Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy szkoły łamią prawo podczas organizacji studniówek? Zobacz, jakie są zarzuty!

MCH
zdjęcie ilustracyjne / Ł. Kaczanowski
Nauczyciel każe ci zatańczyć poloneza choć nie masz na to ochoty? Wyznaczył kogo możesz zaprosić na studniówkę, a kogo - nie? Dyrektor zabronił pić alkoholu, a komitet organizacyjny żąda byś podał pesel swojej osoby towarzyszącej? Sieć Obywatelska Watchdog Polska przestrzega młodych, że to ograniczanie ich praw. - Choć studniówka w swojej formule bardzo przypomina teraz bal sylwestrowy – to prywatna impreza dla dorosłych ludzi organizowana w lokalu - przypomina Alina Czyżewska zajmująca się w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska tematem szkół.

Na internetowych grupach uczniowskich co roku pojawia się temat studniówek – ich regulaminów, obowiązkowego poloneza, wysokości składek itd. W tym czasie Alina Czyżewska otrzymuje mnóstwo wiadomości od uczniów i nauczycieli z zapytaniami czy organizatorzy studniówek działają zgodnie z prawem. - Choć studniówka dawno „wyszła” ze szkoły i stała się imprezą prywatną, a jej uczestnicy są dorośli, muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami, w większości niezgodnymi z prawem - wyjaśnia.

Uczniowie najczęściej mają pretensje, że choć studniówka ma być w założeniu ich imprezą, to są pozbawieni wpływu na to, jak są wydawane pieniądze zebrane na jej organizację. A nie są to małe kwoty.

Miss studniówki woj. śląskiego 2020. Dziewczyny podczas balu...

Lista studniówkowych grzechów szkół, które wymienia Czyżewska, jest zaskakująca i niestety długa.

Oto kilka przykładów:

  • Uczniowie zmuszani są do zapłacenia obowiązkowej opłaty „na studniówkę”, na którą nie mają zamiaru iść.
  • Nauczyciele wyznaczają, z kim można pójść na studniówkę, a z kim nie (z osobą tej samej płci – nie wolno, z osobą poniżej 16 lat – nie wolno).
  • Koszty studniówki nieoczekiwanie rosną, wpłaty nie są zwracane w przypadku wycofania się („bo nie”).
  • Szkoła często oczekuje, że zostaną zaproszeni wszyscy nauczyciele, a nie tylko ci uczący rocznik.
  • Zdarza się przymus tańczenia poloneza (pod groźbą obniżenia oceny z W-F-u lub zachowania).
  • Dyrektorzy bezmyślnie powielają hulające w internecie bezprawne „regulaminy studniówek”, czyniąc z ich podpisania warunek uczestniczenia w studniówce.

– Ustalają na przykład zasadę, że nie wolno opuścić budynku studniówki – kto wyjdzie się przewietrzyć (lub na papierosa, o zgrozo! A przecież mówimy tu o dorosłych osobach) – nie ma prawa powrotu. Mimo że zapłacił za imprezę 600 zł – opowiada Czyżewska.

Mało tego, niektóre szkoły przyznały sobie prawo do stawiania minusów z zachowania uczniowi czy uczennicy za to, że jej osoba towarzysząca została przyłapana na paleniu papierosów lub piciu alkoholu.

- Niejednokrotnie należy podać prywatnym osobom (komitetowi organizacyjnemu) dane osobowe, w tym czasem nawet PESEL, osoby towarzyszącej, oraz informacje o alergiach pokarmowych. To dane szczególnie wrażliwe! - przypomina Alina Czyżewska.

Jak tłumaczy działaczka organizacji, szkoły, mimo że nie są organizatorami studniówek, często narzucają zasady ich organizacji, jakby to były szkolne dyskoteki dla nieletnich. W swoim apelu społeczniczka i aktorka przypomina, że młodzież ma również prawo do informacji – do kogo trafiają te pieniądze i co za nie zostanie kupione.

- Mało kto zdaje się zauważać, że przyszli maturzyści to osoby dorosłe, mające pełnię praw obywatelskich, o których uczyli się przecież nie tak dawno na WOS-ie. I nagle w czasie studniówki te prawa im się ogranicza - przypomina Czyżewska.

- Wyobraźmy sobie, że mówimy np. o balu sylwestrowym, którego organizatorzy narzucają takie reguły uczestnikom. Czy wzięlibyśmy w nim udział, płacąc słono i wiedząc, że na przykład nie możemy wyjść na papierosa, bo nie wpuszczą nas z powrotem do środka, a organizator narzuca nam, kogo możemy zaprosić, a czyje towarzystwo jest wykluczone? Absurd, prawda? - dodaje na koniec Czyżewska.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto