Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jaworzna: Zakłady Chemiczne Organika Azot [ZDJĘCIA]

Anna Polewiak
Tak wyglądała fabryk a w latach 30-tych XX wieku
Tak wyglądała fabryk a w latach 30-tych XX wieku materiały muzum maista jaworzna/repr. g.sztoler
Jaworznickie zakłady chemiczne liczą sobie już ponad 90 lat. Na początku stawiano tu na ostrą chemię, teraz przeprofilowano się na... rolnictwo.

Każdy mieszkaniec miasta bez problemów powinien rozpoznać biały budynek z czerwonym dachem. To odrestaurowana siedziba dyrekcji zakładu mającego w Jaworznie bogatą historię. Mowa o Zakładach Chemicznych, obecnie "Organika-Azot". Blisko budynku dyrekcji znajduje się siedziba samej fabryki, liczącej ponad dziewięćdziesiąt lat. Za datę powstania zakładów uważa się rok 1917. Jednak prace przy budowie fabryki rozpoczęto w okresie pierwszej wojny światowej.

- Działania sabotażowe, komplikacje wynikające z konieczności zagospodarowania fabryki nawozów sztucznych w Chorzowie, wpłynęły na zmianę profilu produkcji "Azotu". Postawiono z bardzo dobrym skutkiem na związki cyjanowe - informuje Bartłomiej Cieszyński z Muzeum Miasta Jaworzna.

W połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku uruchomiono produkcję potasu żrącego, poszukiwanego na światowych rynkach. Natomiast w latach trzydziestych powstały nowe oddziały rozwijające dotychczasową produkcję, cyjanku wapnia czy siarczanu miedzi. Wtedy też zaczęto się specjalizować w produkowaniu środków ochrony roślin, co jest podstawą działalności obecnej spółki. Okupacja niemiecka przyniosła stagnację fabryki. Gwałtowny jej rozwój nastąpił w powojennej Polsce.
- Odbudowano nie tylko przedwojenną zdolność produkcyjną, ale również zdołano uruchomić elektrolizę rtęciową, wdrożyć do produkcji DDT (środek owadobójczy -przyp.) i szereg opartych o niego nowych asortymentów. Systematycznie wznoszono kolejne instalacje, usuwano stare - podkreśla Cieszyński.

Zakłady Chemiczne "Azot" w latach siedemdziesiątych były potentatem w produkcji środków ochrony roślin na skalę krajową i państw bloku wschodniego. Z drugiej strony rosło też zanieczyszczenie środowiska. Pod presją społeczeństwa i z powodu załamania krajowej gospodarki zakład ograniczał produkcję.

W latach dziewięćdziesiątych nastąpiła seria własnościowych przekształceń. Od 2003 r. wyłącznym właścicielem firmy są jej pracownicy. Spółka, poza produkcją i sprzedażą środków ochrony roślin, skupuje i magazynuje zboża oraz rośliny oleiste.


*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto