Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Minister Emilewicz w PKM. Rozmowy o elektromobilności

Kacper Jurkiewicz
5 października w Jaworznie zjawiła się minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz. Wraz z prezydentem miasta, Pawłem Silbertem, rozmawiała o ograniczeniach w smogu i elektromobilności.

Jaworzno odwiedziła minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz. Jak wspomniała, to prezydent Jaworzna był w peletonie tych miast, które zdecydowały się wyjść na ryzykowną drogę emobilności. Pierwszy elektryczny autobus, jaki pojawił się na ulicach w Polsce, był kupiony przez prezydenta Jaworzna w 2015 roku.

- W lutym 2016 roku, gdy podpisywaliśmy listę z miastami, które decydują się na przejście na elektromobliność, Jaworzno było w peletonie. To dzięki doświadczeniu, które jest także tutaj zbierane, uczymy się praktyki stosowania i liczymy koszty i korzyści przechodzenia na elektromobilność – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Program wsparcia dla elektromobilności to wsparcie zakupu autobusów elektrycznych, które dziś są dwa razy droższe od najnowszych modeli z silnikiem Diesela. Wsparcie musi być udzielone po to, aby samorządy mogły te zakupy udźwignąć. Poza tym, pojazd elektryczny jest nowinką technologiczną. Jak zaznaczyła pani minister, Polska ma bazę produkcyjną takich autobusów i chciałaby, by nasza przewaga konkurencyjna się utrzymała.

Powstaje projekt kolejnych autobusów, mają one spełniać bardziej wyszukane wymagania pasażerów i miast. Projekt realizowany jest wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jaworzno również do niego przystąpiło.

- Chciałabym panu prezydentowi za tą aktywność bardzo podziękować – powiedziała minister.

Elektromobilność to także lepsza jakość życia związana z poprawą jakości powietrza. Wczoraj zostało podpisane rozporządzenie o jakości paliw stałych. To trzeci ważny postulat z programu "Czyste powietrze" przyjętego przez premiera Morawieckiego. Ustalono standardy emisyjne dla kotłów. Wykluczono tym sposobem sprzedaż tzw. kopciuchów z rynku.

- Dobry kocioł, dobry węgiel, w dobrym domu – podsumowała minister - Jest też program termomodernizacji realizowany przez Program Ochrony Środowiska, jest to więc dobry pakiet, by rzeczywiście, w horyzoncie najbliższych lat, realnie odetchnąć lepszej jakości powietrzem w miastach takich jak Jaworzno, Kraków, Myślenice czy wielu miastach Małopolski i Śląska – powiedziała minister Emilewicz.

- Dzięki wsparciu na poziomie ministerstwa, ludzi, którzy myślą daleko do przodu, nasz kraj ma się szansę zmieniać. Także w takich obszarach jak Jaworzno. Kiedyś przecieraliśmy szlaki kupując pierwszy autobus, dziś to się staje jakąś pozytywną normą. Mamy doświadczenia, którymi chętnie dzielimy się z innymi. Wszystkim, którzy w to wątpią mówię: Słuchajcie, przyjedźcie i zobaczcie jak to wygląda. A wygląda to naprawdę przyzwoicie. Pasażerowie są z tego zadowoleni, autobusy mają taką samą pojemność jak te zwykłe, jeżdżą i się nie psują. Traktujemy to jako normalne wyzwanie i jako przyszłość komunikacji miejskiej. Również w związku z walką o niską emisję i ze smogiem w miastach – opowiedział prezydent miasta, Paweł Silbert.

W Jaworznie działa program "Miejskie Centrum Integracji Transportów" w jego skład wchodzą trzy rzeczy: pojazdy elektryczne, drogi dla rowerów ze zorganizowanym systemem wzajemnej między nimi komunikacji (czyli taki specjalny parking dla rowerów).

- To dla tych mieszkańców, którzy zechcą dojechać do centrum, by mogli swoje rowery zaparkować i przesiąść się na inne środki komunikacji. Do tego dojdzie trzeci element – system wypożyczenia rowerów miejskich. Na 200 rowerów planujemy, aby 120 były rowerami elektrycznymi - powiedział prezydent Jaworzna.

Prezydent Jaworzna zdradził również, że na spotkaniu z Jaworznicką Izbą Gospodarczą zaproponował o wspólne przystąpienie do projektu "Inteligentna Miejska Hulajnoga Elektryczna". Oprócz dawania przyjemności z jazdy, będzie możliwość obserwacji jak my zużywamy energię i jak ona się ładuje, a także ile można jej odzyskać. Powstanie również aplikacja. Prezydent chce, aby takie elementy elektromobilności były produkowane na miejscu.

- Z panią minister pracujemy również nad autonomizacją pojazdów. Jaworzno ma być poligonem doświadczalnym. Wszystko to w walce o nowoczesność czy innowacyjność. Namawiamy również do tego, aby oprócz świetnego programu wsparcia dla gospodarstw indywidualnych w zakresie wymiany niskoemisyjnych pieców do grzania domów, pojawiały się również rozwiązania systemowe. W naszym mieście mamy dużą produkcję energii jako pozytywny uboczny skutek produkcji energii elektrycznej i chcielibyśmy uzyskać możliwość doprowadzenia ciepła do większości domów w mieście. Nie jesteśmy w stanie tego dokonać własnymi środkami. Spółka ma własność mieszaną - cześć gminy, a część miasta. Jeśli uda nam się przejąć udziały w spółce, to będziemy gotowi jako operator. Mam nadzieję, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie wspierał również takie przedsięwzięcia, że ten węgiel, jeśli nim palimy, będzie spalany na najbardziej optymalnym, najlepszym poziomie – poinformował prezydent Jaworzna.

Jednym z komponentów programu "Czyste Powietrze" jest wsparcie przypinania coraz większej ilości domów jednorodzinnych czy mieszkań wielorodzinnych do sieci ciepłowniczych. Program wspiera najuboższych, aby poprawiając parametry paliwa, dać im dostęp do dobrego powietrza.

- Koszt energii ma dziś ogromny wpływ na to, jak podniosła się cena uprawnień do emisji. Na początku tego roku zaczynaliśmy z poziomu 5 euro, dziś to ponad 25 euro – powiedziała minister Emilewicz.

Rząd pracuje nad ustawą o tzw. obligo giełdowym. Chodzi o obowiązkowe wpuszczanie na giełdę 100% energii produkowanej w Polsce. Dziś jest jej tylko 15%. Drugim ważnym elementem, nad którym pracuje ministerstwo i być może do końca roku zostanie on zamknięty, jest pakiet dla przemysłów energochłonnych. Dla tych, którzy konsumują największą pulę energii (dziś jest takich podmiotów aż 51) przygotowany zostanie szereg działań osłonowych, zarówno w opłacie przejściowej, jak i jakościowej, wypracowany będzie także system rekompensat. Pani minister liczy, że będziemy w stanie dostarczać energię po konkurencyjnych cenach, żeby publiczny transport energetyczny był ciągle opłacalną alternatywą.

Jaworzno posiada 23 pojazdy elektryczne, w tym pojazd produkcji chińskiej, który jest testowany systemem wymiany baterii. Automat wyjmuje z pojazdu baterię i podmienia ją na naładowaną. Pozostałe autobusy jeżdżą od stacji końcowej do końcowej, na stacjach pośrednich mają też ładowarki. Są ładowarki szybkie, ale także nowa, prawdopodobnie najnowocześniejsza w Europie hala, na której się ładuje pojazdy ładowarkami o niskim prądzie. Niedługo w Jaworznie pojawi się około 20 nowych pojazdów elektrycznych.

- Mamy bardzo mocne wsparcie finansowe dla gmin i miast, którego zdecydują się na zakup pojazdów elektrycznych. Rozumiem, że dzięki temu programowi pan prezydent decyduje się na kolejne zakupy w zakresie transportu – dodała minister Emilewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto