Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie otwarte

Redakcja
Oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie było podsumowaniem wieloletnich prac związanych z adaptacją powojskowych terenów na cele przyrodnicze. Wojsko wyprowadziło się stąd kilkanaście lat temu i ogród botaniczny powoli zaczynał działalność. W tym czasie zmieniło się tu niemal wszystko - od ukształtowania terenu po sposób jego zagospodarowania. I tak, na ponad 21 hektarach powstał kompleks składający się nie tylko z budynku Centrum Edukacji, ale również 12 kolekcji roślinnych, placu zabaw, parkingów oraz ścieżek dydaktycznych.

Kto wymyślił, kto płacił?
Aby powstało nowoczesne centrum służące edukacji przyrodniczej i ekologicznej, w ramach projektu "Rozbudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie", zaadaptowano dla celów edukacyjnych schrony byłego terenu powojskowego.

Wartość inwestycji to ponad 11 mln 400 tys. złotych. W 85 procentach projekt został dofinansowany z funduszy europejskich, do sfinansowania inwestycji dołożył się także WFOŚiGW w Katowicach. Zresztą, Fundusz od początku istnienia Śląskiego Ogrodu Botanicznego dofinansowuje działania i prace związane z edukacją ekologiczną i ochroną przyrody, prowadzone na terenie mikołowskiego Centrum. Wysokość udzielonego dotychczas dofinansowania ze środków WFOŚiGW wynosi blisko milion złotych.

Na co wydano pieniądze?
Pieniądze pochodzące z dotacji Funduszu przeznaczone zostały m.in. na: zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży, konkursów ekologicznych, zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów, a także na doposażenie ośrodka w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Dofinansowanie uzyskane w ramach projektu ochrony przyrody zostało wykorzystane między innymi na przywrócenie biologicznej aktywności gleby na pow. ok. 16 ha pod kolekcje roślin w powstającym ogrodzie botanicznym, nasadzenie sadzonek drzew i krzewów, utworzenie kolekcji dendrologicznej i kolekcji starych odmian oraz lokalnie uprawianych drzew owocowych, nasadzenie cennych gatunków i odmian roślin wrzosowatych, założenie trawników dywanowych i ogrodowej instalacji nawadniającej, a także pielęgnację drzew owocowych wraz z oznakowaniem gatunków roślin tabliczkami informacyjnymi.

Coraz bliżej przyrody
Mikołowski Ogród Botaniczny prowadzi najszerzej rozwiniętą edukację ekologiczną dzieci i młodzieży spośród wszystkich tego typu placówek w Polsce. W Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej prowadzone są np. programy: "Przyrodnicze spotkania Śląskiego Ogrodu Botanicznego", "Bliżej Ogrodu, bliżej Natury, bliżej Człowieka", "Rośliny i klimat", "Śląski Kalendarz Ekologiczny".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto