Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania opinii publicznej w Jaworznie. Jaworznianie ocenili swoje miasto

ivan
Mikołaj Suchan, Dziennik Zachodni
Po raz piąty mieszkańcy Jaworzna oceniali swoje miasto w badaniach przeprowadzonych przez Pentor Research International. Jaworznianie oceniali stan miasta, warunki życia, czy oczekiwania wobec władzy. Jakie są wnioski płynące z badania?

W badaniu wypowiedziało się 600 mieszkańców Jaworzna. Zostało ono zrealizowane przy wykorzystaniu wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo.

Główne wnioski płynące z badania:
1. Mieszkańcy Jaworzna pomimo tego, że miasto leży w województwie śląskim, czują się bardziej związani historycznie i kulturowo z Małopolską. Przyczyna takiego stanu leży zapewne w tym, że Jaworzno znajdowało się pod zaborem austriackim i związek z Małopolską silnie przetrwał w świadomości mieszkańców Jaworzna. Natomiast ekonomiczny związek ze Śląskiem uwarunkowany jest głównie łatwą komunikacją z regionem i co za tym idzie łatwością dojazdu do pracy, dlatego mieszkańcy Jaworzna chętnie szukają pracy właśnie na Śląsku. Działanie takie potęguje też fakt, że rynek pracy w Jaworznie nie jest konkurencyjny dla jego mieszkańców. Jaworznianie nie czują się natomiast pod żadnym kątem związani z Zagłębiem.

Tożsamość Jaworzna. Miasto śląskie, małopolskie, a może zagłębiowskie? [SONDA]

2. Mieszkańcy Jaworzna w coraz większym stopniu doceniają inwestycje drogowe w mieście. Nastąpił wzrost zadowolenia mieszkańców w tym obszarze. Jest to ich zdaniem cecha wyróżniającą miasto spośród miast regionu. Dalsze podejmowanie działań w tym kierunku oraz propagowanie tych działań wśród mieszkańców pobliskich miast może sprawić, że dobre drogi staną się wizytówka Jaworzna.

3. Kolejnym atutem miasta, który docenili jego mieszkańcy jest bliskość i łatwy dostęp do terenów zielonych. Mieszkańcy postrzegają Jaworzno jako miasto zielone w porównaniu z miastami regionu. Nie wiadomo jednak, czy w podobny sposób myślą mieszkańcy pobliskich miast i czy jest to czynnik, który byłby w stanie sprawić, że Jaworzno będzie dla nich atrakcyjnym miastem.Wnioski i rekomendacje

4. Jaworzno w dużej mierze zaspokaja potrzeby wypoczynkowe i rekreacyjne mieszkańców, należy jednak w większym stopniu zadbać o ich potrzeby kulturalne. W mieście brakuje takich obiektów, jak kino czy teatr.

5. Warto skupić się na promocji imprez organizowanych w mieście, które nie są powszechnie znane, ale są jednocześnie wysoko oceniane przez osoby biorące w nich udział np. Międzynarodowy Bieg Uliczny.

6. Wyniki badania pokazały, że największą trudność dla mieszkańców Jaworzna stanowi znalezienie pracy na terenie miasta. Należy monitorować ten stan, gdyż w dłuższej perspektywie czasu mało atrakcyjny rynek pracy może stać się czynnikiem wpływającym na odpływ z miasta ludności w wieku produkcyjnym (szczególnie osób młodych, którzy nie maja problemu ze zmianą miejsca zamieszkania w wyniku znalezienia pracy w innym mieście).

7. Zdaniem mieszkańców funkcjonowanie Urzędu Miejskiego w Jaworznie postrzegane jest dobrze. Nie uwidocznił się żaden krytyczny obszar. Warto jednak przyjrzeć się szybkości i sprawności w obsłudze interesanta, gdyż obszar ten został oceniony słabiej w porównaniu z innymi.

8. Mieszkańcy Jaworzna czują się bezpiecznie w swoim mieście. Poziom bezpieczeństwa w mieście kształtuje się w oczach jaworznian na satysfakcjonującym poziomie. Odsetek osób odczuwających zagrożenie żyjąc w Jaworznie jest marginalny. Brak poczucia zagrożenia ujawniają opinie mieszkańców na temat głównych problemów wpływających na stan bezpieczeństwa w Jaworznie. Głównym problemem identyfikowanym przez jaworznian jest wandalizm i chuligaństwo, rzadziej bezpośrednie zagrożenie ich zdrowia i mienia.Bezpiecznym środowiskiem jest w oczach rodziców uczniów szkoła. Jeśli jakieś czynniki zakłócają porządek i bezpieczeństwo w placówkach tego typu, to wynikają one raczej z problemów natury pedagogicznej i nie mają charakteru powszechnego.

9. Wśród działań mających na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa w mieście mieszkańcy Jaworzna cenią sobie szczególnie obecność na ulicach patroli policji i straży miejskiej, ale także monitoring miejski, którego skuteczność podkreśla co czwarty ankietowany. Jaworznianie doceniają bezpośrednie zaangażowanie służb mundurowych w utrzymywanie porządku na ulicach miasta, a także bardziej nowoczesne i systemowe formy dbania o bezpieczeństwo mieszkańców.

10. Systemową formą wspierania bezpieczeństwa w Jaworznie jest program „Tarcza”. Mieszkańcy znają tę inicjatywę i co ważne coraz silniej wierzą w jego skuteczność oraz wpływ na poziom bezpieczeństwa w mieście. W porównaniu z rokiem 2008 znacznie wzrósł odsetek osób podzielających opinię o pozytywnym wpływie tego programu na bezpieczeństwo w Jaworznie.

11. Jaworzno, podobnie jak wiele jednostek samorządowych stoi przed problemem rozmijania się istniejącej sieci placówek edukacyjnych z obecnymi procesami demograficznymi. Malejąca liczebność nowych roczników uczniów każe zastanowić się nad racjonalizacją sieci szkół różnego szczebla. Plany redukcji sieci placówek szkolnych wywołuje napięcia na linii samorządu, w gestii którego pozostają szkoły, a rodzicami. Przeprowadzone badanie ujawnia tego typu napięcia także na gruncie jaworznickim. Rodzice są raczej sceptyczni wobec planów likwidacji placówek i przenoszenia dzieci do innych szkół. Większość ankietowanych woli posłać dziecko do szkoły bliżej położonej, niż oddalonej od miejsca zamieszkania, lecz gwarantującej wyższy poziom i lepszy standard nauczania. Rodzice są podzieleni w kwestii dostosowywania sieci placówek edukacyjnych do zmian demograficznych. Połowa godzi się z uwzględnieniem tych procesów w projektowanej sieci szkół, połowa przeciwnie. Z punktu widzenia władz samorządowych warto podejmować próby informowania i konsultowania zainteresowanych mieszkańców Jaworzna (a więc rodziców dzieci w wieku szkolnym) w sprawach optymalizacji sieci szkół, tak by uniknąć niepotrzebnych napięć obserwowanych w niektórych miastach i gminach.

12. Komunikacja miejska to silny punkt wśród funkcji realizowanych przez samorząd Jaworzna. Mieszkańcy cenią sobie szczególnie jakościowe aspekty funkcjonowania transportu publicznego: komfort podróżowania (choćby za sprawą zakupu nowych pojazdów), sieć przystanków, punktualność, stosunek jakości do ceny. Nieco słabiej, w oczach obywateli miasta wypada dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb mieszkańców oraz częstotliwość kursowania. Aspekty te warte są uwagi i pracy nad ich ulepszeniem, ponieważ obok ceny to właśnie częstotliwość kursowania jest głównym czynnikiem, który skłania pasażerów do korzystania z usług prywatnych przewoźników (minibusy). Mimo to mieszkańcy podzielają pogląd, że PKM pozostaje konkurencyjna wobec usług oferowanych przez linie minibusowe.

13. Ważnym wnioskiem płynącym z przeprowadzonego badania jest wysoka świadomość mieszkańców dotycząca obecnych i przyszłych inwestycji realizowanych w mieście. Wszystkie ważne inwestycje prowadzone w ostatnim czasie w Jaworzna zostały zauważone przez jaworznian, a ich realizacja bardzo wysoko oceniona. To samo dotyczy większości planowanych inwestycji, które znane są ponad połowie mieszkańców. Świadczy to o tym, iż inwestycje realizowane w mieście są widoczne i dobrze komunikowane oraz rzeczywiście wpływają na poprawę jakości życia w Jaworznie.

W najbliższych dniach będziemy szczegółowo prezentować wyniki badań!

A Ty jak oceniasz nasze miasto? Zgadzasz się z powyższymi wnioskami? Skomentuj!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto