Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Pierwszy węgiel już w nowym bloku energetycznym 910MW

KJ
Nowy blok energetyczny 910MW w Jaworznie jest już gotowy w 87 procentach. W związku z tym dotarł tam już pierwszy transport węgla. Nowy blok będzie ekologiczny, ma zasilić 2,5 mln gospodarstw domowych.

Budowa nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie przekroczyła już 87 procent. Dotarł tam już pierwszy transport węgla. Inwestycja ma zostań zakończona na czwarty kwartał 2019 roku.

Coraz bliżej zakończenia budowy

Budowa nowego bloku energetycznego w Jaworznie przebiega zgodnie z planem. Pierwszy transport węgla już do niego dotarł, a stopień zaawansowania jego budowy przekroczył 87 procent.

- Przyjazd i rozładunek pierwszego transportu węgla to jeden z kluczowych momentów dla całej inwestycji. Po raz pierwszy, w warunkach pracy, przetestowane zostają układy, urządzenia i instalacje związane z nawęglaniem bloku 910 MW. Układ kolejowy oraz nawęglanie to gospodarki pomocnicze realizowane poza kontraktem głównym i koordynowane przez Tauron Wytwarzanie oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Trwają testy

Pierwsze testowane były tory kolejowe. Później sprawdzano zgodnie z ciągiem, przez który przechodzi węgiel, podciągarkę wagonową, wywrotnicę, kołyskę, rozjazd sprężynowy, układy taśmociągów oraz ładowarko-zwałowarkę.

Podczas kolejnego etapu pracownicy mają przetestować załadunek bunkrów przykotłowych. Do Tauron Wydobycie przybyło około tysiąca ton węgla w 17 wagonach. Pochodzi on z Zakładu Górniczego Brzeszcze.

Powstanie tutaj nowa kolej linowa. Ma połączyć blok 910 MW z Tauron Wydobycie, z którego będzie dostarczany węgiel. Nowa jednostka może spalić w ciągu roku ponad 2,5 mln ton węgla. Na jej potrzeby będzie dostarczanych ponad 40 tys. węglarek rocznie, każda o ładowności 60 ton.

- Tauron Wydobycie będzie strategicznym dostawcą paliwa węglowego na potrzeby nowego bloku energetycznego w Jaworznie, co wynika z ilości paliwa oraz bliskiej odległości realizowanych dostaw z zakładów górniczych – mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie. - Paliwo będzie pochodziło głównie z Zakładu Górniczego Sobieski. Parametry jakościowe pochodzącego z tego zakładu miału węglowego, a w szczególności bardzo niska zawartość chloru, są najbardziej odpowiednie do eksploatacji nowego bloku energetycznego w Jaworznie. W celu uzupełnienia dostaw, przewidywane są również w przyszłości dostawy miałów węglowych z Zakładu Górniczego Janina – dodaje prezes Zdzisław Filip.

Blok 910MW będzie bardziej ekologiczny

Blok 910MW ma charakteryzować się najwyższą sprawnością w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto, stanowiąc przy tym znaczący element bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Inwestycja dzieli projekt na kontrakt główny (czyli kotłownie i maszynownie), obiekty IOS – realizowane przez konsorcjum Rafako S.A. – Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.

Nowy blok będzie bardziej ekologiczny, ograniczy emisje dwutlenku węgla i innych gazów emisyjnych. Gdy inwestycja będzie zakończona do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, w porównaniu do bloków, które oddano do eksploatacji w latach 70 I 80 XX wieku. Dodatkowo, w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

Blok 910 MW w Jaworznie ma wytworzyć rocznie około 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto