Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bartek, którego trafił piorun w Jaworznie, jest w śpiączce

Anna Zielonka
To tutaj doszło do tragicznego zdarzenia
To tutaj doszło do tragicznego zdarzenia kmp
15-letni Bartek z Jaworzna walczy o życie w szpitalu w Katowicach-Ligocie. We wtorek poraził go piorun, gdy chłopiec podczas silnej burzy samotnie spacerował po łące, znajdującej się przy ulicy Wilczej na osiedlu Podłęże, tuż za stojącymi w tamtym miejscu garażami.

Na miejsce od razu przyjechali policjanci i przystąpili do reanimacji Bartka. Na jego ciele nie było większych śladów poparzeń. Z początku chłopiec nie oddychał. Dopiero ratownicy medyczni przywrócili mu oddech. To, jak Bartka trafił piorun, widział inny chłopak, który akurat był w pobliżu miejsca nieszczęśliwego wypadku.

- Według relacji świadka, 15-latek podczas nadchodzącej burzy miał korzystać z telefonu komórkowego. Dopiero jednak policyjne postępowanie w tej sprawie wykaże, czy miało to związek ze zdarzeniem - mówi Tomasz Obarski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. - Zbierany materiał poglądowy, aby wiedzieć, jakie kroki prawne należy podjąć i czy wydarzyło się cokolwiek, czym powinna zająć się policja. Trzeba wykluczyć udział osób trzecich i ustalić, czy był to po prostu nieszczęśliwy wypadek - dodaje policjant.

15-latek rażony piorunem jest w szpitalu na Ligocie [WIDEO]

Najpierw poszkodowany chłopiec trafił do jaworznickiego szpitala. Był w bardzo ciężkim stanie. - Wykonano u niego szereg badań diagnostycznych i konsultacji medycznych. Później nastolatka przewieziono na oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - mówi Marlena Jarząbek, rzeczniczka Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. O aktualnym stanie chłopca niewiele wiadomo. Ojciec Bartka zabronił personelowi szpitala w Katowicach udzielania mediom jakichkolwiek informacji o swoim synu.

Jak pomóc osobie, którą trafił piorun? Jak twierdzą ratownicy medyczni, najpierw trzeba chronić samego siebie.
 Komórkowe połączenie telefoniczne nie mogło być powodem tego, że w 15-latka z Jaworzna trafił piorun. Fizycy twierdzą bowiem, że komórki ich nie ściągają. I nawet jeśli trwa połączenie telefoniczne, to fale elektromagnetyczne, które są wytwarzane za pomocą sieci komórkowej, są bardzo słabe i niegroźne podczas burzy. Dlatego można wykluczyć to, że przyczyną wypadku w Jaworznie była właśnie włączona komórka.








Rozmowa z doktorem Jerzym Jaroszem, z wydziału fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Dlaczego w ludzi trafiają pioruny?
Wyładowania atmosferyczne przebiegają wzdłuż skomplikowanej ścieżki utworzonej ze zjonizowanego powietrza, wybierając drogę o najmniejszym oporze elektrycznym. Pioruny trafiają zwykle w obiekty, które są położone najwyżej. Jeśli więc znajdujemy się w szczerym polu wyładowanie może nas dosięgnąć. Piorun może być dla nas niebezpieczny także wówczas, gdy stoimy blisko jakiegoś wysokiego obiektu, na przykład słupa lub drzewa.

W momencie uderzenia pioruna, w pobliżu takiego obiektu, napięcie elektryczne między punktami na ziemi oddalonymi nawet tylko o kilkadziesiąt cm może osiągnąć tysiące woltów (tzw. napięcie kropkowe). Jeśli akurat robimy krok i nasze nogi nie są złączone, możemy zostać porażeni ze skutkiem śmiertelnym.

O tragicznej burzy pisaliśmy wczoraj jako pierwsi

Co więc robić, aby ustrzec się piorunów?
Podczas burzy najlepiej nie wychodzić z domu lub przeczekać burzę w samochodzie. Ale gdy już jesteśmy na dworze, unikajmy nie tylko otwartych przestrzeni, ale i wysokich obiektów, w które mogą trafiać pioruny. Jeśli już znajdujemy się w zasięgu błyskawic, najlepiej kucnijmy i złączmy nogi, tak aby zmniejszyć niebezpieczeństwo bezpośredniego porażenia oraz porażenia w rezultacie napięcia krokowego. Lepiej nie kładźmy się na ziemi ani na niej nie siadajmy, chyba, że odizolujemy się od ziemi materiałem, który nie przewodzi prądu.

W domu wyłączmy też wszystkie urządzenia, podłączone bezpośrednio do sieci elektrycznych, internetowych czy telewizji kablowej (laptopy, komputery, telewizory itd.). Uchronimy i siebie i cenne urządzenia.


CZYTAJ TAKŻE: KZK GOP chce wycofać linie 220 i 221 z Jaworzna

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto