Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają Urzędy Miejskie w miastach Zagłębia i Jaworzna? Zobacz i oceń!

Katarzyna Kapusta
Gmach Urzędu Miejskiego w Sosnowcu
Gmach Urzędu Miejskiego w Sosnowcu
Budynek czeladzkiego Urzędu Miejskiego wygląda jak ruina z minionej epoki - wszystko w rozsypce. A jak jest w innych miastach? Zajrzeliśmy do miast Zagłębia oraz do Jaworzna

Jak wyglądają budynki urzędów miejskich w naszym regionie? W Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Jaworznie raczej nie ma się czego wstydzić. Będziński magistrat właśnie przechodzi kapitalny remont. W tym roku termomodernizacja czeka też urząd w Zawierciu. Modernizacji nie doczeka się za to budynek czeladzkiego magistratu. Stoi w samym centrum miasta. To obraz nędzy i rozpaczy. Odpadający tynk i rozpadające się schody.

Urząd Miejski w Czeladzi powstał w czasach PRL-u w 1971 roku. Od tego czasu elewacja była malowana tylko raz i nic nie wskazuje na to, by sytuacja się zmieniła.
- Wprawdzie w projekcie budżetu przedłożonym Radzie Miejskiej przez burmistrz Teresę Kosmalę przewidziano 101 tys. zł na modernizację budynku Urzędu Miasta (wymiana okien w części budynku), jednak radni Klubu Koalicyjnego PO zawnioskowali o wykreślenie z listy zadań tej inwestycji, co zostało przegłosowane - tłumaczy Karolina Juryniec, doradca burmistrza Czeladzi do spraw PR.

Dlaczego radni nie zgodzili się na remont magistratu?

- Pani burmistrz zaproponowała tylko kosmetykę, a nie remont generalny urzędu. Nie zgodziliśmy się na to, bo naszym zdaniem to nie poprawiłoby sytuacji. Były większe potrzeby, np. remont dachu żłobka - tłumaczy Jolanta Moćko, przewodnicząca Rady Miejskiej w Czeladzi.

Co ciekawe, charakterysty-czne schody, które prowadzą do budynku, mają zostać zlikwidowane, bo zaplanowane 50 tys. zł nie wystarczy na ich remont. Potrzeba aż cztery razy tyle. Zamiast części schodów ma się pojawić pas zieleni. Do urzędu będzie można się dostać od strony podjazdów, po bokach budynku.

Jaki wpływ na mieszkańców, załatwiających w urzędzie swoje sprawy, ma wygląd budynku? Zdaniem Bohdana Dzieciuchowicza, eksperta od wizerunku z Uniwersytetu Śląskiego, bardzo duży. - Jeśli budynek wygląda estetycznie, jest odnowiony, ładny, to nie ma to wpływu na interesantów. Jednak, gdy jest zaniedbany, może to znaczyć, że miasto ma kłopoty. Z drugiej zaś strony, kiedy budynek jest zbyt wystawny, to również budzi negatywne emocje. Mieszkańcy się buntują, ponieważ pieniądze na remont budynku poszły z ich podatków. Taki błąd kiedyś zrobił ZUS - tłumaczy ekspert.


*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto