Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno w dyskusji - lifting "Kociej". 30 lipca przyjdź na konsultacje z udziałem Prezydenta Miasta, nt. przyszłości ul. Sienkiewicza.

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
30 lipca o godz.17 przyjdź na konsultacje z udziałem Prezydenta Miasta, nt. przyszłości ul. Sienkiewicza.
30 lipca o godz.17 przyjdź na konsultacje z udziałem Prezydenta Miasta, nt. przyszłości ul. Sienkiewicza. Aneta Kasprzyk
Ponad 70 procent Jaworznian często odwiedza ulicę Sienkiewicza ("Kocią"). Najczęściej kupujemy tu żywność i odzież. Tak wynika z ankiety internetowej, przeprowadzonej wśród mieszkańców miasta w ramach programu "Jaworzno w dyskusji", gdzie jednym z projektów jest przyszły charakter tego najpopularniejszego miejsca handlowego w Śródmieściu. 30 lipca u szczytu dyskutowanej ulicy odbędą się konsultacje społeczne z udziałem Prezydenta Miasta, na których po raz kolejny mieszkańcy będą mogli decydować o przyszłości "Kociej". Nie może cię tam zabraknąć!

Wygląd i charakter ulicy Sienkiewicza, popularnie nazywanej "Kocią" leży na sercu mieszkańców i władz miasta. Tutaj jest handlowe centrum Jaworzna. Jednak przestrzeń, obecnie nieco chaotyczna i jakby wymarła popołudniami, wymaga nowego spojrzenia. Dlatego właśnie powstał projekt pn. „Ulica Sienkiewicza („Kocia”) jako miejsce targowe w kontekście ładu przestrzennego”, realizowany w ramach miejskiego programu „Jaworzno w dyskusji”. Odbyły się już poszerzone konsultacje społeczne, warsztaty, przeprowadzono ankietę internetową.

– W ankiecie wzięło udział 821 osób, za co bardzo dziękujemy – mówi lider projektu Małgorzata Nowacka-Wysogląd, kierownik Referatu Zagospodarowania Przestrzennego w Wydziale Urbanistyki i Architektury UM. – Badanie ankietowe pozwoliło nam poznać zdanie Jaworznian w temacie przyszłości tzw. ulicy "Kociej" i posłuży do ustalenia założeń przyszłych zmian w tym rejonie - dodała.

Co pokazała ankieta?

72 proc. mieszkańców często odwiedza „Kocią” co najmniej raz, dwa razy w tygodniu lub kilka razy w miesiącu.
Najczęściej Jaworznianie przyjeżdżają tu samochodem lub autobusem. Pieszo w okolice ul. Sienkiewicza trafia 34,3 proc. ankietowanych. Większość osób kupuje tu żywność oraz odzież. Najwyżej ocenianym powodem robienia zakupów w tym miejscu jest zadowalający wybór towaru, szybkość robienia zakupów oraz bezpośredni kontakt ze sprzedającym. W zdecydowanej większości - 82,9 proc. ankietowani nie przestali robić zakupów na ul. Sienkiewicza po tym, jak w centrum miasta wybudowano galerię handlową.
Najważniejszym powodem do częstszego odwiedzania "Kociej" byłoby dla ankietowanych utrzymanie czystości i porządku, poprawa wyglądu ulicy, zmiana wyglądu elewacji oraz wydłużenie godzin handlu. Dla 42,1 proc. ankietowanych największym mankamentem ul. Sienkiewicza jest brak usystematyzowanej i spójnej architektury. Mieszkańcom przeszkadza również oddalenie od parkingów i konieczność noszenia zakupów, niski standard lokali handlowych i usługowych oraz narażenie na złe warunki pogodowe. Według większości respondentów, "Kocia" powinna być wielofunkcyjną przestrzenią usługową z handlem ulicznym w części lub w wyznaczonych godzinach. Poza tym Jaworznianie chcą aby stała się przestrzenią tętniącą życiem. Tylko 4 proc. mieszkańców opowiedziało się za elegancką ulicą handlową z markowymi sklepami w tym miejscu. Dla zdecydowanej większości ankietowanych dobrze działająca ul. Sienkiewicza mogłaby być konkurencją dla zakupów w supermarketach, Internecie czy spędzania czasu w galerii handlowej.

Handel ma zostać, wieczorami rekreacja

Blisko 90 proc. ankietowanych uważa, że na ul. Sienkiewicza powinien funkcjonować handel uliczny, co stanowi zaletę tego miejsca, jednak powinno się uregulować zasady, na jakich ma funkcjonować w tej przestrzeni. Ankietowani uważają również, że handel uliczny nie utrudnia korzystania z oferty handlowej w obiektach przy tej ulicy.
Dla większości ankietowanych w godzinach popołudniowych na ul. Sienkiewicza powinna działać różnorodna gastronomia oraz miejsca wypoczynku i rekreacji. Najbardziej wyczekiwanymi pomysłami, które mogłyby uatrakcyjnić przestrzeń, są okazjonalne lub tematyczne jarmarki, ujednolicone stanowiska handlowe oraz zieleń.

Głosem ulicy

Wyniki ankiety w dużej mierze pokrywają się ze stanowiskiem osób, wśród których przeprowadziliśmy sondę na temat przyszłości "Kociej". Byli to zarówno klienci korzystający z oferty handlowej w tym miejscu, jak i przedsiębiorcy mający punkty handlowe i usługowe na ulicy Sienkiewicza.

- Ulica powinna zachować handlowy charakter, tak jak kiedyś. Zakazałabym jednak całkowicie ruchu samochodowego w tym miejscu - powiedziała Monika Smalcerz, mieszkanka Jelenia.

- Godziny handlu zdecydowanie wydłużone - agitowała Anna Gwiżdż.

- Wieczorami stoliczki, może jakaś muzyka, kawiarnie, występy na żywo, aby było gdzie przyjść - wyliczała Renata Łomnicka.

Wielu wśród pytanych podkreślało, że dobrze byłoby płynnie, jakimś akcentem połączyć przestrzeń ulicy z Rynkiem, na płytę którego "Kocia" prowadzi - tak, aby powstała spójna przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa. Pojawiały się również głosy o włączeniu do tej wspólnej przestrzeni handlowo-rekreacyjnej obszaru Małego Rynku.

- Gusta każdy ma swoje, ale ujednolicenie kolorystyki straganów wyglądałoby dobrze - zauważyła pani Irena, która z Podwala codziennie przychodzi tu na zakupy. - Mogłyby to być barwy Jaworzna, biało-zielone. Handel uliczny ma zostać, najlepiej do godziny 17. Potem kawiarenki, ciekawe miejsca spotkań, muzyka na żywo do 22. Bo na razie jest pusto i nudno - wyliczała pani Irena.

- I eleganckie latarnie, ławeczki - dodaje Monika Smalcerz.

- Napiszcie, żeby częściej sprzątali, bo na razie śmietnisko po godzinach handlu tu jest, ze studzienek kanalizacyjnych smród - wypowiadał się pan Marek, mieszkaniec Starej Huty.

Sprzedawcy się niepokoją

Sprzedawcy ulicznych straganów trochę boją się o swoją przyszłość, myślą, że może władze miasta ich stąd przepędzą, będzie zakaz handlu.

- Jesteśmy my, są ludzie, jest "Kocia"- ze wzruszeniem mówi pan Jacek, który od 30 lat ma w tym miejscu swoje stanowisko handlowe - Dlaczego nie wypalił handel przy Grunwaldzkiej, mimo super przygotowanych stoisk i przestrzeni? Bo tamto miejsce nie ma duszy. Tutaj od dziesiątek lat przychodzą ludzie. Oni i my wrośliśmy w to miejsce. My znamy ich, oni przychodzą do nas, do stałych miejsc - dodaje.

Takie oczekiwania mieszkańców potwierdziła także ankieta internetowa. Jej wynik pokazał, że tylko 11,4 proc. respondentów częściej korzysta z placu targowego na Małym Rynku, a 1,6 proc. z placu targowego przy Placu Górników.

- Kocia to wizytówka. Chociaż trochę porządku by się przydało. Czasem Straż Miejska interweniuje, bo są przypadki, że kogoś samochód zahaczy, to przez dzikich handlarzy, którzy pojawiają się jak grzyby po deszczu i rozkładają klamoty pośrodku - zauważa Stanisław, który z handlu w tym miejscu żyje od 30 lat.

- Ale też urok tej ulicy w tym - wtrąca Barbara, która od 12 lat handluje tu tekstyliami. - Jak będzie przykaz, że mamy ujednolicić stragany, to się dostosujemy. W sumie byłoby elegancko - kwituje wypowiedź.

- Zieleni można by dołożyć. W tej części gdzie są stare kasztanowce, jest super. One też zapuściły tu korzenie - spoglądając na okazałe drzewa, mówi pan Stanisław i dodaje, że pamięta kawiarnie, która dawno temu tu funkcjonowała.

Wśród straganowego gwaru klientów i sprzedających przeważają głosy o pozostawieniu pierwotnego charakteru ulicy. Ludzie zwracali uwagę na to, że powinno się uporządkować przestrzeń w tym miejscu, ale bez drastycznej ingerencji, wszyscy pytani opowiadali się za wydłużeniem handlu do godziny co najmniej 15, a nawet 17. Z ogromnym entuzjazmem spotkała się opcja ożywienia ulicy popołudniem i wieczorami. Wiele osób chciałoby korzystać tu z możliwości oferty kulturalnej, gastronomicznej i rekreacyjnej.

Konsultacje społeczne 30 lipca

Społeczne konsultacje z udziałem Prezydenta Miasta Pawła Silberta są kolejnym punktem w zakresie działań władz miasta w kierunku dialogu społecznego dotyczącego zakresu zmian, jakie powinno się wprowadzić w rejonie tej handlowej przestrzeni.

- Ulica Sienkiewicza wraz z otoczeniem to jedna z przestrzeni publicznych w centrum miasta, która wymaga nowego spojrzenia. Prowadzimy szerokie konsultacje społeczne w tym zakresie. Mają one charakter otwarty. Wspólnie z mieszkańcami i przy współpracy urbanistów, chcemy nadać nowy, uporządkowany ład tej miejskiej przestrzeni. Zapewne pozostanie deptakiem handlowym, jednak może być bardziej estetyczna. Chcielibyśmy, aby stała się prawdziwą wizytówką miasta, eleganckim deptakiem. Gdzie obecne na niej otwarte, ujednolicone stragany przeradzają się wieczorami w tętniące życiem kawiarnie i restauracje, oferując oprócz gastronomii, propozycje kulturalne i rekreacyjne - skomentował Filip Szatanik, rzecznik prasowy UM Jaworzna.

Niepokoi jedno. Bardzo dużo pytanych osób mówiło, że nie wie o planowanych konsultacjach z prezydentem lub że wie, jednak nie są zdecydowani czy przyjdą. Plakaty na ul. Sienkiewicza z informacją o konsultacjach powieszono w kilku miejscach. Taka bierna postawa niektórych Jaworznian została skwitowana komentarzem Pani Anny Kalety, mieszkającej w centrum:

- Niestety często krzyczymy co nam się nie podoba, chcemy żeby coś działało, powstało, a potem z tego nie korzystamy, albo oczekujemy, że inni się tym zajmą - krytycznie oceniła pani Anna.

Po pierwszej nieufnej reakcji pytanych, ludzie się otwierali, żywo dyskutowali o przyszłości miejsca. Widać, że ich ta sprawa porusza, niepokoi. To ich miejsca pracy, przestrzeń codziennych spotkań. Wielu, po zastanowieniu deklarowało, że na konsultacjach się jednak pojawi.

- Przyjdziemy, bo tak powinno być - powiedział Dariusz, który ze wspólnikiem handluje tu kwiatami.

- Byleby nie zrobili nam tu betonowej pustyni, jak na Rynku - niepokoi się pan Marian. - Zieleni w miastach powinno być więcej. Wcześniej nikt mnie nie pytał o Kocią. Teraz słyszałem, że coś się ma dziać - komentuje sklepikarz.

Większość pytanych w sondzie ulicznej, jak i 55 proc. ankietowanych chciałaby zmiany nazwy ul. Sienkiewicza na ul. "Kocia", pod którą i tak w tradycji miasta funkcjonuje od lat.
Jeśli macie własną wizję tej przestrzeni, propozycje dotyczące przyszłego charakteru "Kociej", koniecznie przyjdźcie na konsultacje 30 lipca, o godz.17 u wylotu ul. Sienkiewicza od strony Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto