Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski Jaworzno. Jak wygląda dziś? [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka
Cmentarz żydowski Jaworzno: Weszliśmy na cmentarz w jej towarzystwie. Na co dzień brama prowadząca na teren kirkutu jest zamknięta, a klucz znajduje się u jednego z mieszkańców Podłęża. Jaka jest historia tego miejsca?

Cmentarz żydowski Jaworzno. Jak wygląda dziś? [ZDJĘCIA]:

Cmentarz żydowski na Podłężu powstał na działce, którą w tym celu kupił Jakub Bester. Był to kiedyś odludny, spokojny zakątek. Założenie cmentarza miało miejsce w drugiej połowie XIX wieku (1882 rok). Na cmentarzu przestano grzebać zmarłych w okresie II wojny światowej. Wtedy to miała miejsce zagłada jaworznickich Żydów. Kirkut został odnowiony w latach 90. XX wieku dzięki staraniom amerykańskich Żydów, krewnych osób leżących na cmentarzu na Podłeżu. Bardzo przyczyniła się Róża Gerstner-Sonntag.

Dziś na cmentarzu znajduje się na nim ponad 300 grobów.

Wszystkie zostały skatalogowane, zyskały numery. Niektóre z nich odnowiono, posklejano. Zdarza się, że przy jakiejś macewie, np. kacyka, ktoś zapali znicz.

- Cadyk był ważną postacią wśród Żydów. Uważano, że miał szczególne względy w Niebie. Nawet teraz przy jego macewie można znaleźć czasami małe karteczki z wypisanymi na nich intencjami. Żydzi wierzą, że kacyk przekaże je Bogu - tłumaczy Barbara Stanek.

Pomniki mają różny kształt - prostokąta, z piętrową podzieloną płytą kamienną lub w kształcie tzw. tumby, czyli grobu skrzyniowego. Najstarsza znana macewa pochodzi z 1884 roku i należy do Zewa Wolfa syna Abrahama.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto