18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Gdzie wyrzucić...?

Artykuł sponsorowany
Od lipca funkcjonuje nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zdecydowana większość mieszkańców Jaworzna zadeklarowała chęć segregowania śmieci w domach i przy okazji pojawił się szereg pytań dotyczących niektórych odpadów, które nie zostały wymienione w poradniku „Nasze śmieci”.

Z segregacją podstawowych frakcji odpadów powstających w naszych domach nie ma większego problemu. Każdy wie gdzie wyrzucić słoik, plastikową butelkę, czy starą gazetę. Ale pojawiają się pytania dotyczące rzadziej spotykanych odpadów, np. do którego pojemnika wyrzucić plastikową butelkę po nawozie do kwiatków lub pozostałości stłuczonej szklanki.


Wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne pytania dotyczące odpadów

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące segregacji odpadów.

Gdzie wyrzucić styropian?
Styropian z opakowań (np. po sprzęcie rtv/agd) wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Co zrobić ze żwirkiem po kocie i psimi odchodami?
Wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.

Gałęzie drzew
Gałęzie obok traw i liści stanowią odpad bio, można je wystawić do odbioru w brązowych workach lub pojemnikach na odpady bio (odbiór od 1 kwietnia do 30 października), albo przywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Jednak aby gałęzie zostały przyjęte muszą być rozdrobnione przed poddaniem procesowi odzysku zgodnie z przepisami nowej ustawy. Gałęzie z przycinki drzew, krzewów czy żywopłotów muszą być rozdrobnione (pocięte, porąbane lub przepuszczone przez rębak ogrodowy) do 10-15 cm długości. Rozdrobnione gałęzie mogą także być kompostowane samodzielnie przez mieszkańców.

Co zrobić ze świąteczną choinką?
Najbardziej przyjazne dla środowiska są drzewka naturalne uprawiane w tym celu. Gdy nie są nam już potrzebne można je dodać do kompostownika lub oddawać na takich samych zasadach jak gałęzie. Drzewka sztuczne można oddawać w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Stłukłem szklankę, gdzie wyrzucić pozostałości?
Wbrew pozorom nie wrzucamy ich do pojemnika na szkło, w którym powinny się znaleźć tylko szklane opakowania (butelki, słoiki). Szkło kuchenne i stołowe (szklanki, kubki, karafki, pojemniki żaroodporne), wszelkiego rodzaju ceramika, porcelana, szkło z ekranów i lamp, lustra i szyby okienne wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Kanistry z Domestosu, płynu do spryskiwacza, opakowania po proszku do prania itp.
Opakowania środków chemicznych, detergentów, olejów, środków chwasto i owadobójczych itp. nie mogą być wyrzucane do pojemnika na tworzywa sztuczne. Powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Stare buty, odzież
Części odzieży, których już nie potrzebujemy, a nadają się jeszcze do użycia najlepiej oddać potrzebującym. Do tego celu służy np. kontener PCK na Osiedlu Stałym (al. 1000-lecia 12). Odzież i obuwie, które nie nadają się do dalszego użycia należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.

Obierki warzyw i owoców
W domach prywatnych można je samodzielnie kompostować wraz z odpadami z ogrodu. Jeśli nie kompostujemy odpadów obierki można wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.

Kapsle i zakrętki metalowe
Te odpady można wyrzucać do pojemnika żółtego, na tworzywa sztuczne. Plastikowe nakrętki butelek warto zbierać i następnie oddać organizacjom charytatywnym, które dzięki temu zdobywają środki na szczytne cele.

Co zrobić z pustym tonerem do drukarki lub zużytym akumulatorem?
Pusty kartridż do drukarki można oddać w sklepie, przy zakupie nowego. Podobnie z akumulatorem samochodowym – oddajemy go w punkcie, w którym zakupiliśmy nowy akumulator. Zużyte akumulatory, baterie i kartridże można także oddawać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Gruz
W przypadku, gdy remont wykonuje prywatna firma, to ona odpowiedzialna jest za zagospodarowanie odpadów powstających w czasie prac. Samodzielnie gruz i odpady po remontach możemy oddawać w Gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Wcześniej jednak należy skontaktować się z Działem Gospodarki Odpadami MZNK (Osiedle Stałe ul. Inwalidów Wojennych 5), w celu zgłoszenia odpadów i uiszczenia opłaty.

Więcej informacji o nowym systemie gospodarki odpadami można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych www.mznk.jaworzno.pl w dziale „Odpady komunalne”.


Kompost jest najlepszym nawozem dla roślin

Trawę i liście możesz kompostować sam

Odpady ogrodowe takie jak liście, skoszona trawa, drobne gałązki oraz część odpadów kuchennych można kompostować samemu w przydomowym ogródku. Dzięki temu, niewielkim nakładem pracy, możemy uzyskać naturalny materiał do uzdatnienia gruntu i nawożenia własnych upraw.

Mieszkańcy Jaworzna bardzo rzetelnie podeszli do segregacji odpadów. Można zaobserwować, że oddają znaczne ilości bioodpadów. Przypominamy, że tego typu odpady można we własnym zakresie przetworzyć w ekologiczny nawóz, który wykorzystamy w naszym ogrodzie.

Cytując źródła internetowe - kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach. Kompost nie ma szkodliwego wpływu na rośliny czy też na zwierzęta w nim żyjące, niezależnie od zastosowanej dawki.

Wytwarzanie kompostu jest często uważane za trudne i skomplikowane, jednak wszystko co trzeba zrobić, to zapewnić odpowiednie składniki i pojemnik, a resztę zrobi natura. Jeśli dysponujemy ogródkiem działkowym lub przydomowym możemy własnoręcznie zbudować kompostownik lub kupić jedną z gotowych konstrukcji dostępnych na rynku.

Trzeba pamiętać o tym, by nasze urządzenie służące do tego celu nie powodowało uciążliwości dla naszych sąsiadów oraz nie powodowało zanieczyszczenia okolicy. Na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych (dział „Odpady komunalne”, zakładka „Jak kompostować”) został opublikowany poradnik dla osób, które chcą rozpocząć kompostowanie odpadów.


W GPSZOK można oddawać między innymi zużyte opony

Problematyczne odpady oddaj do GPSZOK

Od początku rewolucji śmieciowej w Jaworznie funkcjonuje Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w którym mieszkańcy mogą oddawać zarówno odpady selektywnie zbierane oraz wszystkie pozostałe odpady komunalne, które sprawiają im problemy. To tutaj można przyjechać ze zużytymi oponami, starymi termometrami rtęciowymi, pozostałościami rozpuszczalników czy detergentów.

Zmiany w prawie zakładały, że od 1 lipca 2013 roku łatwiejsze będzie pozbywanie się odpadów problematycznych, z którymi do tej pory nie wiedzieliśmy co zrobić. Takie odpady, jak pozostałości po chemikaliach, zużyte baterie, stare telefony komórkowe i wiele innych nie powinny być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane i trafiać do zwykłych składowisk. W tym celu ustawa nałożyła na gminy obowiązek utworzenia Gminnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (GPSZOK).
W Jaworznie taki punkt prowadzi firma MPO Sp. z o.o. w ramach usługi odbioru odpadów od mieszkańców naszej gminy. Punkt zlokalizowany jest przy ulicy Martyniaków 8 i każdy mieszkaniec Jaworzna może do niego przywieźć odpady komunalne.

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych odpowiedzialny za gospodarkę odpadami w Jaworznie wraz z prowadzącym punkt MPO Sp. z o.o. przygotował regulamin GPSZOK w celu dokładnego określenia, na jakich zasadach mieszkańcy mogą oddawać odpady w punkcie. W załączniku do regulaminu została określona dokładnie ilość odpadów danego typu, które mieszkaniec naszego miasta może oddać do GPSZOK. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdzie np. przedsiębiorcy przywiozą do punktu swoje odpady zamiast wydzierżawić właściwy pojemnik lub worek na śmieci i uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami gminie.

- Żaden mieszkaniec gminy raczej nie jest w stanie wytworzyć w gospodarstwie domowym więcej niż 8 zużytych opon w ciągu roku (maksimum określone w załączniku do regulaminu). Natomiast, w przypadku, gdybyśmy nie określili takich limitów firma mogłaby bezpłatnie pozbywać się opon w punkcie, oczywiście na koszt mieszkańców – tłumaczy Agnieszka Sala z MZNK.

Z pełną treścią regulaminu oraz załącznikiem zawierającym limity odpadów można zapoznać się w GPSZOK (ul. Martyniaków 8), siedzibie MPO Sp. z o. o. (ul. Galmany 1), Dziale Gospodarki Odpadami Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych (Osiedle Stałe, ul. Inwalidów Wojennych 5) oraz na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych www.mznk.jaworzno.pl
W tym miesiącu MPO Sp z o.o. uruchomi także punkty mobilne, które cyklicznie będą obsługiwały mieszkańców wszystkich dzielnic Jaworzna. Dzięki temu problematycznych odpadów nie trzeba będzie wozić do GPSZOK, na ulicę Martyniaków z odległych zakątków miasta.

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - ul. Martyniaków 8
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00
w sobotę w godz. 10.00 – 16.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto