Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Premier Beata Szydło na budowie bloku energetycznego 910 MW [ZDJĘCIA]

ZIELA, Mat. prasowe
Premier Beata Szydło na budowie bloku energetycznego w Jaworznie
Premier Beata Szydło na budowie bloku energetycznego w Jaworznie Anna Zielonka
Tauron Polska Energia i Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie, określające wstępne warunki wsparcia finansowego budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Fundusz może wesprzeć tę inwestycję 880 mln złotych. Na razie wyraził wstępne zainteresowanie.

– Myśląc długoterminowo o rozwoju Grupy Tauron i o bezpieczeństwie energetycznym, systematycznie inwestujemy w nowe moce wytwórcze, dbając jednocześnie o odpowiednie modelowanie struktury finansowania. Ma to na celu utrzymanie wskaźników zadłużenia na bezpiecznym poziomie, a tym samym zachowanie stabilności finansowej – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Blok energetyczny powstaje od kilkunastu miesięcy. Wielka chłodnia góruje już nad okolicą. Również wczoraj premier Beata Szydło i Filip Grzegorczyk uruchomili wspólnie proces montażu turbiny.

Podczas konferencji nie obyło się jednak bez małej awarii prądu, ale usterka szybko została naprawiona.

– Chyba mamy wystarczający dowód na to, że ten blok musi powstać w związku z tą awarią prądu - zażartowała premier Beata Szydło.

Podczas przemówienia stwierdziła z kolei, że rząd chce, żeby polskie górnictwo i polska energetyka stawały się coraz nowocześniejsze.

- Energetyka to krwiobieg gospodarki - zaznaczyła.

Stronami porozumienia zawartego między koncernem i funduszem są TAURON Polska Energia S.A. oraz Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych i Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Dłużny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, których częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Na podstawie porozumienia Fundusze wyraziły wstępne zainteresowanie zainwestowaniem w Projekt łącznie kwoty 880 mln zł, w drodze obejmowania przez Fundusze nowych udziałów w spółce celowej Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o., będącej obecnie jednoosobową spółką TAURON Polska Energia, która realizuje Projekt.

Spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON powstała poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z TAURON Wytwarzanie i rozpoczęła działalność 3 kwietnia. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu dedykowanego do realizacji jednej konkretnej inwestycji umożliwi zmianę dotychczasowego modelu finansowania budowy bloku 910 MW co w konsekwencji pozwoli na ograniczenie wpływu wydatków związanych z tą inwestycją na bilans Grupy TAURON.

Nowa Strategia Grupy TAURON na lata 2016-2025 zakłada, że realizacja budowy bloku 910 MW w Jaworznie będzie prowadzona w nowej formule finansowania polegającej na obejmowaniu udziałów spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON przez partnerów zewnętrznych, przy założeniu utrzymywania przez TAURON Polska Energia pakietu kontrolnego spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON.

Porozumienie reguluje kluczowe warunki potencjalnej współpracy oraz wyraża wolę stron prowadzenia w dobrej wierze dalszych negocjacji. Przystąpienie Funduszy do Projektu będzie uzależnione od wyników szczegółowej analizy Projektu przez Fundusze, uzgodnienia przez strony i spełnienia warunków dotyczących dokumentacji transakcji oraz uzyskania przez Fundusze wymaganych zgód inwestycyjnych na uczestnictwo w Projekcie.

Porozumienie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2017 r. Obecne zaawansowanie budowy nowego bloku w Jaworznie przekroczyło 33%. Blok o sprawności 45,9% netto budowany jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Po zakończeniu inwestycji ze względu na ponad 10% wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

ZOBACZCIE FILM:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto