Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko trzy tysiące cudzoziemców chce u nas pracować

kj
Tylko w tym roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oleśnicy zarejestrowano 2650 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. To jak się okazuje o ponad tysiąc oświadczeń więcej niż w roku ubiegłym i o ponad dwa tysiące osób więcej niż w roku 2014.

Jak poinformowała nas Irena Lisikiewicz, dyrektor PUP liczba blisko trzech tysięcy zarejestrowanych oświadczeń to w dużej mierze obywatele Ukrainy, których jest dokładnie 2.384 osób. Ale wśród chętnych do pracy cudzoziemców są także obywatele Mołdawii to 238 osób, Gruzji 15 osób, Białorusi 8 osób, a także Rosji 5 osób. - Te osoby były zatrudniane w różnych branżach - dodaje Lisikiewicz i wymienia, że cudzoziemcy pracowali m.in. jako pracownicy porządkowi, w przetwórstwie przemysłowym, w rolnictwie, a także w gospodarstwach domowych zatrudniających pracowników.

Jak się jednak okazuje zatrudnianych było więcej mężczyzn niż kobiet. Tych do pracy przyjechało blisko dwa tysiące. Kobiet niespełna 800. - Z danych podanych przez pracodawców w zarejestrowanych oświadczeniach wynika, że największą grupę, bo dokładnie 1080 osób było w wieku do 30. roku życia - słyszymy w PUP.

Najwięcej w mieście
Z informacji przygotowanych przez Małgorzatę Jesionek z Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że największa grupa osób pochodzenia obcego w naszym powiecie podejmowała pracę właśnie w mieście i gminie Oleśnica, gdzie pracę podjęło w sumie 789 osób. Dla porównania w gminie Dobroszyce cudzoziemców pracowało 75, a w gminie Bierutów 73.
Co ważne, cudzoziemców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy można zatrudnić bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę na warunkach określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. - W ten sposób można powierzyć pracę obywatelom na okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Warunkiem jest zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy i zawarcie z cudzoziemcem umowy na piśmie oraz posiadanie przez niego dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w RP - wyjaśnia pani Małgorzata.

Polacy mają pierwszeństwo
Należy jednak pamiętać, że cudzoziemcy są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jeżeli m.in. posiadają zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę.
- Wojewoda wydaje zezwolenie, gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołączy do wniosku o jego wydanie informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy m.in. w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy sporządzoną z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich - wyjaśnia pani Małgosia i dodaje, że w bieżącym roku PUP wydał 88 takich informacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto