18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Trujące odpady zabarwiły drzewa na niebiesko [WIDEO]

Anna Zielonka
Niebieskie drzewa, krzewy, ziemia i... dziki. Takie rzeczy tylko w Jaworznie. To nie żart! Te dziwne zjawiska występują na jednym z jaworznickich osiedli, a dokładnie na terenie Zakładów Chemicznych Organika-Azot i w sąsiadującym z nimi lesie.

Skąd się wzięły? Barwę ziemi nadają chemikalia, które całymi tonami tkwią w tamtejszym gruncie (około 195 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych, które silnie zanieczyszczają glebę i mogą migrować wodami Wisły do Bałtyku). Były tam składowane od lat 20. ub. wieku. Ta prawdziwa ekologiczna bomba ciągle tyka.

Właśnie nad problemem Jaworzna i podobnych jemu miast w całej Europie pochylają się od wczoraj eksperci z Polski i innych europejskich państw.

Jaworzno na Facebooku. Koniecznie dołącz do nas i bądź na bieżąco z tym co dzieje się w mieście!

To finał wieloletniego międzynarodowego projektu badawczego FOKS, dotyczący ochrony wód podziemnych. W krajach Unii Europejskiej uznano je za skarb, który należy chronić dla przyszłych pokoleń. W Jaworznie to niemożliwe. Nie pozwalają na to obecne rozwiązania prawne.

- Na naszym kontynencie Polska siedzi w oślej ławce pod względem prawnym - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - W naszym kraju brakuje konkretnej specustawy, która pozwoliłyby na usunięcie chemikaliów zagrażających naszemu bytowi - mówi dalej Silbert. Takie rozwiązania prawne mają już m.in. Niemcy, Włochy, Czechy. Tam samorządy i przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc rządu w sprawie rozbrajania eko-bomb. Co z Polską? O wypowiedź poprosiliśmy Jerzego Ziorę, dyrektora wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.

- Próbujemy apelować do decydentów, bo to od ich woli zależy, czy prawo zostanie zmienione. Miejmy nadzieję, ze niedługo tak się stanie - stwierdza. Jeśli chemikalia nie znikną z Jaworzna, proces zanieczyszczania gleby i w ód pogłębi się.

- Niewykluczone, że za jakiś bliżej nieokreślony czas bomba wybuchnie- mówi Leszek Trząski z Głównego Instytutu Górniczego. Wśród zanieczyszczeń znajdują się najgroźniejsze trucizny wytworzone przez człowieka - DDT, HCH, dieldryna, endryna. Eksperci mają pomysł na usunięcie odpadów, najpierw przez ich zabezpieczenie, a później oczyszczenie wód i terenu wokół składowiska. Pod koniec 201o roku w Jaworznie była testowana nowoczesna technologia czeska. Wystarczy tylko zmienić prawo... i znaleźć pieniądze (około miliarda złotych).


*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto