Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jaworzna: Dawne sklepy, to tam robiło się kiedyś zakupy [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka
arch. muzum miasta jaworzna/ repr. g.sztoler
Dziś, aby zrobić zakupy, wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu. Kiedyś było inaczej. W Jaworznie handlowano od dawna, ale sklepy pojawiły się pod koniec XIX wieku.

W Jaworznie sklepów jest zatrzęsienie. Każdy mieszkaniec ma wybór. Codzienne zakupy można zrobić w osiedlowych sklepikach, w supermarkecie lub na kilku niedużych targowiskach.

LO II świętowalo swoje 25-lecie. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Kiedyś jednak sklepów nie było w ogóle, a handel odbywał się wyłącznie na targach. Jak możemy przeczytać w jaworznickim wydawnictwie "110 lat Jaworzna na fotografii" (dzieło pracowników Muzeum Miasta Jaworzna), sieć sklepów w naszym mieście zaczęła rozwijać się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Jednym z najbardziej znanych sklepów był ten, który należał do rodziny Stawarskich i znajdował się na jaworznickim rynku.

- Znajdował się w dolnej jego części, niedaleko miejsca, gdzie dziś znajdziemy łącznik do ulicy Sienkiewicza - mówi Bartłomiej Cieszyński z Muzeum Miasta Jaworzna. - W sklepie u Stawarskich można było kupić artykuły kolonialne, czyli towary luksusowe, które sprowadzano z zagranicy, jak np. figi, pomarańcze i inne produkty, które w zwykłych sklepach trudno było dostać, a przeciętnego jaworznianina nie było na nie stać - dodaje kustosz. Powstawały również sklepy przyzakładowe, tzw. konsumy, które w czasie kryzysu ekonomicznego, oferowały pracownikom towary po niższych cenach niż te, które można było dostać w wolnym handlu. Konsumy znajdowały się np. przy Fabryce Portland-Cementu Szczakowa w Pieczyskach, Jaworznickim Gwarectwie Węglowym i przy Fabryce Azot.

Po II Wojnie Światowej powstawały też tzw. "ozetery", czyli Oddziały Zaopatrzenia Robotniczego. Część produktów można było kupić za talony, które przysługiwały tylko pracownikom danego zakładu. Jeden z takich "ozeterów" znajdował się np. przy zakładzie brygady masarzy kopalni Jaworzno. Z kolei w czasach PRL-u, na poszczególnych osiedlach Jaworzna były wznoszone pawilony handlowe. Mieszkańcy Podłęża pamiętają zapewne pawilon, który potocznie nazywali Stodołą. Teraz w tym miejscu jest market Biedronka.

W mieście stawiano tzw. ciągi handlowe. Do dziś możemy zobaczyć je np. na Osiedlu Stałym lub na osiedlu Gagarina.

Rynek w Jaworznie już za rok. ZOBACZ WIZUALIZACJE!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto