Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Jaworznie. Agnieszka Białek odpowiada bibliotece

Anna Zielonka
Biblioteka w Jaworznie. Agnieszka Białek odpowiada bibliotece
Biblioteka w Jaworznie. Agnieszka Białek odpowiada bibliotece
Biblioteka w Jaworznie i Związek Dużych Rodzin 3+ znów wymieniły poglądy na temat zamieszania wokół kwestii udostępnienia sali stowarzyszeniu na nieodpłatne wyświetlanie amerykańskich filmów dla najmłodszych mieszkańców Jaworzna. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Agnieszki Białek z ZDR3+ i wypowiedź Moniki Rejdych, dyrektorki MBP. Na tym ucinamy temat, ze względu na zbliżające sie wybory:

Biblioteka w Jaworznie. Agnieszka Białek odpowiada bibliotece:

Szanowna pani Dyrektor,

pragnę się odnieść do odpowiedzi Pani Dyrektor na, jak to zostało w publikacji na portalu jaworzno.naszemiasto.pl określone "zarzuty", które jakoby postawiłam Pani w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 22.05.2014 na jaworznickim rynku. Stoję na stanowisku, że informacje, które przekazywałam do mediów mają pełne pokrycie w faktach.
Pierwsze rozmowy, które odbyliśmy z Panią Dyrektor miały miejsce w lutym 2014 roku przed feriami zimowymi. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ zamierzaliśmy w okresie ferii umożliwić dzieciom i młodzieży jaworznickiej uczestnictwo w nieodpłatnych pokazach filmowych. W tym celu pozyskaliśmy licencję na publiczne nieodpłatne pokazywanie filmów. W trakcie rozmów jedno z pierwszych pytań zadanych przez Panią dotyczyło posiadania ww licencji.
Była Pani zainteresowana również tematyką proponowanych filmów prosząc o ich drobiazgowy opis. Choć wydaje się, że biblioteka dysponuje dostępem do internetu i sprawdzenie poprawności etyczno-moralnej i każdej innej, która byłaby przez Panią rozpatrywana nie powinno stanowić większego problemu. Na marginesie filmy te zostały bez żadnych kontrowersji dopuszczone do projekcji na Uniwersytecie Śląskim.
W swojej odpowiedzi podniosła Pani kwestię, że odpowiedzi na pismo udzieliła Pani w dniu otrzymania tegoż pisma. Nie kwestionuję tego terminu, ale zapewne odnosi się on do odpowiedzi na pismo przedstawiciela Urzędu Miasta, a nie naszego, ponieważ takowego w przeciągu ostatnich tygodni na Pani ręce nie składaliśmy.
Szanowna Pani Dyrektor!

Podjęłam naprawdę poważny wysiłek intelektualny, aby odnaleźć powody, dla których miałabym z Panią Dyrektor uzgadniać kwestię organizacji mojego spotkania wyborczego. Spotkanie nie odbyło się na terenie biblioteki.
W trakcie spotkania nie została zakłócona w żadnym stopniu praca biblioteki. Spotkanie odbyło się w publicznej, miejskiej przestrzeni.
Według reguł obowiązujących w demokratycznym państwie kandydat ma prawo takie spotkania w takich miejscach, w trakcie kampanii wyborczej organizować. Żywię głębokie przekonanie i nie mam podstaw twierdzić, iż jest inaczej, że Jaworzno jest miejscem, w którym obowiązują reguły demokracji.
Szanowna Pani Dyrektor!
Polityka finansowa miasta dotycząca cen wynajmu pomieszczeń i obiektów, w tym przypadku sal biblioteki, jest w mojej opinii co najmniej dyskusyjna. Jednak cenniki nie uwzględniają wszystkich sytuacji. Projekcja filmów, którą proponowaliśmy byłaby w mieście szansą dotarcia do kultury dla młodzieży, której nie stać na wyjazd do Sosnowca czy Katowic do kina.
Byliśmy i jesteśmy przekonani, że wynajęcie przez miasto sali dla tego celu i w tych okolicznościach nie spowoduje uszczerbku w budżecie. Chciałabym się odnieść również do propozycji bonifikaty wynikającej z Państwa udziału w programie Jaworznickiej Karty Rodzin Wielodzietnych.
Na jakiej podstawie założyła Pani, że należy taką ulgę zastosować? W żadnym miejscu i momencie nie deklarowaliśmy, że pokazy będą przeznaczone dla rodzin wielodzietnych. Zapewne apriori założyła Pani, że skoro byliśmy organizacją, która miała swój udział w tworzeniu tej karty, to również jesteśmy jej posiadaczami. Poza tym jako stowarzyszenie nie posiadamy karty, bo jej posiadać zgodnie z regulaminem Karty nie możemy. Występując z prośbą o udostępnienie sali nie występowaliśmy jako osoby prywatne, lecz jako stowarzyszenie.
Dobrej woli jednak gdzieś wcześniej chyba zabrakło. Nie zawsze podejście biznesowe jest słuszne. My chcieliśmy udostępniać filmy zupełnie nieodpłatnie na bezpłatnych pokazach.
Nie chcemy jednak, by nasze stanowisko było nadmiernie krytyczne. Chcielibyśmy pochwalić Pani pracowników, którzy wykazali wiele dobre woli i zrozumienia, nie oni jednak podejmowali decyzje.
Zwróciłam uwagę na sytuację, podając ją jako przykład braku właściwego zrozumienia i podejścia do tematów wrażliwych społecznie. Ja i środowiska, które reprezentuję, mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się wypracować płaszczyznę porozumienia i imponujący budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie będzie również symbolem tego porozumienia.
Mam nadzieję, że nasza dalsza współpraca będzie przebiegać owocnie dla dobra społeczeństwa Jaworzna.
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Białek
wiceprzewodnicząca ZDR3+ Koło w Jaworznie
kandydat do PE

Na odpowiedź Agnieszki Białek zareagowała już Moniak Rejdych, dyrektorka MBP Jaworzno:

Szanowna Pani
Agnieszka Białek
wiceprzewodnicząca
ZDR3+ Koło w Jaworznie
kandydat do PE


Szanowna Pani,
doceniamy Państwa zaangażowanie i wszelkie wysiłki podejmowane na rzecz dzieci oraz rodzin wielodzietnych. Niemniej, nie możemy pozostać obojętni na Państwa zarzuty pod adresem naszej instytucji. Musimy stanowczo zdementować informacje zawarte w e-mailu z dnia 23 maja 2014 r.

Pierwsze i jedyne spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia tj. Panem Jackiem Białkiem, miało miejsce na początku lutego 2014 r. Spotkanie odbyło się w obecności pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie planów pracy merytorycznej Biblioteki oraz Działu Administracyjno-Gospodarczego. Rozmowa dotyczyła wynajmu powierzchni Biblioteki w celu zorganizowania przez Stowarzyszenie spotkania z prof. Krystyną Iglicką-Okólską, która miała poprowadzić wykład dotyczący sytuacji demograficznej Polski oraz prognoz na przyszłość.

Prelekcja miała obejmować też dyskusję z udzielam przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych. Rozmowa podparta została pismem złożonym do Dyrekcji Biblioteki w dniu 4.02.2014 r., w sprawie cyt. „wynajmu pomieszczeń holu dla Stowarzyszenia ZDR3+ Koło w Jaworznie”, w którym mowa jest również o promocji spotkania za pośrednictwem bibliotecznej strony internetowej. W związku z powyższym zaproponowaliśmy Stowarzyszeniu preferencyjną cenę na najem powierzchni, co wynika z uregulowań wewnętrznych i prawnych. Zastosowana formuła ewentualnego świadczenia pozwala nam na równe traktowanie wszystkich podmiotów pragnących skorzystać z naszej infrastruktury.

Inicjator wydarzenia nie wspomniał w piśmie o możliwości współpracy z Biblioteką w zakresie projekcji filmów. Nie odbyło się również żadne spotkanie dotyczące tego tematu. Zaznaczenia wymaga również fakt, że rozmowa z Panem Białkiem odbyła się po zakończeniu ferii zimowych, co nie mogło wpłynąć na ewentualność współpracy w zakresie emisji filmów. Nie miało również miejsce zdarzenie, podczas którego przedstawiono nam dokumenty licencyjne, jak i katalog tytułów filmów, które Stowarzyszenie chciało emitować.

O takiej ewentualności dowiedzieliśmy się z pisma otrzymanego w dniu 29 kwietnia 2014 r. z Wydziału Edukacji Kultury i Sportu. Podtrzymujemy swoje stanowisko, że publiczna projekcja filmów wymaga odpowiednich licencji, które mają charakter odpłatny, a Biblioteka nie może brać odpowiedzialności za filmy pochodzące nie z naszych zbiorów. Jako instytucja publiczna zobligowani jesteśmy do stosowania uregulowań wynikających z prawa autorskiego. Biblioteka jest samorządową instytucją kultury, w związku z tym, art. 27 Ustawy o prawie autorskim i dozwolonym użytku, z którego korzystają instytucje naukowe i oświatowe, w tym Uniwersytet Śląski, nas nie dotyczy. Zgodnie z tym instytucje naukowe i oświatowe mogą w celach dydaktycznych lub prowadzenia własnych badań korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu. Zakresem podmiotowym tego zapisu ustawodawca nie objął Bibliotek. Mamy nadzieję, ze wyczerpująco udzieliliśmy Państwu odpowiedzi w tym zakresie.

Odnosząc się do propozycji zastosowania ulgi, w ramach Programu Karty Rodzin Wielodzietnych, wzięliśmy pod uwagę ideę Stowarzyszenia, którego nazwa brzmi „Związek Dużych Rodzin 3+ Koło w Jaworznie” oraz Państwa działania wyartykułowane w piśmie z 4 lutego 2014 r., które obejmują m.in., cyt. „”zmiany w postrzeganiu rodzin wielodzietnych...”. Pragniemy również zaznaczyć, ze jednym z naszych priorytetowych celów jest integrowanie środowiska, dlatego nie bierzemy pod uwagę realizowanie spotkań, które skierowane mogą być tylko do wybranych grup odbiorców. Lokalne społeczności muszą stanowić wspólnotę o równych prawach, w zakresie dostępności do wiedzy i kultury. Pragniemy Państwa zapewnić, że wszystkie nasze inicjatywy, w tym również Klub Filmowy dla dzieci i młodzieży odbywają się bezpłatnie i każdy może z nich skorzystać bez żadnych ograniczeń, w tym również przedstawiciele Stowarzyszeń.

Nadmieniam, że z całą pewnością organizacja spotkania wyborczego nie musi podlegać uzgodnieniom z dyrekcją Biblioteki, o ile takie spotkanie nie odbywa się bezpośrednio prawie że pod drzwiami Biblioteki, na jej terenie, z wykorzystaniem jej wizerunku. Organizacja takiego spotkania przy wejściu głównym utrudniała czytelnikom dostęp do pomieszczeń. W tym samym czasie mieliśmy wizytę studyjną kilkudziesięciu bibliotekarzy z województwa podkarpackiego.

Jak Państwo słusznie zauważyliście nasza instytucja dokłada wszelkich starań w kreowaniu życia kulturalnego miasta Jaworzna. Staramy się przy tym wsłuchiwać w głosy mieszkańców i przygotowując programy pracy uwzględniać ich potrzeby i oczekiwania. W naszej codziennej działalności spotykamy się z wielką życzliwością ze strony czytelników, którzy nie tylko licznie uczestniczą w proponowanych inicjatywach, ale także wspierają nas życzliwym słowem i okazują dowody sympatii. By nie być gołosłownym pragniemy Państwa poinformować, że w samym roku 2013 z naszych imprez kulturalno-edukacyjnych skorzystało 46 848 osób.

Przygotowaliśmy ponad 1900 imprez dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyło ponad 29000 czytelników w wieku do 18 roku życia. Naszą naczelną ideą w codziennej pracy jest dbałość o zdrowy rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci i młodzieży, poprzez organizowanie imprez kulturalnych związanych z książką i czytelnictwem. Stawiamy przy tym na integrację różnych środowisk społecznych. Stosujemy mocno urozmaicone formy pracy z dziećmi i młodzieżą, jak: rywalizacja konkursowa, głośne czytanie, zajęcia teatralne, warsztaty, pogadanki, prezentacje multimedialne, spotkania autorskie, przedstawienia teatralne, zajęcia warsztatowe, wycieczki. Do pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystujemy też gry planszowe /szczególnie w trakcie ferii i wakacji organizujemy turnieje rodzinne gier planszowych/. Ponadto, do pracy z młodym użytkownikiem wykorzystujemy zbiory multimedialne (filmy, bajki animowane), prezentacje multimedialne /opracowywane przez bibliotekarzy/, dostęp do Internetu, gazety edukacyjne. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się turnieje gier komputerowych z wykorzystaniem urządzenia X-box.

Przykłady form pracy z dziećmi:


1. Całe Jaworzno czyta dzieciom – projekt ma na celu pogłębienie świadomości społecznej o potrzebie czytania dzieciom, rozwijanie pasji i zainteresowań literaturą, przygotowanie do odbioru sztuki, kształtowanie wrażliwości artystycznej i aktywnych postaw twórczych, troska o rozwój intelektualny i kulturalny dzieci i młodzieży. W roku 2013 zorganizowaliśmy 697 spotkań głośnego czytania, w których wzięło udział 13 801 dzieci.

2. Generacje - Kreacje – „Klub czytających dziadków” - program realizowany jest przy współpracy słuchaczek Uniwersytetu III Wieku oraz Biblioteki. Polega na czytaniu dzieciom wartościowej literatury pięknej na lekcjach w szkołach, zajęciach przedszkolnych oraz na spotkaniach w bibliotece. Przykłady spotkań:

3. Bobas w bibliotece - zajęcia edukacyjne, poradnicze dla rodziców małych dzieci oraz oczekujących potomstwa. Przy realizacji projektu poradniczo-edukacyjnego, współpracowaliśmy ze Szkołą Rodzenia, Górnośląską Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Mysłowicach oraz Zakładem Lecznictwa Otwartego w Jaworznie.

4. Spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży np. z:
1) lokalnymi pisarkami: Alicją Dudek, Urszulą Kempką, Ewą Musiorską, Izabelą Mikrut,
2) Elżbietą Bednarczyk – autorka zaprezentowała dzieciom cykl bajek pt. „ Kłótnia w tornistrze”, „Chciwy niedźwiadek”, „Figlarne Myszki”. Dopełnieniem spotkania była prezentacja multimedialna o Australii, miejscu stałego zamieszkania poetki.
3) Agnieszką Frączek – popularną pisarką dla dzieci i młodzieży, autorką m.in. książek: „Dranie w tranie”, „Banialuki do zabawy i nauki”, „Ranu Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”.
4) Anną Onichimowską – znaną autorką utworów literackich, krótkich form prozatorskich, powieści, słuchowisk, scenariuszy radiowych, teatralnych i filmowych.
5) Joanna Rudniańską – prezentacja najnowszej książki pt. „X i Y” – przejmującej historii dwóch sióstr rozdzielonych w niemowlęctwie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Biblioteki Śląskiej – „Zabajani – bajeczne manewry literackie”
6) Natalią Usenko – autorką licznych książek i opowiadań dla dzieci.
7) Krzysztofem Jaryczewskim – opowieść autobiograficzna na podstawie książki pt. „Zerostan”,
8) Barbarą Rosiek - autorką książki pt. „Pamiętnik narkomanki”.

5. Lekcje biblioteczne – to sprawdzony sposób na poznanie Biblioteki i zachęcenie do korzystania z jej zasobów. Organizujemy lekcje z przysposobienia bibliotecznego oraz lekcje tematyczne np. dotyczące kultury i historii miasta. W roku 2013 zorganizowaliśmy 183 lekcje, w których wzięło udział 3 919 osób.

6. Zajęcia plastyczne „Mały Artysta” – przykład zajęć, w czasie, których inspiracją do działań artystycznych i plastycznych jest książka. Tematyka spotkań ma charakter okolicznościowy, literacki, czytelniczy oraz informacyjny. Warsztaty Małego artysty przyciągnęły w ciągu roku ponad 2018 uczestników. W sumie zorganizowano 251 spotkań. Zajęcia prowadzone są przez bibliotekarzy.

7. Spotkania teatralne i muzyczne dla dzieci, np.:
1) „Skrzaty ze starej szafy” – przedstawienie Teatru Moralitet z Krakowa,
2) „Muzyka jest dobra na wszystko” - Mini Playback show” - pokaz umiejętności 12 małych artystów, którzy wcieli się w postaci znanych muzyków: Maryli Rodowicz, Ryszarda Riedla, Eweliny Lisowskiej, Michaela Jacksona i in.
3) „Świąteczna przygoda” - przedstawienie dla dzieci Teatru Maska z Krakowa.

8. Warsztaty fotograficzne dla dzieci w ramach projektu bibliotecznego „Pięć umiejętności”- pod kierunkiem nauczyciela akademickiego dr. hab. Jakuba Byrczka. Na zajęciach dzieci poznają tajniki tradycyjnej sztuki fotografowania i wywoływania zdjęć.

9. „Podróże z książką” – interaktywne zajęcia z książką, w formie literackich podróży po różnych krajach, połączone z prezentacjami multimedialnymi.

10. „Kraina Łagodności” - cykl inicjatyw czytania dla dzieci niepełnosprawnych.

11. „Zabawa w słowa” - z udziałem lokalnej poetki – Urszuli Kępki. /Barwne, wesołe spotkania poetyckie, uwrażliwiające dzieci na piękno języka ojczystego.

12. Klub Książki dla Młodzieży – „Godzinami o książkach czytamy i polecamy”.

13. „Ale Kino” – Dyskusyjny Klub Filmowy dla Dzieci i Młodzieży oraz Filmowa Kawiarenka. Z inicjatyw tych w ubiegłym roku skorzystało 2695 osób.

14. „Urodziny w Bibliotece” - przyjęcia urodzinowe w Bibliotece mają charakter warsztatów edukacyjno-rozrywkowych połączonych i opartych na wspólnym czytaniu literatury dziecięcej. Bibliotekarze w konsultacji z rodzicami przygotowują indywidualne programy zajęć, wybierają pomoce dydaktyczne oraz metody pracy z dziećmi, redagują scenariusze imprez, przygotowują elementy dekoracyjne. Nieodzownym elementem programu urodzinowego jest głośne czytanie wybranego utworu literackiego, którego temat uzależniony jest od tytułu przyjęcia. Pomysły do czytania czerpiemy z serii książek rekomendowanych przez Fundację CPCD. Zawsze staramy się o urozmaicenie zajęć tak, by dzieci przez cały czas trwania imprezy były zaskakiwane niezwykłością pomysłów i wyobraźni bibliotekarek.

15. Inicjatywy dla najmłodszych dzieci do 6 lat:
9) „Klub Motyli Książkowych” – czytanki dla maluszków,
10) „Spotkanie z literkami’ - uczymy się pisać literki,
11) „Rozczytać maluszki’ /czytanki, mruczanki dla najmłodszych czytelników od 1 roku życia/.
12) „Zabawa w słowa” /spotkania poetyckie uwrażliwiające dzieci na piękno języka ojczystego/,
16. Konkursy – konkursy literackie i plastyczne popularyzujące różne formy pracy z najmłodszymi czytelnikami, organizowane w całej sieci bibliotecznej,

17. „Wędrówki w naturę” – czytanie dzieciom w plenerze - na placach zabaw, boiskach sportowych, w parkach, zagajnikach,
Zajęcia okolicznościowe (przykłady):
• Ferie w Bibliotece, Wakacje w Bibliotece – prowadzenie zajęć literacko – filmowych oraz plastycznych.
• Parada postaci bajkowych - impreza ma charakter pikniku, w trakcie którego dzieci mogą posłuchać utworów literackich czytanych przez panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestniczyć w grach i zabawach oraz w konkursie na najciekawszego bohatera książkowego. Dzieci biorą też udział w barwnym korowodzie postaci bajkowych wokół Biblioteki.
• Literacki Zagajnik – włączenie się poprzez czytanie w ogólnopolską kampanię Święta Drzewa, kontynuowanie zainicjowanego w r. 2012 Literackiego Zagajnika - sadzenie drzew wraz z nadaniem im imion wybitnych twórców literatury. Inicjatywa połączona z czytaniem, pogadankami, konkursami i zabawami ruchowymi dla dzieci.
• Bal Królowej Śniegu - w okresie karnawału odbywa się też Bal Królowej Śniegu. W zabawie składającej się z konkursów, głośnego czytania, zabaw tanecznych uczestniczą uczniowie szkół podstawowych z terenu naszego miasta, którzy biorą udział w akcji głośnego czytania pod nazwą „Klub czytających Dziadków”.
• Mikołajki – w inicjatywie przybliżającej prawdziwą postać Św. Mikołaja każdego roku bierze udział ponad 130 dzieci. Impreza przyjęła charakter integracyjny poprzez wspólną zabawę dzieci z różnych środowisk społecznych oraz dzieci niepełnosprawnych. Spotkanie kończy się rozdaniem atrakcyjnych upominków mikołajkowych, które przygotowuje Biblioteka przy współpracy lokalnych przedsiębiorców i instytucji.
Zajęcia dla młodzieży /przykłady/:
• Klub Harrego Pottera, który zrzesza młodych czytelników – fanów przygód młodego czarodzieja. Przedsięwzięcie cieszy się niesamowitą popularnością, tygodniowo wabiąc około 60 dzieci.
• Klub Scrabble – zajęcia edukacyjne mające na celu wzbudzenie zainteresowania językiem polskim, naukę gramatyki i ortografii, poznawanie nowych słów, ciekawe spędzenie wolnego czasu - naukę izabawę w jednym.
• Mój wybór – moje życie” - zadaniem projektu była pomoc młodym ludziom w dokonywaniu najważniejszych, życiowych wyborów, wsparcie ich prób zrozumienia samych siebie i otaczającego świata. Program obejmował działania edukacyjno-kulturalne, skierowane do młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z terenu Jaworzna. Uczestniczyło w nim ponad 3489 młodych ludzi.
Prosimy uprzejmie o obiektywne spojrzenie na misję Biblioteki, jak również zachęcamy do korzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.
Z poważaniem

Monika Rejdych


















Dyrektor


















Miejskiej Biblioteki Publicznej


















w Jaworznie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biblioteka w Jaworznie. Agnieszka Białek odpowiada bibliotece - Jaworzno Nasze Miasto

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto