Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kryją nieczynny wapiennik oraz tajemnicze opuszczone prochownie? [ZDJĘCIA]

KJ
Nieczynny Wapiennik na Pieczyskach
Nieczynny Wapiennik na Pieczyskach Grupa Eksploracyjna NŚ Kazan
Co kryją prochownie w Pieczyskach w Jaworznie? Co znajduje się w nieczynnym wapienniku? Grupa eksploracyjna NŚ Kazan to sprawdziła. Zobaczcie zdjęcia.

Nieczynny Wapiennik w Jaworznie

Grupa Eksploracyjna NŚ Kazan, którą tworzą Maciej Kazana oraz Łukasz Zmarzły odwiedza różne opuszczone budynki oraz miejsca w Jaworznie oraz innych miastach województwa śląskiego. Panowanie eksplorują zapomniane miejsca dokumentując ślady przeszłości.

W pobliżu zlikwidowanej Cementowni w Jaworznie znajduje się nieczynny wapiennik. Panownie odwiedzili go i udokumentowali swoją eksploracje.

Wapiennik znajduje się we wnętrzu góry, u podnóża której znajduje się zakład kamieniarski. Do wnętrza wapiennika prowadzą dwa wyloty otworów które zobaczyć można ze szczytu góry, gdzie znajdują się ruiny domu, w którym mieszkał właściciel wapiennika. Dojście do wapienników znajdowało się od strony głównej ulicy - widzimy schodni do nich prowadzące.

- Zdjęcia z powierzchni pochodzą z dwóch różnych wypraw do tego miejsca natomiast ostatnia, trzecia wyprawa nastawiona była na uzupełnienie tematu o zdjęcia z wnętrz. Eksplorując to miejsce należy zachować ostrożność i zwrócić uwagę między innymi na zardzewiałe metalowe elementy na suficie gdyż bardzo łatwo się o nie skaleczyć - informują Maciej Kazana i Łukasz Zmarzły.

Opuszczone prochownie w Jaworznie

W Jaworznie znajdziemy ślady z kilku prochowni, nawet kilka z nich są na Pieczyskach. Jedna z nich ma wyraźnie zachowane budynki, które są otoczone wałem. Między budynkami znajdziemy dobrze widoczne korytarzem. Na terenie są także pozostałości po budynkach, których już nie ma.

Kolejna prochownia w Pieczyskach powstała prawdopodobnie w 1899 roku. Był to magazyn materiałów wybuchowych. Znajdziemy ją obok Cementowni, która powstała w 1885 roku. Tutaj także magazynowano materiały wybuchowe używane w kamieniołomach, by używać ich potem w Cementowni.

Jest to prawdopodobnie najstarsza prochownia w Jaworznie. Dopiero później powstała prochownia w kamieniołomie "Sodowa Góra" oraz ta w dzielnicy Dobra.

Grupa Eksploracyjna NŚ Kazan również je zwiedziła. Zdjęcia zimowe pochodzą sprzed kilku poprzednich lat, a zdjęcia jesienne powstały miesiąc temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto