Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Każdy patrol policji otrzyma kieszonkowego GPS-a. Dyżurny komendy jak Wielki Brat?

Anna Zielonka
W GPS-y wyposażone są radiowozy - mówi Tomasz Obarski z jaworznickiej policji
W GPS-y wyposażone są radiowozy - mówi Tomasz Obarski z jaworznickiej policji Mikołaj Suchan
Od lutego dyżurny komendy policji w Jaworznie, niczym Wielki Brat będzie wiedział na bieżąco, gdzie w danym momencie znajdują się policjanci. Wszystko za sprawą "kieszonkowych GPS-ów", które dostanie każdy jaworznicki patrol.

- Nasza jednostka ma otrzymać 14 takich terminali. To bardzo dobry system, który pozwala nam działać jeszcze sprawniej niż dotychczas - mówi Tomasz Obarski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

- Chodzi o czas. Do tej pory dyżurny policjant, gdy coś się działo, kontaktował się z kilkoma patrolami i szukał tego, który jest najbliżej miejsca zdarzenia. Teraz wystarczy, że spojrzy na specjalną numeryczną tablicę i sprawdzi, jak rozmieszczone są patrole. To ważne, bo czasami liczą się sekundy - dodaje policjant. Oprócz 14 osobistych terminali, policjanci dostaną też 18 urządzeń GPS, które znajdą się w samochodach.

- Tym sposobem każdy patrol policji w Jaworznie, zarówno zmotoryzowany, jak i pieszy, zostanie objęty tym nowoczesnym systemem - podkreśla Obarski. System GPS znajdzie się w Jaworznie dzięki unijnemu dofinansowaniu i wkładowi pieniężnemu jaworznickiego magistratu.

- Gmina kupiła GPS-y w ramach projektu "Innowacyjne J@worzno", wartego prawie 1,6 mln złotych. Dofinansowanie całego projektu wynosi nieco ponad 1,3 mln zł, a wkład własny prawie 280 tys. zł - wylicza Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Gmina poniosła też koszty związane z przystosowaniem aplikacji lokalizacji GPS pod wymogi stawiane przez Komendę Wojewódzką Policji, związane z bezpieczeństwem przetwarzania i ochroną danych przekazywanych z lokalizatorów, które ma wykorzystywać policja w Jaworznie. To koszt blisko 70 tys. złotych - dodaje urzędniczka.

O co chodzi w projekcie "Innowacyjne J@worzno"? Istotą przedsięwzięcia jest wdrożenie Miejskiego Systemu Informacji o Terenie (MSIoT), który polega na udostępnieniu baz danych i publicznych rejestrów i ewidencji urzędom, miejskim instytucjom, służbom takim jak policja czy straż miejska, a także, w pewnym stopniu, samym mieszkańcom.

W ramach projektu działają trzy portale: interaktywny plan miasta, miejski portal inwestora i portal zdalnej edukacji (na razie w ramach UM) i aplikacje, m.in.: zdalnego zgłaszania robót geodezyjnych, lokalizacji GPS, przeglądania danych ewidencyjnych.


Tylko Kielce

Osobiste terminale GPS dla pieszych patroli policji to nowość w całym województwie śląskim. Na pomysł wprowadzenia systemu dla niezmotoryzowanych policjantów już kilka lat temu wpadli za to funkcjonariusze z Kielc. O systemie mówili w 2006 roku, gdy wprowadzali GPS w radiowozach. Jednak dopiero w tym roku zamierzają wyposażyć w system GPS patrole piesze. Komenda kupiła już kilkanaście takich urządzeń. Właśnie je instaluje.


*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto