Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Oddano hołd poległym w 80 rocznice egzekucji w Ciężkowicach

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W Jaworznie - Ciężkowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji mieszkańców w Ciężkowicach
W Jaworznie - Ciężkowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji mieszkańców w Ciężkowicach Janusz Ciołczyk
W tym roku minęła 80. rocznice egzekucja mieszkańców Ciężkowic. Jak co roku mieszkańcy Ciężkowic oraz goście oddali hołd zamordowanym mieszkańcom dzielnicy przez hitlerowców. Ze względu na koronawirusa uroczystości w tym roku były skromniejsze.

Mieszkańcy Ciężkowic oraz innych dzielnic Jaworzna pamiętają o strasznych wydarzeniach, które rozegrały się tutaj w latach wojennych. Co roku w pierwszą niedzielę czerwca mieszkńcy oddają hołd osobom, które zginęły przez hitlerowców, a dzięki swojemu poświęceniu Ciężkowice nie zostały spalone i spacyfikowane.

Również w tym roku spotkano się pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45 obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Ks. Andrzeja Mroczka. Tym razem ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości miały wymiar symboliczny.

Na potrzebę zachowania odpowiedniego dystansu zwrócił uwagę Janusz Ciołczyk, radny Rady Miejskiej w Jaworznie, który od 20 lat jest jednym ze współorganizatorów uroczystości. Podczas niej nie zabrakło reprezentantów władz samorządowych, którzy uczciły pamięć ofiar hitlerowskiej kaźni dwoma wieńcami biało-czerwonych kwiatów oraz zniczem.

Jak przypomina Janusz Ciołczyk, po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Dziś w tym miejscu pamięci znajduje się pomnik, a ulica przy której rozegrało się tragiczne wydarzenie została nazwana na cześć rozstrzelanych ulicą Poległych.

W tym roku po raz pierwszy w obchodach rocznicowych udział wziął spieszony pododdział chrzanowskiego Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej. Podczas uroczystości oprawę werblową zapewnił pan Waldemar Barański, prawnuk rozstrzelanego w 1940 roku Teofila Barańskiego.

W uroczystości udział wzięli również inni przedstawiciele różnych grup i instytucji czy stowarzyszeń miejskich m.in. z Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach, Zespołu Śpiewaczego „Ciężkowianki”, LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach czy radnych. Nie zabrakło także mieszkańców Ciężkowic oraz innych dzielnic miasta.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Następnie wspólnie wybrano się do kościoła parafialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy na mszę świętą w intencji rozstrzelanych, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek.

Ofiary egzekucji:

Barański Teofil lat 36
Broda Antoni lat 23
Chechelski Karol lat 32
Cichy Fryderyk lat 24
Ciołczyk Mikołaj lat 27
Nowacki Bronisław lat 34
Pazdalski Karol lat 24
Sołtysek Jan lat 26
Kramarczyk Jan lat 40
Noris Piotr lat 27
Bielik Franciszek lat 39
Chechelski Franciszek lat 30
Chechelski Stanisław lat 30
Ciołczyk Andrzej lat 29
Jakubowicz Herman lat 21
Pazdalski Józef lat 26
Pierzchała Jakub lat 60
Życiński Tadeusz lat 33
Kuca Stanisław lat 32
Pierzchała Roman lat 24 (ciężko ranny zdołał zbiec z miejsca kaźni)*

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto