Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głębinowe ujęcia dają wodę bogatą w minerały

[email protected]
Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. (ZPWiK Sp. z o. o.) w Zabrzu od połowy 2003 roku wykonuje badania wody i ścieków w nowo wybudowanym Laboratorium spełniającym wymagania stawiane ...

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. (ZPWiK Sp. z o. o.) w Zabrzu od połowy 2003 roku wykonuje badania wody i ścieków w nowo wybudowanym Laboratorium spełniającym wymagania stawiane laboratoriom akredytowanym.

W czerwcu br. ZPWiK Sp. z o.o. wystąpi z wnioskiem do Polskiego Centrum Akredytacji o przeprowadzenie audytu akredytacyjnego w celu uzyskania certyfikatu potwierdzającego kompetencje laboratorium określone normą PN-EN ISO/IEC 17025: 2005. - Nasze laboratorium od lat prowadzi systematyczną kontrolę jakości wody dostarczanej Odbiorcom na terenie Zabrza oraz wykonuje na zlecenie analizy fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody oraz ścieków - twierdzi Prezes Zarządu, Dyrektor dr inż. Gerard Hajda.

Badania wykonywane w Laboratorium ZPWiK Sp. z o.o. są zgodne z dobrą praktyką laboratoryjną, którą gwarantuje m. in.:

• biegły technicznie i wykwalifikowany personel,

• właściwe i nowoczesne wyposażenie pomiarowe i badawcze podlegające bieżącemu, nadzorowi, konserwowaniu, wzorcowaniu i sprawdzaniu, a także we właściwy sposób obsługiwane,

• stosowanie wzorców i certyfikowanych materiałów odniesienia,

• stosowanie referencyjnych metod analiz i pomiarów,

• zapewnienie właściwego środowiska do przeprowadzania analiz eliminującego możliwości kontaminacji badanych próbek, odczynników chemicznych czy wody uzdatnionej do celów laboratoryjnych,

• podnoszenie kwalifikacji pracowników laboratorium poprzez zapewnienie m.in. udziału w szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych,

• sprawdzanie biegłości laboratorium poprzez porównania międzylaboratoryjne zarówno w zakresie badań fizykochemicznych jak i mikrobiologicznych wody i ścieków.

Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejsze urządzenia, między innymi w dwa spektrofotometry UV/VIS, FIAstar 5000 firmy FOSS TECATOR, chromatograf gazowy Trace GC firmy Thermo -Finigan, analizator rtęci AMA 254 czy też spektrometr AAS SOLAAR 939 firmy UNICAM.

Laboratorium ZPWiK Sp. z o. o. prowadzi stały monitoring jakości wody i ścieków przemysłowych (kontrolowane są ścieki 35 zakładów) wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych ZPWiK Sp. z o. o. jak i odprowadzanych z 6 oczyszczalni ZPWiK Sp. z o. o., po ich uprzednim oczyszczeniu, do wód powierzchniowych. - Rocznie wykonujemy około 20 tys. oznaczeń wskaźników i parametrów występujących w ściekach - podkreśla prezes Gerard Hajda. - W ciągu roku wykonujemy ok. 15 tys. oznaczeń parametrów i wskaźników w wodzie. Pozwala nam to na nadzór nad jakością wody w obrębie całego systemu dystrybucji wody, który liczy sobie 421,9 km długości. W celu poprawy stanu sieci wodociągowej sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych, wymieniamy ją.

Realizacja programu pn. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze" - współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej - pozwoli na wybudowanie lub przebudowanie w latach 2007-2008: 112 913 m kanalizacji sanitarnej; 63 488 m kanalizacji deszczowej; 86 006 m sieci wodociągowej - rozdzielczej;

12 185 m wodociągów przesyłowych. Więcej informacji o planowanych wymianach można znaleźć na stronie internetowej ZPWiK Sp. z o.o.: www.wodociagi.zabrze.pl.

- Mieszkańców Zabrza zaopatrujemy zarówno w wodą pochodzącą z ujęć powierzchniowych (woda miękka) jak i z ujęć głębinowych (woda średnio twarda i twarda) - informuje Prezes Przedsiębiorstwa. - Około 60 proc. wody kupujemy od GPW Katowice, a 40 proc. wody pochodzi z naszych ujęć głębinowych.

ZPWiK Sp. z o.o. posiada 5 ujęć wody głębinowej. Ujęcia ujmują wodę z utworów węglanowych triasu (wapień muszlowy i ret) i znajdują się w obrębie głównego zbiornika wód podziemnych "Gliwice".

Cenne dla naszego organizmu
Woda głębinowa charakteryzuje się zawartością znacznej ilości rozpuszczonych soli w tym magnezu i wapnia, które są miarą twardości ogólnej zwanej magnezowo-wapniową. Zawartość magnezu i wapnia w ujmowanych przez ZPWiK Sp. z o. o. wodach mieści się odpowiednio w przedziałach: 25mg Mg/l – 30 mg Mg/l, 115-125 mg Ca/l w wodzie z SUW Zabrze-Mikulczyce, a w wodzie pochodzącej z SUW Zabrze-Grzybowice w przedziałach: 20-29 mg Mg/l, 79,5 mg Ca/l – 86,6 mg Ca/l czyli mieści się w granicach określonych przez Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 203 z 2002 r., poz. 1718).
Dla porównania: zawartość magnezu i wapnia w naturalnej wodzie mineralnej o nazwie „Źródła Muszyny” wynosi odpowiednio 38,94 mg Mg/l i 370,20 mg Ca/l.
Powszechnie wiadomo, iż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i innych organizmów żywych niezbędna jest woda i zawarte w niej, w postaci rozpuszczonych soli, mikro- i makroelementy.
Należą do nich miedzy innymi:
• magnez – odpowiedzialny za równowagę magnezowo-wapniową, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia;
• wapń – jego niedobór w organizmie to nie tylko osteoporoza, próchnica zębów ale także podwyższone ciśnienie rozkurczowe;
• żelazo – jego niedobór może być przyczyną niedokrwistości, niedotlenienie serca i zaburzeń układu krążenia;
• potas i sód – są odpowiedzialne za gospodarkę elektrolitową organizmu oraz w połączeniu z wapniem i magnezem za prawidłowe ciśnienie tętnicze oraz osmotyczne.
Zważywszy powyższe, narzekając czasem na wodę ze względu na jej twardość i zawarte w niej składniki, nie zapominajmy o jej roli w organizmie, którą trudno przecenić.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto