Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grunwaldzka w Jaworznie ma kilka odcinków. To problem dla kierowców

Anna Zielonka
Kolor zielony to odcinki Grunwaldzkiej, niebieski to ulica Kolejowa, czerwony to łącznik między jedną a drugą Grunwaldzką.
Kolor zielony to odcinki Grunwaldzkiej, niebieski to ulica Kolejowa, czerwony to łącznik między jedną a drugą Grunwaldzką.
Grunwaldzka w Jaworznie, ale nie tylko ona. W mieście są ulice, które składają się z kilku odcinków niepołączonych ze sobą w żaden sposób. Taka sytuacja denerwuje niektórych kierowców, szczególnie tych, którzy są spoza miasta, a w Jaworznie załatwiają po prostu jakąś sprawę.

Grunwaldzka w Jaworznie ma kilka odcinków. To problem dla kierowców:

Problem pojawia się wtedy, gdy pytają o drogę, a jaworznianie zaczynają im tłumaczyć, że na przykład z ulicy Grunwaldzkiej w centrum miasta trzeba wjechać na Kolejową, by po kilkudziesięciu metrach znów skręcić w Grunwaldzką.

- W takiej sytuacji znalazła się moja znajoma, która starała się wytłumaczyć jednemu z kierowców, jak dojechać ulicą Grunwaldzką do sklepu z farbami - stwierdza jaworznianin Mieczysław Kijowski, który zwrócił uwagę urzędników na całą sprawę. - Gdy kierowcy usłyszeli, że z Grunwaldzkiej trzeba zjechać, aby za chwilę znowu się na niej znaleźć, chwytali się za głowy - dodaje.

Istotnie, okazuje się, że ulica Grunwaldzka w Jaworznie ma dwa odcinki (od Rogatki do centrum i od cmentarza pechnickiego do Osiedla Stałego). Problem pojawił się po budowie Trasy Śródmiejskiej, która przejęła rolę Drogi Krajowej nr 79.

Drogowcy przecięli wtedy stary ślad "krajówki" w jej połowie i zbudowali rondo, do którego, oprócz Grunwaldzkiej w stronę centrum, odchodzą też ulice Królowej Jadwigi w stronę kolegiaty i nowy łącznik do Trasy Śródmiejskiej zwany ulicą Kolejową.

Druga część Grunwaldzkiej (odcinek Pechnik-Osiedle Stałe) nie ma połączenia z rondem. Aby dostać się na nią, trzeba przejechać ulicą Kolejową i dopiero z niej skręcić w dalszą Grunwaldzką.

- Ale na ulicy Kolejowej nie ma żadnych tabliczek, informujących kierowców, którzy jadą w kierunku Katowic, że z Kolejowej można wjechać na Grunwaldzką. Takie niedopatrzenie należy naprawić - przekonuje nasz Czytelnik.

Grunwaldzka to jednak niejedyna droga w Jaworznie, na której kierowcy spotykają podobne problemy. Budowa Trasy Śródmiejskiej przecięła też na połowę ulicę Krakowską, która kończy się ślepo za stadionem miejskim, a jej druga część rozpoczyna się dopiero po przejechaniu kilkuset metrów ulicy Jana Pawła II.

Nikodem Motyka, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, przekonuje, że jaworznickie ulice są dobrze oznakowane.

- Zdarzają się oczywiście pojedyncze przypadki, gdzie brakuje tabliczek z nazwami ulic, ale sukcesywnie je uzupełniamy. Doznakowujemy też ulice, którym nadano nowe nazwy - wyjaśnia. - Tabliczki zamawiamy hurtowo. Jeżeli będzie kolejna dostawa, uzupełnimy ubytki - dodaje.

Czy drogowcy oznakują Grunwaldzką przy ulicy Kolejowej? Tego Motyka nie umiał nam powiedzieć.

Jaworzno to jednak nie jedyne miasto, w którym panuje misz-masz związany z ulicami. Przykładów można mnożyć. Poprzedzielane są m.in. ulice w Sosnowcu, a dokładnie Wapienna, Bohaterów Getta, Słowackiego i Krasińskiego. W Gliwicach w kawałkach jest np. ulica Żeromskiego.

W Myszkowie centralna ulica miasta, Kościuszki, była kiedyś w jednym ciągu. Przebiegała przez tory kolejowe linii Częstochowa - Katowice. Kiedy wbudowano wiadukt, zlikwidowano przejazd. Teraz ulica jest po dwóch stronach torów. A w Siemianowicach -Śląskich na ulicę Budowlaną jeszcze niedawno można było wjechać tylko od strony Katowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto