Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego szybu przedłuży życie kopalni o 30 lat

Anna Zielonka
Górnicy cieszą się z nowych perspektyw rozwoju jaworznickiej kopalni. Górnicy cieszą się z nowych perspektyw rozwoju jaworznickiej kopalni.
Górnicy cieszą się z nowych perspektyw rozwoju jaworznickiej kopalni. Górnicy cieszą się z nowych perspektyw rozwoju jaworznickiej kopalni. arc. PKW
Już za 10 lat do Heleny, Karoliny, Traugutta, Leopolda i Kazimierza dołączy Grzegorz. Tym imieniem Południowy Koncern Węglowy ochrzci nowy szyb w kopalni Sobieski w Jaworznie, który ma przedłużyć życie kopalni o 30 lat. Grzegorz powstanie w dzielnicy Byczyna i przez kilka lat będzie tzw. szybem awaryjnym i wentylacyjnym. Spółka zbiera oferty na wyłonienie wykonawcy, który opracuje dokumentację regulującą stan planistyczny szybu.

Obecnie w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie pracuje około 3000 osób.

- Inwestycje PKW zapewnią na wiele lat miejsca pracy dla tysięcy osób - zapewnia Paweł Gniadek, dyrektor departamentu komunikacji rynkowej i PR Tauron Polska Energia S.A. Dodaje, że Grzegorz przedłuży żywot kopalni o kolejne trzydzieści lat.

- Wiemy o tym, że pokłady węgla muszą się kiedyś skończyć. Ale dzięki Grzegorzowi ja i moi koledzy nie musimy na razie martwić się o to, że pójdziemy na bezrobocie - mówi Paweł Kostecki, maszynista elektrowozu.

Górnikom chodzi też o stałą dostawę tlenu do kopalni.

- W tej chwili chodniki, na których pracujemy, sięgają aż po samą Trzebinię. Powietrze, które jest wpompowywane do naszego rejonu, pochodzi z wentylatorów znajdujących się w centrum Jaworzna. Ale gdy już do nas dotrze, nie jest najlepszej jakości. Przez to na dole panuje wilgoć, jest gorąco i duszno. Dlatego z początku Grzegorz będzie pełnić funkcję szybu wentylacyjnego, który zapewni dopływ powietrza do wszystkich poziomów kopalni - mówi Jarosław Pancerz, który w kopalni zajmuje się obsługą przewoźnika taśmowego.

Połączenie wentylacyjne będzie otwarte w 2017 roku.

Zakład Górniczy Sobieski potrzebuje szybu, który udostępni mu nowe możliwości działania. Teraz opiera wydobycie na dwóch rejonach produkcyjnych, Sobieski i Piłsudski.

- W rejonie Sobieski eksploatowane są zasoby leżące pomiędzy poziomami, które znajdują się na głębokości 300 i 500 m. Z uwagi na uwarunkowania geologiczno-górnicze żywotność tego rejonu górniczego szacowana jest na około 15-18 lat. Później całość produkcji zostanie skoncentrowana w rejonie Piłsudski. Na tym terenie ilość zasobów umożliwia stabilne funkcjonowanie zakładu do lat sześćdziesiątych XXI wieku - tłumaczy Paweł Gniadek.

Możliwości obu rejonów nie zostaną jednak wykorzystane do końca, bo tylko niewielka część zasobów jest dostępna z istniejącego poziomu 500 m.
- W efekcie już teraz wybieranie węgla odbywa się na zasadzie eksploatacji podpoziomowej, a proces ten w kolejnych latach będzie się nasilał, by w pewnym momencie osiągnąć granicę, poniżej której dalsza eksploatacja będzie już niemożliwa - informuje Gniadek.

Eksploatacja podpoziomowa oznacza, że górnicy pracują na chodnikach bliżej powierzchni ziemi. Płytkie wydobycie powoduje wstrząsy, które odczuwają mieszkańcy Byczyny i Borów. Dzięki głębokiemu na 820 metrów Grzegorzowi wstrząsy kopalniane nie będą już tak silne.

Szyb posłuży do eksploatacji zasobów zalegających pomiędzy ZG Sobieski i ZG Janina, gdzie aktualnie prowadzone są prace badawcze. Już w 2007 r. w Byczynie wykonano powierzchniowy otwór badawczy do głębokości 950 m, aby sprawdzić, jak głęboko znajdują się pokłady węgla. Rok później zarząd PKW sporządził koncepcję budowy nowego szybu.

Prace budowlane ruszą za dwa lata. Od 2013 r drążone będą wyrobiska, które połączą Grzegorza z istniejącą infrastrukturą dołową. Jako szyb kopalniany Grzegorz zacznie funkcjonować około 2020 r.


Szyb przyda się elektrowni

Planowana inwestycja łączy się ściśle z innym przedsięwzięciem grupy Tauron. W ciągu najbliższych kilku lat na terenie Elektrowni Jaworzno III powstanie olbrzymi blok energetyczny o mocy prawie 1000 MW. Ogromna elektrownia będzie potrzebować dużych zasobów paliwa. Dzięki Grzegorzowi zwiększy się pewność dostaw węgla do elektrowni Grupy Tauron.

ZG Sobieski powstał na bazie dawnej kopalni Jaworzno. 8 października 1998 r. powołano spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski Jaworzno III. Jego założycielkami były Elektrownia Jaworzno III S.A. i Nadwiślańska Spółka Węglowa S.A. w Tychach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto