Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowi w Krakowie. Czasem dzień zaczyna się od herbatki z seniorką, a kończy zatrzymaniem dilera narkotykowego

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Dzielnicowy jest zazwyczaj pierwszą osobą, z którą ofiary przemocy rozmawiają o swojej sytuacji
Dzielnicowy jest zazwyczaj pierwszą osobą, z którą ofiary przemocy rozmawiają o swojej sytuacji grzegorz olkowski
W Krakowie w ośmiu komisariatach łącznie służbę pełni 159 dzielnicowych. W 2021 roku podjęli oni prawie 59 tys. interwencji. W 2022 roku niemal 53 tys. natomiast od stycznia do czerwca 2023 roku tych interwencji było już ponad 30 tys. - Najczęściej dotyczą one wykroczeń porządkowych i przemocy domowej. Zdarza się jednak, że wizyta u seniorki kończy się zatrzymaniem dilera narkotyków - mówi podkom. Damian Łabędź, koordynator ds. dzielnicowych i przeciwdziałania przemocy domowej z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Dzielnicowy znów jest gospodarzem

Do 2006 r. policjant dzielnicowy był funkcjonariuszem od wszystkiego i niczego. Nie skupiał się na pracy w rejonie, do którego był przydzielony tylko siedział za biurkiem prowadząc tzw. czynności dochodzeniowo śledcze. W 2016 r. zarządzenie Komendanta Głównego, wszyscy dzielnicowi przestali pełnić funkcje, które odciągały ich od prac w terenie.
- Znowu stali się gospodarzami rejonu. Zaczęli być widoczni na ulicach. Każdy mógł do nich przyjść i zgłosić problem - mówi podkom. Damian Łabędź.

Koordynator ds. dzielnicowych podkreśla, że praca wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania.
- Zbieranie informacji, pogawędki z mieszkańcami, bystre oko i obowiązkowe obchody – to codzienność dzielnicowego. Ta służba wymaga prawdziwego poświęcenia, znajomości wielu aktów prawnych, cierpliwości, życzliwości i dobrej kondycji - mówi podkom. Łabędź.

Pościg i zastrzyki

Funkcjonariusz pamięta, jak raz musiał ścigać złodzieja w Galerii Krakowskiej.
- Kiedy go w końcu zatrzymałem okazało się, że mężczyzna był pod wpływem środków odurzających. Podczas interwencji podrapał mnie dosyć mocno, tak, że musiałem przez kilka tygodni przyjmować zastrzyki przeciwko żółtaczce - mówi policjant.

Seniorka, skrzypiące schody i narkotyki

Wspomina też jedną seniorkę, do której często zaglądał, żeby sprawdzić czy u niej wszystko w porządku. Pewnego dnia opowiedziała o nowym lokatorze kamienicy, w której mieszkała. Zastanawiała ją duża liczba gości, którzy go odwiedzali.
- Pamiętam, że dziwiła się dlaczego wszyscy tak szybko wchodzą i zaraz wychodzą. Mówiła, że nawet na kawę czy herbatę nikt nie zostawał. Postanowiłem odwiedzić nowego lokatora. Sprawa skończyła się tak, że z jego mieszkania wynieśliśmy około 2,5 kg narkotyków - mówi funkcjonariusz.

Przemoc w rodzinie

Najczęstsze sprawy, którymi zajmują się dzielnicowi dotyczą konfliktów rodzinnych oraz sporów sąsiedzkich. Najtrudniejsze do rozwiązania to sytuacje związane z przemocą w rodzinie. Mogą to być akty jednorazowe, ale zazwyczaj mają one charakter umyślnych, powtarzających się działań, naruszających prawa lub dobra osobiste członków rodziny. Dzielnicowy jest zazwyczaj pierwszą osobą, z którą ofiary przemocy rozmawiają o swojej sytuacji. Jego zadaniem jest udzielenie wszelkich niezbędnych informacji, a częstokroć uruchomienie procedury „Niebieskiej Karty”, co pozwala opracować indywidualny plan pomocy rodzinie.

- Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania - mówi Piotr Szpiech, rzecznik krakowskiej policji.

Dzielnicowi przechodzą specjalistyczne kursy

Dzielnicowi nie wyróżniają się spośród innych policjantów, ani umundurowaniem, ani wyposażeniem czy też uzbrojeniem. Podobnie posiadają pełne kompetencje przysługujące każdemu policjantowi. Jednak z racji wykonywanych zadań dzielnicowi są policjantami posiadającymi odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe. Aby zostać dzielnicowym policjant musi posiadać minimum 3 lata stażu służby. Dzielnicowi przechodzą specjalistyczne kursy, które poszerzają ich umiejętności m.in. w zakresie komunikacji społecznej i interpersonalnej, profilaktyki społecznej, rozwiązywania sporów czy też problematyki uzależnień.

Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. W sytuacjach nagłych lub zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Dane kontaktowe swojego dzielnicowego można odnaleźć na stronach internetowych swoich jednostek Policji.

Aplikację „Moja Komenda”

W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet.

Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych z terenu kraju. Jest to narzędzie, które zapewnia szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu.

Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie, dla przykładu można wymienić:

  • prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
  • realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  • rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
  • dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;
  • realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
  • kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzielnicowi w Krakowie. Czasem dzień zaczyna się od herbatki z seniorką, a kończy zatrzymaniem dilera narkotykowego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto