za oknem słonecznie i ciepło czujesz się źle? Jesteś smutny, ospały, zmęczony, brak ci energii, masz problemy z koncentracją? Boli cię głowa, kości, czujesz ucisk i pulsowanie w skroniach? Nic dziwnego! Przyszła jesień, zły czas dla meteopatów.

Skoki ciśnienia, problemy z oddychaniem, gorsza praca jelit, większa potliwość, spadek odporności i w efekcie przeziębienia - to niektórych z nas czeka jesienią.

Dr Grzegorz Góral, pediatra z Rybnika radzi, aby złe skutki pogody niwelować dietą: - Omijać , zwłaszcza u dzieci, słodycze, chipsy i słodkie napoje. Jeść produkty zawierające białko: sery, jogurty oraz bardzo dużo warzyw i owoców.

Po tabletki z witaminami radzi sięgać ostrożnie.

- Można je zażyć wtedy, kiedy czujemy, że już coś zaczyna nas "brać". Wcześniej radzę spożywać witaminy w naturalnej formie, czyli po prostu w zdrowym jedzeniu. Ewentualnie można pić tran. On nam nie zaszkodzi - wylicza dr Grzegorz Góral.

W menu warto także uwzględnić produkty bogate w magnez. Niedobory tego ważnego pierwiastka zaburzyć mogą pracę serca, powodować arytmię, przyspieszoną pracę serca, niedokrwienie i nadciśnienie.

W naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć pieczywa pełnoziarnistego i kasz. Do tego zawsze warto sięgnąć po orzechy i rośliny strączkowe. Tam znajdziemy witaminy z grupy B.

Bólom głowy i złej koncentracji zapobiec może woda, naturalne soki, zielona herbata. Tyle, że trzeba ich wypijać co najmniej 5 szklanek dziennie. No i wysypiać się - nie mniej niż siedem - osiem godzin dziennie.

Polska nie jest krajem przyjaznym meteopatom. Leży w tzw. strefie przejściowej - pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym. Ta zmienność jest najważniejszą cechą tzw. bioklimatu Polski, czyli zespołu czynników atmosferycznych, które wpływają na receptory zmysłowe człowieka, które odpowiadają za jego zdrowie i samopoczucie. Pogodę w kraju kształtują różne masy powietrza. Największy wpływ na nasze pogarszające samopoczucie ma tzw. powietrze arktyczne, które obecne jest w Polsce przez około 20 proc. dni w roku. Powietrze arktyczne nie tylko odbiera dobry humor - jego napływ szczególnie dotkliwie odczuwają osoby z chorobami układów krążenia, oddechowego i ruchu.

A jaka będzie jesień? Według meteorologów - piękna, ciepła i sucha, po prostu wymarzona. Dlatego nie warto tracić czasu na choroby i jesienne depresyjki.

Taka jesień

Są schorzenia, na które częściej chorujemy jesienią. Oto one:
* nadciśnienie - przy nagłych zmianach pogody częściej występują bóle serca u osób z chorobą wieńcową. Chorujący na serce powinni dbać o zbilansowanie diety w magnez i wit. B6
* choroby wrzodowe - zwiększona liczba zachorowań od listopada do lutego. Osoby z chorobą wrzodową, są wrażliwsze na promieniowanie nadfioletowe. Pobudza ono wytwarzanie histaminy, która zwiększa wydzielanie kwasu w żołądku,
* przeziębienie - katar, choroby gardła, krtani i tchawicy mają związek ze zmianami pogody i ochłodzeniem. Najrzadziej chorują na tzw. przeziębienie, ludzie szczupli. Problem pojawia się, gdy mamy nadwagę lub chorujemy na otyłość.

Jakie metody stosujesz, by zdrowo przetrwać jesień?

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto