Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biobariera za zakładami Organika-Azot ma pomóc w oczyszczeniu gleby ZDJĘCIA

tos
Bariera bioreaktywna to nowy sposób na oczyszczanie wód podziemnych ze szkodliwych substancji powstałych m.in. po produkcji pestycydów. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu Śląskiego testują je właśnie na dawnym składowisku odpadów z zakładów chemicznych Organika-Azot w Jaworznie.

Zakłady to część historii Jaworzna. Istnieją do dzisiaj, ale to już nie ta skala, jak chociażby w latach siedemdziesiątych. Do początku lat 80. produkowano tu m.in. DDT, silny środek owadobójczy, czy lindan-gamatox stosowany jako pestycyd czy drugorzędny lek przeciwko wszawicy. Odpady trafiały do starego wyrobiska popiaskowego, gdzie przysypywano je ziemią. Dlatego teraz pojawia się problem.

- W latach 70. nie zwracano żadnej uwagi na ochronę środowiska, dlatego wokół zakładów Organika-Azot mamy dzisiaj zgromadzonych ponad 200 tysięcy ton silnie toksycznych odpadów praktycznie w żaden sposób nie są zabezpieczone - podkreśla Marcin Tosza z Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska jaworznickiego Urzędu Miejskiego.

Sprawą w ramach projektu AMIIGA zajęli się urzędnicy z Jaworzna we współpracy z naukowcami Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu Śląskiego. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto