Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Ścieżki rowerowe: Dulowa - Młoszowa - Trzebinia - Myślachowice - Galman - Biała Góra - Psary - Dulowa

  tel:
  Zobacz na mapie

  Na trasie znajduje się przemysłowe miasto Trzebinia, lasy myślachowicko-płockie, interesujące odsłonięcia geologiczne, zabytki architektury w Młoszowej, Trzebini i Płokach.

  Ze stacji PKP Dulowa jedziemy szosą E 22a do Młoszowej (2 km), gdzie warto zwiedzić oryginalny zespól pałacowy z XIX w., położony w rozległym parku krajobrazowym. Mijamy nowe osiedla mieszkaniowe, dojeżdżamy, do centrum Trzebini (7,5 km), skąd szosą biegnącą na pn. jedziemy do Myślachowic. Z centrum Myślachowic prowadzi na zach. droga, którą po 300 m dostajemy się na szczyt Ostrej Góry (436 m). Roztacza się stąd piękny widok na Trzebinię, Sierszę, Chrzanów, Puszczę Dulowską i lasy myślachowicko-płockie.

  Opuszczamy Ostrą Górę i Myślachowice, jedziemy dalej szosą do Płok. Po ok. 1,5 km drogę naszą przecina rzeczka Kozibród, która bierze początek w lesie, paręset metrów od szosy. Jest to uroczy zakątek źródłowy, który warto zobaczyć. Przed nami, na wzgórzu wznosi się XIX-wieczny kościół w Płokach (10,5 km), warty obejrzenia. Po jego zwiedzeniu wjeżdżamy na drogę prowadzącą na pd. wsch., do przysiółka Galman (była tu kopalnia galmanu). Dalej trasa nasza prowadzi do szosy, którą jedziemy 1,2 km w kierunku Myślachowic i skręcamy w lewo na drogę do Psar. Z prawej strony drogi wznosi się Biała Góra (445 m) (14 km), porosła pięknymi lasami. Po przejechaniu przez las, z lewej strony zobaczymy liczne ślady robót górniczych. Znajdują się tu odkrywki skał triasowych, tzw. dolomitów kruszconośnych, z których wydobywano rudy żelaza i drobne ilości galeny. Paręset metrów dalej, przed kościołem w Psarach znajduje się duże odsłonięcie wapieni triasowych.

  Z Psar, drogą nad potokiem jedziemy do Karniowic (17,5 km) km za kościołem skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez mostek, za którym w odległości 200 m, na stoku znajduje się duże odsłonięcie zlepieńców myślachowickich. Kogo interesuje geologia i skamieniałości winien od odsłonięcia ze zlepieńcami myślachowickimi przejść drogą polną na wsch. do wyrobisk (dobrze widocznych na tzw. wyżynce karniowickiej) martwicy karniowickiej. Ponad zlepieńcami myślachowickimi, powyżej łomów z martwicą karniowicką, odsłaniają się tu tufy porfirowe o czerwonym zabarwieniu, które powstały w jeziorze z popiołów wulkanicznych w czasie erupcji wulkanów permskich. Po obejrzeniu wymienionych odsłonięć geologicznych wracamy na drogę główną, którą dojeżdżamy do st. PKP Dulowa (21 km).

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane