Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Hymnu! Społeczność SP 14 z Jaworzna bierze udział w V edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W jaworznickiej czternastce, 15 listopada 2022 roku, Mazurek Dąbrowskiego popłynął z ponad 230 gardeł.
W jaworznickiej czternastce, 15 listopada 2022 roku, Mazurek Dąbrowskiego popłynął z ponad 230 gardeł. Aneta Kasprzyk
Hymn Polski odśpiewany na 230 głosy! Gdzie? W Szkole Podstawowej nr 14 w Jaworznie, która jako jedyna placówka w mieście zakwalifikowała się do V edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu", organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Dyrygencką batutę dzierżyła Natalia Smagacz, prowadząca Zespół instrumentalny „Zadyrygowani” oraz Zespoły wokalne w MDK im. Jaworzniaków.

Ogólnopolski Konkurs "Do Hymnu", organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, kierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Odbywa się w ramach obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna edycja była piąta z kolei. Jako jedyna placówka z Jaworzna, zakwalifikowała się do niego Szkoła Podstawowa nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego.

Mazurek Dąbrowskiego na 230 głosów

Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę szkolnej społeczności Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

- Oprócz hymnu, będziemy śpiewać również "Rotę" oraz "Gaude Mater Polonia" - zdradziła tuż przed konkursowym wykonaniem Natalia Smagacz, dyrygent Zespołu "Zadyrygowani", działającym przy MDK im. Jaworzniaków na Osiedlu Stałym oraz nauczyciel muzyki w SP 14. - Hymn Państwowy był obowiązkowym punktem na liście patriotycznych pieśni do odśpiewania, poza nim, spośród 9 utworów z listy wytypowanej przez NCK, należało dobrać jeszcze dwa - wyjaśniła Smagacz.

W szkole biorącej udział w konkursie, w dniu wyznaczonym przez komisję konkursową, musi zebrać się co najmniej połowa uczniów placówki, by wspólnie zaśpiewać wybrane z listy pieśni. Wykonanie ocenia jury konkursowe, które w wyznaczonym terminie przyjeżdża do placówki na przesłuchanie. W jaworznickiej czternastce, 15 listopada 2022 roku, Mazurek Dąbrowskiego popłynął z ponad 230 gardeł.

Dwa miesiące treningów wokalnych

Aby odpowiednio przygotować się do konkursu, uczniowie przez ponad dwa miesiące ćwiczyli śpiewanie pieśni pod okiem i batutą p. Natalii Smagacz. Trenowali także na lekcjach wychowawczych oraz w domach z rodzicami i dziadkami.

- W każdej klasie, przez cały wrzesień i październik, kilka razy w tygodniu śpiewaliśmy wspólnie wytypowane pieśni. Dodatkową trudnością była nauka słów utworów, z których jeden był po łacinie, a kolejny, "Rota", nieco różnił się w zakresie tekstowym od wersji, które najczęściej spotkać można w internecie - relacjonuje Natalia Smagacz. - Zarówno tekst, jak i tonacja wykonywanych utworów, musiała zostać zatwierdzona przez Komisję Konkursową. Na przykład nam zezwolono obniżyć tonację Hymnu z F-dur na S-dur - dodaje dyrygentka.

Natalia Smagacz zauważa również, ze najtrudniejsze w nauce śpiewania była walka z nawykami, przyzwyczajeniami. Z uwagi na obowiązek śpiewania pieśni z tekstem zatwierdzonym przez komisję NCK, trzeba było korygować u uczniów wyuczone przez lata nawyki dotyczące np. wersji tekstowej "Roty" czy "Mazurka Dąbrowskiego".

Rota powstała podczas wizyty u fryzjera

Celem konkursu jest rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, poczucia przynależności do państwowości polskiej, jedności narodowej.

- Niewątpliwie wartością dodaną konkursu jest obudzenie patriotycznego ducha. Wiele się mówi o Unii Europejskiej, natomiast należy przypominać również, że w ramach jedności europejskiej, pozostajemy przede wszystkim Polakami, z naszą kulturą, tradycjami, historią - zauważa Smagacz.

Podczas nauki pieśni patriotycznych, młodzież i dzieci mają okazję poznawania polskiej historii. Jedną z ciekawostek są na przykład okoliczności, w jakich narodziła się melodia "Roty".

- Podobno 13 stycznia 1910 roku Feliks Nowowiejski wybiegł nagle z zakładu fryzjerskiego przy ul. Floriańskiej 20 i w ciągu godzinnego spaceru skomponował muzykę do wiersza "Rota" Marii Konopnickiej. Wiersz poetka napisała w Cieszynie w 1908 roku. Miał być protestem przeciwko germanizacji i polityce pruskiego zaborcy oraz brutalnej pacyfikacji uczniów szkoły we Wrześni. Pierwodruk "Roty" ukazał się w krakowskim piśmie dla kobiet "Przodownica". Kompozytor, który natrafił na niego u fryzjera, wielokrotnie przyznawał się, gdzie odnalazł swoją inspirację. Tymi opowieściami bardzo denerwował poetkę, która brała życie bardzo serio i uważała, że tak poważne w treści utwory powinny mieć równie poważną oprawę - opowiada historyczną anegdotę Natalia Smagacz. - Obok wątku fryzjerskiego, pojawiła się także wersja, że Feliks Nowowiejski pierwszy raz usłyszał swoją muzykę w trakcie spaceru na kopiec Kościuszki i kilka taktów zapisał na starej kopercie, a całość zakończył już w domu - puentuje dyrygentka.

Interpretacja i wyraz artystyczny

Komisja Konkursowa ocenia między innymi interpretację utworu, wyraz artystyczny, otoczkę wykonania pieśni, w tym np. dekorację miejsca wykonywania pieśni i ubiór uczestników.

- Jest godzina 14, wszyscy zazwyczaj jedzą o tej porze obiad, potem deser, a wy zebraliście się tutaj wspólnie i śpiewacie pieśni patriotyczne. Chcieliśmy Wam za to podziękować - zwrócił się do uczniów SP 14 profesor Akademii Muzycznej dr hab. Wiesław Delimat, jeden z członków Komisji konkursowej, która przyjechała do jaworznickiej placówki. - Traktujemy przyjazd do Was jako wielkie święto. Swoim wyglądem, zaangażowaniem, daliście piękny przykład. Dziękuję także Waszym rodzicom, dziadkom, nauczycielom, którzy uczestniczyli w przygotowaniach - mówił podczas uroczystej gali konkursowej Wiesław Delimat. - Mam nadzieję, że odśpiewane tu dzisiaj pieśni zachowacie w pamięci i sercach do końca życia i będą one wam towarzyszyć w chwilach trudnych, ważnych i radosnych - puentował profesor.

Na ręce dyrektor szkoły mgr Marzeny Stankiewicz, profesor Delimat wręczył specjalny pamiątkowy dyplom uczestnictwa w V edycji konkursu "Do Hymnu". Dyrektor szkoły nie kryła łez wzruszenia, podczas uroczystego wykonania pieśni przez uczniów.

- Podczas wizyt w placówkach, gdzie oceniamy przygotowanie do konkursu najbardziej zaskakuje i wzrusza nas jedność, zaangażowanie całych szkolnych społeczności - mówiła profesor Akademii Muzycznej dr hab. Aleksandra Paszek, drugi z członków Komisji konkursowej. - To niełatwe zadanie, aby wspólnie, w określonej tonacji wykonać trudne do nauczenia utwory. Jesteśmy pod wrażeniem, że nawet łaciński tekst jest wspaniale interpretowany przez najmłodszych - dodawała.

- Najtrudniejsze do wykonania są utwory najdawniejsze, np. Gaude Mater Polonia lub Bogurodzica, powstałe w czasach, kiedy nie istniała w muzyce tonacja. Są atonalne - wtrącał profesor Delimat.

Profesor podkreślał również, ze konkurs jest piękną lekcją patriotyzmu.

- Mądrzy dyrektorzy łączą element rywalizacji w konkursie z niepowtarzalną lekcją polskiej historii - mówił Delimat.

Rozstrzygnięcie V edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu" nastąpi 30 listopada, wtedy poznamy laureata, który zdobędzie 5 tys. złotych nagrody głównej. Jaworznicka placówka była jednym z 300 podmiotów biorących udział w konkursie, jedną z 40 placówek w woj. śląskim oraz jedyną placówką z Jaworzna uczestnicząca w konkursowych zmaganiach chóralnych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto