Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieje Szczakowej na wystawie w jaworznickim Muzeum ZDJĘCIA

tos
Szczakowa to kolejna dzielnica Jaworzna, której dziejom poświęcono wystawę w miejskim muzeum. Można się na niej dowiedzieć o dziejach tej dzielnicy związanej z koleją, ale jak się okazuje - nie tylko.

Pierwszą dzielnicą, która została pokazana w ten sposób w Muzeum Miejskim w Jaworznie była Byczyna. Teraz przyszedł czas na Szczakową, która była pierwszym miastem na terenie dzisiejszego Jaworzna. Prawa miejskie zostały jej przyznane w 1897 roku, kilka lat przed Jaworznem, które dzielnicą stała się w latach pięćdziesiątych XX wieku.

W Muzeum zachowało się sporo pamiątek dotyczących historii Szczakowej, ale nie tylko tam.

- Bardzo dużo pamiątek mają również mieszkańcy. Bazą do tej wystawy był album, który został wydany w zeszłym roku. Zostało to wzbogacone poprzez zdjęcia, których do tej pory nie publikowaliśmy, a które w międzyczasie zdobyliśmy. Sam dołożyłem zdjęcia swojej rodziny, ponieważ moja mama urodziła się i mieszkała w Szczakowej, ale zbieraliśmy też materiały z zewnątrz - wyjaśnia Tomasz Karżewicz z jaworznickiego muzeum.

Na wystawie nie mogło zabraknąć dziejów kolei, która do dziś jest ważnym elementem tożsamości dzielnicy.

- Szczakowa to idealny przykład sytuacji, gdzie kolej nakręca rozwój urbanistyczny miasta. Wieś Szczakowa mieściła się w okolicy Góry Piasku, zaś współczesna Szczakowa tak naprawdę wyrastała przy dworcu. Rozwój kolei napędzał przemysł, jak i rozwój demograficzny. To przykład, jak kolej stawała się centrum życia społecznego - opowiada Tomasz Karżewicz.

Mniej znanym elementem dziejów Szczakowej jest z kolei szczakowska społeczność żydowska.

- Ludność żydowska zajmowała bardzo ważne stanowiska, wchodziła w skład rady miejskiej, prowadzili własne przedsiębiorstwa. Integrowali się ze społeczeństwem - mówi Tomasz Karżewicz. - W czasie II wojny światowej szczakowscy Żydzi trafili do getta na Pasterniku. Niedaleko getta Żydzi sami musieli wybudować rampę kolejową na linii Jaworzno - Szczakowa. Była to tzw. czerwona rampa, bo zbudowano ją z żużlu o barwie czerwonej, z której transportowano ich obozów koncentracyjnych - dodaje.

Wystawę będzie można oglądać do maja.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto