Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra miejska "Poszukiwany - poszukiwana" w Gdańsku. Kampania profilaktyczna ITAKI PORADNIK / ZDJĘCIA

Martyna Misiewicz / opr. Tamina / mat. KWP Gdańsk
Artur jest młodym fajnym chłopakiem . Chodzi od jednego z gimnazjów i niczym się nie wyróżnia wśród swoich rówieśników. Chłopak pewnego dnia jednak nie wrócił do domu ze szkoły. Co było powodem ucieczki i dlatego nie chciał nikomu o tym powiedzieć? Tą zagadkę musieli rozwiązać uczestnicy gry miejskiej „Poszukiwany-Poszukiwana” Fundacji ITAKA

Uczniowie gdańskich szkół spotkali się wtorek aby wspólnie odnaleźć zaginionego Artura podczas gry miejskiej. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja ITAKA, której gra jest elementem kampanii profilaktycznej "Nie uciekaj" skierowanej do młodzieży zagrożonej ucieczką z domu.

Poszukiwania Artura trwają, szuka go nie tylko policja. Celem gry było odnalezienie zaginionego nastolatka, lecz zanim do tego doszło uczestnicy akcji musieli przemierzyć Gdańsk w poszukiwaniu wskazówek, informacji i poszlak dotyczących miejsca jego pobytu. Podczas poszukiwań poznawali fragmentami historie Artura, dowiadując się o jego problemach, które doprowadziły do jego ucieczki z domu.

W poszukiwaniach zaginionego chłopaka wzięło udział 27 drużyn.

– Chciałam się dowiedzieć, jak mogę pomóc innym – mówi Alicja z IV LO w Nowym Porcie. – Każdy z nas może uciec z domu, jeśli w odpowiednim momencie się mu nie pomoże, chociażby zwykłą rozmową.

- Postać Artura oraz pomysł na naukę poprzez grę miejską powstał w oparciu o historie naszych podopiecznych – tłumaczy Anna Nita, psycholog Fundacji ITAKA. – Młodzież biorąca udział w zabawie sama musi znaleźć sposób jak pomóc i jakich rad udzielić Arturowi, aby wrócił bezpiecznie do domu.

Na uczestników czekało sześć zadań, podczas nich zbierali kawałki numeru telefonu Artura. Jednym z zadań było narysowanie demotywatora zniechęcającego do ucieczki z domu. Młodzież okazała się wyjątkowo kreatywna, często tworząc zabawne hasła, takie jak "Nie bądź żyłą, wróć do domu czeka na Ciebie rodzina".

Zaginieni "na niby". Poszukuje ich rodzina i policja, a oni wracają cali i zdrowi

Kolejne zadania wymagały pracy zespołowej. Jedna ze wskazówek wpadła do fontanny. Uczestnicy musieli ją wyciągną bez zamoczenia ubrań. Pomysł był jeden, zdjąć buty i wskoczyć do wody, jednak uczniowie ze szkoły z Helu pomogli sobie miotłą unikając niechcianej kąpieli. Kolejne zadania wymagały już sztuki negocjacji. Uczestnicy gry rozmawiali z zaginionym przez telefon i czat. Ich motywacje i sposób rozmowy oceniali animatorzy.

Pierwsze drużyny docierały na metę po blisko trzech godzinach. Zmęczeni, ale szczęśliwi. Wszystkim udało się odnaleźć Artura oraz namówić go do powrotu do domu.

Zwycięzcami gry miejskiej okazała się drużyna - Piłkarska Liga Różańcowa. Nazwa niezwykła tym bardziej, że uczestnicy nie są z Gdańska i chodzą do Szkoły Imienia Obrońców Helu na Helu.

- Nigdy nie myśleliśmy, że wygramy. Nie jesteśmy z Gdańska, ciągle błądziliśmy, musieliśmy pytać przechodniów – przekrzykiwali się zwycięscy. – Cieszymy się, że pomogliśmy Arturowi i sami nauczyliśmy się jak rozmawiać z osobami potrzebującymi pomocy.

Pomorze: Lista zaginionych osób. Zobacz i daj znać, jeśli kogoś rozpoznajesz

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku brali czynny udział w grze, rozmawiając z młodzieżą o problemie ucieczek oraz wskazując do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc, gdy taka sytuacja zaistnieje w naszym otoczeniu.

Gra miejska Poszukiwany - Poszukiwana jest elementem kampanii profilaktycznej „Nie uciekaj” fundacji ITAKA, skierowanej do młodzieży zagrożonej ucieczką z domu.

Tylko w czasie wakacji letnich w 2012 roku na terenie województwa pomorskiego odnotowaliśmy 92 ucieczki z domów rodzinnych, 78 ucieczek z placówek opiekuńczo wychowawczych oraz 8 ze schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych. Łącznie 178 osób nieletnich oddaliło się ze swojego miejsca zamieszkania.

Co robić, gdy dziecko ucieknie z domu:

• należy natychmiast zgłosić zaginięcie dziecka Policji - zabierz ze sobą aktualne zdjęcie jakie posiadasz,
• przypomnij sobie jak Twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które wyróżniają go od innych,
• sprawdź czy w pokoju Twojego dziecka jest „coś” co mogłoby dać informację o motywach jego ucieczki lub miejsca pobytu – warto sprawdzić ostatnio odwiedzane przez dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną, portale społecznościowe – to może dać wskazówkę w poszukiwaniach,
• warto przygotować listę koleżanek, kolegów, znajomych dziecka, ustalić ich miejsca zamieszkania oraz numery telefonów,
• warto ustalić (jeśli nie wiemy) miejsca, gdzie dziecko często spędzało czas wolny,

Jeśli dziecko wróci samo do domu poinformujmy o tym jednostkę policji i odwołajmy zaginiecie.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto