Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytucje kultury w Jaworznie zostaną połączone? O tym zdecydują radni

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Teatr Sztuk w Jaworznie może przestać być samodzielną miejską instytucją i zostanie połączony z dwoma innymi instytucjami kultury
Teatr Sztuk w Jaworznie może przestać być samodzielną miejską instytucją i zostanie połączony z dwoma innymi instytucjami kultury Kacper Jurkiewicz
"Archetti" Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna, "eM Band" Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna i Centrum Kultury - Teatr Sztuk w Jaworznie mogą wkrótce stać się jedną instytucją kultury. Dzięki temu budżet miejski otrzyma więcej oszczędności. Decyzję mają podjąć radni na czerwcowej sesji Rady Miasta.

W Jaworznie pojawił się pomysł połączenia trzech instytucji kultury. Dzięki temu łatwiej będzie nimi zarządzać, a przede wszystkim zyska się kolejne pieniądze do budżetu. Jeśli na czerwcowej sesji Rady Miasta radni zgodzą się na tę propozycję, to "Archetti" Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna, "eM Band" Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna i Centrum Kultury - Teatr Sztuk w Jaworznie staną się jedną nową instytucją kultury w Jaworznie.

Urzędnicy podkreślają, że konieczna jest reorganizacja działalności kulturalnej w mieście. Jak podają, dzięki temu, że trzy instytucje zostaną połączone będzie łatwiej zaplanować działalność roczną, bo będą połączone jednym budżetem.

- Jeżeli radni podejmą uchwałę intencyjną, rozpocznie się proces, w wyniku którego w IV kwartale 2020 możliwe będzie uchwalenie "aktu o połączeniu instytucji kultury". Tym samym od 1 stycznia 2021 roku, z trzech instytucji możliwe będzie utworzenie nowej samorządowej artystycznej instytucji kultury o proponowanej w akcie nazwie: ATElier Kultury w Jaworznie - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Skąd pochodzi ta nazwa? To pierwsze litery połączonych instytucji: A - Archetti, T - Teatr Sztuk, E - eM Band. Natomiast wyraz "atelier" to pracownia artystów i charakteryzuje wysoki poziom sztuki/kultury.

- Zamiar połączenia trzech samorządowych artystycznych instytucji kultury, wynika głównie z konieczności optymalizowania wydatków budżetowych gminy, której sytuacja finansowa uległa w ostatnich miesiącach znacznemu pogorszeniu z powodu obniżenia wpływów podatkowych oraz w zw. wydatkami ponoszonymi przez gminę na zwalczanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa (jako powodu wynikającego z siły wyższej, niemożliwego do przewidzenia co do skali, okresu trwania oraz czasu i formy powrotu do stanu funkcjonowania przed pandemią) - informują urzędnicy.

Sytuacja budżetowa w Jaworznie jest trudna. Rozważano likwidację niektórych instytucji kultury, jednak o dokładnej analizie zdecydowano się na połączenie.

Przypominamy, że pod koniec 2019 roku urzędnicy już podkreślali, że 2020 rok będzie trudny dla Jaworzna pod względem budżetu. Miasto stara się wprowadzać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe. W tym roku nie pojawiły się dotąd nowe inwestycje (nie licząc rozpoczęcia prac nad projektami z budżetu obywatelskiego), a miasto skupia się na realizacji tych, które już trwają. Już wcześniej zlikwidowano dwie filie bibliotek miejskich, nie udało się za to zlikwidować kilku szkół przenosząc uczniów do innych budynków - również w ten sposób miasto próbowało szukać oszczędności. W Jaworznie nie ma także Bacówki, która przez Wspólnotę Betlejem prowadzona była w Parku Gródek, ponieważ brakło na to pieniędzy. Połączenie instytucji kultury jest więc kolejnym krokiem ku oszczędności.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto