Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Jaworzno, póki co bez dostawcy energii na przyszły, 2023 rok. Do dwóch przetargów na dostawę energii nie zgłosił się żaden oferent

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Przetargi na dostawcę energii dla miasta ogłaszano dwukrotnie. Żaden dostawca nie złożył oferty.
Przetargi na dostawcę energii dla miasta ogłaszano dwukrotnie. Żaden dostawca nie złożył oferty. pixabay
Jaworzno dwukrotnie ogłaszało przetargi na dostawcę energii dla gminy na przyszły, 2023 rok. Nie przystąpił do nich żaden oferent. W związku z zaistniała sytuacją, dostawca energii elektrycznej dla miasta zostanie wybrany drogą negocjacji, które odbędą się w grudniu 2022 r.

Obecna umowa na dostarczanie energii elektrycznej dla miasta kończy się 31 grudnia 2022 roku. Jaworzno dwukrotnie ogłosiło przetarg na dostawę energii elektrycznej na przyszły rok, nie zgłosił się jednak żaden oferent.

Gminne przetargi bez odzewu

Przetargi na dostawcę energii dla miasta ogłaszano dwukrotnie. Pierwszy przetarg na dostawę energii elektrycznej dla gminy na dwa lata został ogłoszony 9 września 2022 r., kolejny – tym razem na świadczenie rocznej usługi – 8 listopada 2022 r. Żaden dostawca nie złożył oferty.

- W związku z tym, zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, dostawca energii elektrycznej dla miasta zostanie wybrany drogą negocjacji, które odbędą się w grudniu 2022 r. - czytamy w oświadczeniu władz gminy.

Bezpośrednio po zakończeniu negocjacji, z dostawcą podpisana zostanie umowa na przyszły rok.

Problemy Jaworzna nie są odosobnione

Podobne problemy, z pozyskaniem dostaw energii elektrycznej na kolejny rok, mają także inne, poza Jaworznem, samorządy.

- Z podobnymi problemami boryka się większość polskich miast po tym, jak przez wojnę na Ukrainie na rynkach światowych zapanował chaos, a oferty składane samorządom przez firmy dystrybucyjne osiągały wzrost w stosunku do obecnego roku o nawet ponad 1000 proc. - czytamy w publikacji UM w Jaworznie.

W październiku 2022 r. w życie weszła ustawa, która wprowadziła ceny urzędowe, czyli maksymalne stawki za prąd dla uprzywilejowanych odbiorców. Zgodnie z nimi, maksymalną cenę energii ustalono na 785 zł/MWh netto. Taka stawka ma być stosowana przez sprzedawców energii do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi. Uprawnione do tej ceny są m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto