Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ILO Jaworzno: Jaworzno kuźnią technologii

PH/ILO Jaworzno
14 stycznia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – filia w Jaworznie odbyło się spotkanie z cyklu – Kreatywna technologia, w czasie którego zaprezentowała się młoda grupa informatyczna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki – Saint.

Jaworznickie stowarzyszenie Jlug, dzięki uprzejmości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy – filii Jaworzno cyklicznie organizuje spotkania specjalistów z młodymi adeptami informatyki. Styczniowe warsztaty skupiły się wokół tematów: ochrona tożsamości na portalach społecznościowych, tworzenie aplikacji w Android Studio, Raspberry Pi – Server Essentials. Stały się również przyjazną przestrzenią do pierwszego wystąpienia grupy młodych pasjonatów informatyki z I Liceum Ogólnokształcącego – grupy Saint, czyli Szkolnej Agencji Informatycznej do Spraw Naruszeń i Ochrony Tożsamości.

Odkąd Jlug w 2007 roku przyjął formę stowarzyszenia i skupił się na sektorze edukacji, jego głównymi celami stało się upowszechnienie systemu operacyjnego GNU/Linux oraz Wolnego Oprogramowania (open source). Zgodnie ze swoim statutem, Jlug ma m.in. stwarzać alternatywne formy edukacji informatycznej i wspierać inicjatywy upowszechniające bezpieczne społeczeństwo informacyjne, czego praktycznym przykładem są spotkania z cyklu Kreatywna technologia. Rozwój informatyki, do którego ostatecznie zmierza Jlug – nie jest możliwy bez młodych, zdolnych i przedsiębiorczych, którymi bez wątpienia są uczniowie z I Liceum prowadzeni pod kątem merytorycznym przez pana Marcina Zemłę – specjalistę z branży informatycznej, właściciela firmy Informatics, prezesa spółki Synapsa oraz wiceprezesa stowarzyszenia Jlug. Licealiści znaleźli się zatem we właściwym miejscu, we właściwym czasie, pod właściwą opieką, prezentując siebie i swoje cele wobec starszych kolegów – informatyków i trzeba im przyznać, dali radę.

I Licem Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie jest głównie znane jako najstarsza szkoła ponadgimnazjalna w mieście. Siedemdziesięcioletnia tradycja szkoły oraz otwartość uczniów i nauczycieli Jedynki stanowią jednak przede wszystkim solidną podstawę do wprowadzania nowoczesnych technologii oraz podjęcia jak najbardziej aktualnych tematów i problemów społeczeństwa cyfrowego. Powróciwszy od roku szkolnego 2016/2017 do tradycji klas matematyczno-informatycznych, I LO wspiera kreatywność swoich uczniów, zapewniając im odpowiednią opiekę merytoryczną i organizacyjną. Tak powstała grupa Saint. To uczniowie kierunku informatycznego, którzy postanowili wyspecjalizować się w temacie zarządzania informacją i sieciami komputerowymi. To zdeterminowani młodzi ludzie, którzy zdecydowali się pogłębić wiedzę z tematyki sieci komputerowych, a zwłaszcza z zagadnień dotyczących konstrukcji sieci i bezpieczeństwa infrastruktury sieci. Przeciwdziałać łamaniu prawa w Internecie, wychwytując naruszenia i pomagając zebrać materiał dowodowy osobom zainteresowanym. Organizować spotkania, warsztaty, imprezy w obrębie globalnej wioski, których głównym celem byłoby poszerzanie wiedzy młodych użytkowników Internetu z zakresu technologii informacyjnej, etyki i idei open source.

Uczniowie z klasy informatycznej I Liceum odkryli ze zdumieniem w trakcie zajęć ze swojej specjalizacji, że Internet stracił swoją podstawową funkcję – przekazywanie informacji. Stał się wielkim śmietnikiem, pełnym niepotwierdzonych faktów, krzywdzących opinii, ośmieszających uwag, które istniejąc w wirtualnym świecie, są uważane za prawdziwe. Internet ze znakomitego źródła wiedzy, przeistoczył się w przestrzeń manipulacji i oszustwa. Niczym grupa agentów Eliota Nessa, młodzi Nietykalni XXI wieku chcą walczyć z sytuacjami, których ofiarami stają się bardzo często ich koledzy i koleżanki. Można ich nazwać młodymi adeptami informatyki kultywującymi tradycję „białych kapeluszy”, czyli administratorów sieci wykorzystujących dostępne narzędzia i posiadaną wiedzę w celu poprawienia bezpieczeństwa sieci.

W odpowiedzi na medialny chaos sieciowy oraz bierność i lekceważenie tematu przez poważne instytucje urzędowe grupa Saint przygotowała szkolenia z zakresu ochrony tożsamości i wizerunku, jak również z tematu zagrożeń płynących z nieodpowiedniego wykorzystania zasobów Internetu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To reakcja na falę hejtu, internetową dezinformację, fotomontaże zdjęć, publikację wizerunków bez zgody właścicieli, na falę zjawisk, która codziennie boleśnie zalewa ich kolegów i koleżanki.

To odpowiedź na poczucie bezkarności anonimowych użytkowników sieci publicznej, którzy podnoszą swoje poczucie wartości kosztem innych osób. Wykorzystując popularne media społecznościowe, członkowie grupy Saint postanowili udostępniać ciekawe artykuły dotyczące zarządzania i bezpieczeństwem informacji, ale również służyć poradą prawną, dzięki współpracy ze specjalistami z prawa karnego oraz ochrony danych osobowych. Z grupą Świętych współpracują nie tylko prawnicy, ale również prywatne firmy specjalizujące się administrowaniem sieci komputerowych i bezpieczeństwem, specjaliści do spraw bezpieczeństwa systemów bankowych, krajowej klasy specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT. W najbliższych planach grupa Saint obok bieżącej działalności śledczej, ma zamiar zorganizować ogólnopolski turniej informatyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z praktycznych umiejętności administrowania usługami sieciowymi. Oczywiście, wszystko będzie rozgrywać się w świecie wirtualnym. Uczestnicy otrzymają zadanie przejęcia kontroli nad infrastrukturą firmy, w której zwolniony przez szefa administrator złośliwie nie zostawił żadnej dokumentacji do jej zarządzania.

Eric Raymond – jedna z czołowych postaci ruchu open source pisał w eseju Katedra i bazar: Wystarczająca liczba przyglądających się oczu sprawia, że wszystkie błędy stają się banalne. Zainspirowani jego słowami młodzi ludzie z grupy Saint wierzą, że idea należy do ludzi, ale należy z niej świadomie korzystać. Stąd zadania, które sobie wyznaczyli. Życzymy im powodzenia w realizacji wyznaczonych acz niełatwych celów i zamierzeń.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto