Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom z Cezarówki Dolnej domem miesiąca

Anna Zielonka
Nawet wieczorem dom Grzegorza Gołaskiego wygląda okazale
Nawet wieczorem dom Grzegorza Gołaskiego wygląda okazale Anna Zielonka
Dom jednorodzinny z Cezarówki Dolnej trafił na okładkę miesięcznika "Ładny Dom" i został laureatem konkursu na najładniejszy budynek z drewna. Co ciekawe, dom w całości powstał w fabryce na podstawie niemieckiej technologii "fertig haus".

Produkcja ścian, stropów i dachu na taśmie produkcyjnej trwała 2 miesiące. Do Jaworzna budynek został przywieziony w częściach, a jego zmontowanie trwało zaledwie miesiąc. Później dom trzeba było urządzić od wewnątrz. Właścicielem budynku jest Grzegorz Gołaski, który w Jaworznie mieszka od dwóch lat.

- Mój dom został doceniony z kilku względów. Jest świetny pod względem architektonicznym. Wygląda bardzo nowocześnie, ma dobrze rozplanowanie wnętrze i desingnerski wystrój. Jest ekologiczny i super energooszczędny - mówi Grzegorz Gołaski. Dom stoi na specjalnej płycie fundamentowej, pod którą znajduje się 25 cm specjalnego, ekstrudowanego styropianu. Nowoczesny rekuperator (mechaniczna wentylacja powietrza z odzyskiem ciepła) pozwala na stałą wymianę i oczyszczanie powietrza co 2 godziny w całym domu. Na parterze i na piętrze zastosowano ogrzewanie podłogowe. Dom ogrzewa nowoczesna, ekologiczna pompa ciepła.

- Energooszczędność tego budynku polega na tym, że zarówno fundament jak i ściany domu oraz dach są bardzo dobrze ocieplone, 30-cm warstwą izolacji cieplnej - tłumaczy pan Grzegorz. Fundamenty zostały wykonane w technologii zwanej "szwedzką". Płyta fundamentowa zrobiona jest z betonu i opiera się na 30 cm specjalnego styropianu XPS, który izoluje dom od zimna. Z kolei konstrukcja ścian to specjalna rama z drewna. Po jej obu stronach znajdują się płyty OSB, a pomiędzy nimi jest wełna mineralna. Z zewnątrz jest styropian. Dom ma też szczelne, wysokiej klasy okna drewniane. To wszystko pozwala na oszczędność energii, bo straty ciepła są zminimalizowane. - Mimo że np. w Austrii 40 proc., w zimnej Szwecji 95 proc nowo budowanych domów to właśnie domy prefabrykowane, w Polsce do tej pory 95 proc. domów buduje się z cegły i betonu. A szkoda , bo prefabrykowane domy gotowe są nawet trzy razy cieplejsze niż domy z cegły i do tego ekologiczne oraz energooszczędne - mówi Gołaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto