Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Są środki na velostradę. Nie będzie stadionu lekkoatletycznego

Anna Zielonka
Wizualizacja UM Jaworzno
W końcu są pieniądze na budowę veolostrady i Miejskiego Centrum Integracji Transportu przed halą widowiskowo-sportową. Prezydent Jaworzna podpisał już umowę na dofinansowanie 16 milionami złotych projektu z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Oprócz autostrady dla rowerów z centrum do Osiedla Stałego przez Podłęże (ma być bezkolizyjna, z kładkami i tunelem), powstają też drogi dla rowerów.

- Nowa dwujezdniowa droga dla rowerów i pieszych połączy Osiedle Stałe i Podłęże ze Śródmieściem -informuje Paulina Kleszczewska z referatu prasowego w Biurze Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. -W śladzie drogi zabudowane zostaną dwie kładki i jeden tunel, dzięki temu jaworznicka Velostrada stanie się bezkolizyjna. Zaopatrzona zostanie również w chodnik dla pieszych. Drugi odcinek Velostrady - znajdujący się już w budowie - połączy Centrum z dzielnicą Ciężkowice przez Jeziorki. Trzeci - to odcinek również w trakcie realizacji, łączący Centrum z dzielnicą Bory. W tym etapie zostaną wykorzystane już wybudowane drogi dla rowerów, łączące dzielnice Bory z Jeleniem - wymienia.

Zbudowany zostanie też parking dla rowerów na Placu Górników i system roweru miejskiego (czyli wypożyczalnia 200 jednośladów). Projekt, warty 25 mln złotych, ma być gotowy w 2019 roku.

Nie będzie za to, szumnie zapowiadanego przez samorząd, stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia. Planowany obiekt, o lokalizację którego swego czasu trwała ostra wojna między mieszkańcami Jaworzna (przeciwnicy lokalizacji stadionu w parku na Podłężu organizowali happeningi), miał powstać ostatecznie w kamieniołomie Sodowa Góra. Do konkursu na projekt stadionu wpłynęło 14 prac.

Wygrała koncepcja przygotowana przez Mateusza Tańskiego z Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Obiekt miał pasować wizualnie do kamieniołomu i sąsiedniej GEOsfery, a oprócz samego stadionu z zapleczem (budynkami sanitarnymi), w projekcie zostały też ujęte hotel, pensjonat, kawiarnia, restauracja, sklep sportowy i wypożyczalnia sprzętu sportowego. W pierwszym etapie miał powstać tylko stadion. Drugi etap (czyli reszta budynków) byłby zrealizowany, o ile znajdzie się prywatny inwestor.

- Budowa stadionu odbędzie się w latach 2016-2017 - mówił zaraz po ogłoszeniu wyników konkurs Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji miejskich Urzędu miejskiego w Jaworznie. Realizacja inwestycji mogła pochłonąć około 10 mln złotych. Teraz urzędnicy twierdzą, że nie ma pieniędzy, a poza tym ekolodzy protestowali przeciwko budowie stadionu w kamieniołomie. UM chce teraz zmodernizować któryś istniejący już stadion, ale nie w ten sposób, by zyskał wymiary obiektu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto