Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci gimnazjów już wybierają swoją przyszłość

Grażyna Dębała
W III LO tradycyjnie żegna się maturzystów, którzy szkołę opuszczają z łezką w oku
W III LO tradycyjnie żegna się maturzystów, którzy szkołę opuszczają z łezką w oku arc
W poniedziałek rusza elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Absolwenci gimnazjów będą mogli wybierać szkoły, w których chcą się dalej uczyć. Oferta jest bogata, bo szkoły o każdego ucznia muszą walczyć. W tym roku przygotowano więcej miejsc niż będzie absolwentów gimnazjów. Urzędnicy liczą na to, że do szkół wybiorą się też uczniowie z sąsiednich miast

Za kilka dni rusza elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści z Jaworzna mają w czym wybierać. Szkoły przygotowały sporo propozycji i wprost prześcigają się w ofertach. Muszą się starać, bo w tym roku wolnych miejsc w klasach jest więcej niż będzie absolwentów gimnazjów.

- W tym roku szkolnym absolwentów gimnazjów będzie 994. Miejsc w klasach w szkołach ponadgimnazjalnych przygotowaliśmy w sumie 1054. Zapewniamy więc miejsca dla wszystkich naszych uczniów i możemy przyjąć jeszcze sporo absolwentów gimnazjów z sąsiednich miast - mówi Stanisław Mika, naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Niż demograficzny sprawia, że o każdego ucznia szkoły muszą zabiegać. Walczą na kierunki. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 można się kształcić na kierunku technik usług fryzjerskich, technik samochodowy i budownictwa. W szkołach zawodowych wybrać można kierunek sprzedawca lub mechanik pojazdów samochodowych.

- Mimo że sytuacja na rynku pracy nie jest łatwa, to jednak nasi absolwenci znajdują dla siebie miejsce. Do szkoły zgłaszają się też pracodawcy, którzy szukają osób z technicznym wykształceniem - podkreśla Halina Jarczyk, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Pracodawcy są zainteresowani absolwentami techników i szkół zawodowych między innymi dlatego, że uczniowie przeszli wiele godzin praktyk zawodowych. W ZSP nr 1 organizuje je szkoła.

- Pomagamy uczniom załatwić praktyki. Mamy kontakty z firmami i zakładami pracy. Wiemy, gdzie wysyłamy naszych uczniów. Zawsze są zadowoleni z zajęć praktycznych - podkreśla Halina Jarczyk.

W ZSP nr 2 uczyć się można w klasach o specjalności technik informatyk, geodeta, handlowiec i logistyk. Są też dwie klasy o profilu wojskowym, gdzie jest więcej godzin przysposobienia obronnego, historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie. Nauka w tych klasach przygotowuje uczniów do studiów na wydziale prawa, administracji i służb mundurowych. W liceum profilowanym jest klasa socjalna.

- To jedyne liceum profilowane w mieście. Zainteresowanie tym typem szkoły bardzo spadło. W 2002 roku takich klas było w Jaworznie pięć, a chętnych uczniów aż trzystu. Teraz jest ich około czterdziestu. To szkoły, które kształcą w określonym profilu, ale nie dają uprawnień do wykonywania zawodów, takich jak ma się na przykład po technikum, czy po szkole zawodowej. Dają jednak możliwość zdawania matury - tłumaczy Stanisław Mika.

W ZSP nr 3 można się kształcić między innymi w zawodzie technik elektryk, elektronik i mechanik. Jest też szkoła zawodowa. W ZSP nr 4 są klasy, których ukończenie daje tytuł technika ekonomisty, hotelarstwa, kelnera i technika obsługi turystycznej. W szkole zawodowej można się kształcić na kierunku kucharz małej gastronomii. Warunki, jakie będą mieli uczniowie ZSP nr 4 są bardzo dobre. W szkole kończą się już prace związane z jej rozbudową. Placówka otrzymała 3 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na tę inwestycję.

W wyremontowanym segmencie znajdą się trzy pracownie techniczne, pracowania zajęć praktycznych, sala obsługi konsumenta i zaplecze socjalne dla uczniów i nauczycieli, w tym szatnie, przebieralnie i łazienki. Zostanie też dobudowane piętro, na którym będzie się mieścić aula.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 można się uczyć w klasie o profilu technik informatyk oraz technik cyfrowych procesów graficznych i technik telekomunikacji.

W ZSP nr 6 są klasy o profilu technik górnictwa podziemnego, technik logistyk oraz technik eksploatacji portów i terminali.

- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też licea ogólnokształcące. Każdego roku prawie połowa gimnazjalistów wybiera właśnie ogólniaki. Średnio o przyjęcie do tego typu szkół stara się zawsze około 45 do 48 procent absolwentów gimnazjów - mówi Stanisław Mika.

Uczniowie mogą też wybierać licea ogólnokształcące. Ich oferty różnią się znacząco, co dla uczniów jest istotne.

- Wybierając liceum ogólnokształcące na ogół myśli się o studiach. Ta szkoła ma nie tylko dać maturę, ale też przygotować do kontynuowania nauki. Dlatego bardzo ważne jest to, ile godzin poszczególnych przedmiotów proponuje szkoła. Dla mnie najważniejsza będzie matematyka i język angielski, bo chcę studiować na politechnice - mówi Mikołaj Dudek, gimnazjalista z Jaworzna.

Wśród najciekawszych propozycji jaworznickich liceów są między innymi klasy dziennikarsko-filmowe, czy sztuk wizualnych w LO nr III.

W LO nr II są klasy, gdzie można się uczyć języka angielskiego z językiem biznesu, a w LO nr I więcej jest godzin przedsiębiorczości. Nauka kończy się egzaminem dojrzałości, co dla wielu jest ważne, bo to otwiera drogę na studia.

Kalendarz gimnazjalisty oraz zasady rekrutacji do szkoły

- Od 10 maja do 18 czerwca 2010 r.

Kandydaci składają dokumenty do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.

- Od 25 do 29 czerwca do godz. 10.

Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

- 2 lipca do godz. 10.

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

- Do 6 lipca do godz. 12

Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

- 7 lipca do godz. 10

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

- Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 pkt, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 za test humanistyczny oraz 50 za test matematyczno-przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo j. polski) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra - 13 pkt, bardzo dobra - 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł 10 punktów. Za dwa i więcej tytułów - dodatkowo 2 pkt.

7. Osiągnięcia sportowe, artystyczne lub konkursy co najmniej na szczeblu powiatowym - maksymalnie można zdobyć 5 punktów (I miejsce lub tytuł laureata - 5 pkt, II miejsce lub tytuł finalisty - 4 pkt, III miejsce lub wyróżnienie - 3 pkt). MOKR

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto